Samarqand shahrida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishi o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 may kuni mazkur nufuzli forumda ishtirok etdi.
Sammit ishida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso, Yevropa Komissiyasi vitse-prezidenti Valdis Dombrovskis, YeTTB Boshqaruvchilar kengashi raisi Magnus Brunner, xorijiy hukumatlar, yetakchi transmilliy korporatsiyalar va sanoat xoldinglari, xalqaro moliya institutlari va banklarning rahbarlari va vakillari, shuningdek, dunyoning 70 dan ortiq mamlakatidan iqtisodiyot, investitsiyalar, moliya va innovatsiyalar sohasi ekspertlari va tahlilchilari, fuqarolik jamiyati faollari va jurnalistlar – 2,5 mingdan ziyod ishtirokchi qatnashmoqda.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishning yalpi sessiyasida nutq so‘zladi.
– Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining bu yilgi yig‘ilishi qadimiy va betakror Samarqandda o‘tkazilayotganini biz mamlakatimizga, islohotlarimizga yuksak ishonch va e’tibor ifodasi sifatida qabul qilamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
YeTTBning bunday yig‘ilishi mamlakatimizda 20 yil oldin bo‘lib o‘tgan edi. Undan beri O‘zbekiston ancha o‘zgargani, iqtisodiyot erkinlashtirilgani, barcha sohalarda keng ko‘lamli yangilanishlar boshlangani va izchil amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Ushbu islohotlar dasturini amalga oshirishda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki O‘zbekistonning strategik hamkorlaridan biri. Uning mamlakatimizdagi loyihalar portfeli 4 milliard yevrodan oshgan. Shundan 3,3 milliard yevrolik loyihalar so‘nggi to‘rt yilda boshlangan.
O‘tgan yil yakuni bilan O‘zbekiston bankning beshta eng asosiy hamkorlari qatoriga kirgan. Yillik investitsiya hajmi bo‘yicha esa uning Markaziy Osiyodagi eng yirik biznes sherigidir.
Davlatimiz rahbari xalqaro tashkilotlar, jumladan, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikning muhim yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Xususiylashtirish va xususiy sektor uchun keng sharoitlar yaratish, infratuzilma, tibbiyot, ta’lim, transport, ekologiya kabi davlat ixtiyoridagi sohalarda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini kengaytirish, “yashil iqtisodiyot”, ayniqsa, “yashil energiya” sohalarini jadal rivojlantirish, ayollar tadbirkorligini yanada qo‘llab-quvvatlash, yangi agrotexnologiyalarni joriy etish, suvni tejash va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari bank bilan hamkorlikda bu sohalarda yangi loyiha va dasturlar amalga oshirilishini ma’lum qildi. Shuningdek, bankni qo‘shni mamlakatlar bilan hamkorlikdagi mintaqaviy loyihalarda ishtirok etishga taklif etdi.
– Bugungi xalqaro anjuman Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan mamlakatimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yangi pog‘onaga olib chiqish uchun tarixiy imkoniyat yaratmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ta’kidlash lozimki, YeTTB Boshqaruvchilar kengashi majlisi global iqtisodiyot istiqbollarini keng muhokama va chuqur tahlil qilish, uning barqaror taraqqiyotini ta’minlash yuzasidan tavsiyalar ishlab chiqish uchun muhim platformadir.
Iqtisodiyot barqarorligiga sarmoya kiritish, xalqaro savdoni rag‘batlantirish, energetik xavfsizlikni ta’minlash va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish, raqamlashtirishni jadallashtirish, moliyaviy infratuzilmani modernizatsiya qilish, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash, “yashil iqtisodiyot” dasturini ilgari surish masalalari forumning markaziy mavzulari bo‘ldi.
Yig‘ilish doirasida O‘zbekiston investitsiya taqdimoti o‘tkazilib, biznes sohasida qanday katta imkoniyatlar borligi ko‘rsatib berildi.
2022 yil davomida YeTTB O‘zbekistondagi 26 loyihaga, qariyb 900 million dollar miqdorida sarmoya kiritdi. Bu mamlakatimizning o‘sib borayotgan investitsiyaviy jozibadorligi, yurtimizda yaratilgan qulay me’yoriy-huquqiy muhitning e’tirofidir. Bank ayni paytda bir qator yirik, jumladan, mintaqadagi qayta tiklanadigan energetika sohasiga yo‘naltirilgan eng yirik loyihalarni moliyalashtirmoqda. O‘tgan yil oxirida YeTTB ko‘magida O‘zbekistonda o‘tkazilgan Xorijiy investorlar Kengashining birinchi yalpi majlisi xorijiy investorlar va islohotlarni ilgari surayotgan rasmiylar o‘rtasidagi muloqot uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
35,6 million aholiga ega, Markaziy Osiyoning qoq markazida, Yevropa va Osiyo chorrahasida joylashgan O‘zbekiston jadal rivojlanayotgan bozor sifatida mintaqada o‘ta muhim strategik ahamiyat kasb etishini bugun butun dunyo tan olmoqda. Siyosiy va makroiqtisodiy barqarorlik namoyon etayotgan mamlakatimiz tabiiy gaz, oltin, uran, kumush, mis kabi moddalarning boy zaxirasi, shuningdek, azaliy an’analari, yirik ishlab chiqarish uchun ulkan salohiyati, yosh, malakali ishchi kuchi tufayli mintaqaga sarmoya kiritish uchun muhim o‘lkaga aylanmoqda.
Anjuman sessiyalarida sog‘liqni saqlash, ta’lim, infratuzilma, transport, energetika sohalarida 40 dan ortiq yirik xususiy sheriklik loyihalari taqdimot qilinmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqandga tashrifi chog‘ida Hazrati Hizr majmuasida bo‘lib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov maqbarasini ziyorat qildi.

В Самарканде проходит 32-е ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития.
17 мая в этом престижном форуме принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В работе саммита участвуют президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, вице-президент Европейской комиссии Валдис Домбровскис, председатель Совета управляющих ЕБРР Магнус Бруннер, руководители и представители правительств, ведущих транснациональных корпораций и промышленных холдингов, международных финансовых институтов и банков, а также более 2,5 тысячи участников, среди которых эксперты и аналитики в области экономики, инвестиций, финансов и инноваций, активисты гражданского общества и журналисты из более чем 70 стран мира.
Заседание ЕБРР в подобном формате проходило в Узбекистане ровно 20 лет назад. За минувший с тех пор период в стране произошли коренные изменения, осуществлена либерализация экономики, во всех сферах инициированы и последовательно реализуются широкомасштабные преобразования.
В реализации программы реформ Европейский банк реконструкции и развития является одним из стратегических партнеров Узбекистана. Портфель проектов Банка в стране превысил 4 миллиарда евро, из них проекты на 3,3 миллиарда евро были начаты в течение последних четырех лет.
По итогам прошлого года Узбекистан вошел в пятерку главных партнеров Банка. А по объемам ежегодных инвестиций стал его самым крупным бизнес-партнером в Центральной Азии.
Речь идет о поддержке приватизации и создании широких условий для частного сектора, расширении проектов государственно-частного партнерства в сферах, находящихся в ведении государства, таких как инфраструктура, медицина, образование, транспорт, экология, ускоренном развитии сфер зеленой экономики, особенно зеленой энергетики, дальнейшей поддержке женского предпринимательства, внедрении передовых агротехнологий, водосбережении и обеспечении продовольственной безопасности.
Президент Узбекистана отметил, что в этих сферах будут реализованы новые проекты и программы совместно с Банком. Он также пригласил Банк принять участие в региональных проектах сотрудничества с соседними странами.
Следует отметить, что заседание Совета директоров ЕБРР является важной площадкой для широкого обсуждения и глубокого анализа перспектив мировой экономики, выработки рекомендаций по обеспечению ее устойчивого развития.
Центральными темами форума стали инвестиции в устойчивость экономики, стимулирование международной торговли, обеспечение энергетической безопасности и использование возобновляемых источников энергии, ускорение цифровизации, модернизация финансовой инфраструктуры, поддержка малого и среднего бизнеса, продвижение программы зеленой экономики.
В рамках заседания состоялась инвестиционная презентация Узбекистана, продемонстрировавшая большие возможности для ведения бизнеса в нашей стране.
В 2022 году ЕБРР инвестировал почти 900 миллионов долларов в 26 проектов в Узбекистане. Это – признание растущей инвестиционной привлекательности нашей страны и созданной благоприятной нормативно-правовой среды. В настоящее время Банк финансирует ряд крупных проектов, в том числе по использованию возобновляемых источников энергии в регионе. Первое пленарное заседание Совета иностранных инвесторов, проведенное в Узбекистане при поддержке ЕБРР в конце прошлого года, служит важной платформой для диалога между иностранными инвесторами и ответственными лицами, продвигающими реформы.
Сегодня весь мир признает, что расположенный в самом сердце Центральной Азии Узбекистан с населением 35,6 миллиона человек имеет очень важное стратегическое значение в регионе как быстроразвивающийся рынок. Узбекистан, демонстрируя политическую и макроэкономическую стабильность, становится важной страной для инвестиций благодаря своим богатым запасам природного газа, золота, урана, серебра, меди, а также древним традициям, огромному потенциалу крупномасштабного производства и молодой квалифицированной рабочей силе.
В ходе сессий мероприятия вниманию участников будет представлено более 40 крупных проектов государственно-частного партнерства в области здравоохранения, образования, инфраструктуры, транспорта и энергетики.
В ходе поездки в Самарканд Президент Шавкат Мирзиёев посетил комплекс Хазрати Хизр и почтил память Первого Президента Ислама Каримова.
Глава государства также ознакомился с ходом строительных работ в мавзолее Имама Бухари. В настоящее время осуществляется обновление комплекса. Были прочитаны суры из Корана.