Сўнгги йилларда мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги ерларининг самарадорлигини, жумладан, сувни тежайдиган технологияларни қўллаган ҳолда, оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмлари замон талабларига мослаб борилаётганлиги сабабли сувни тежайдиган технологиялар 2021 йилнинг ўзида 433 минг гектар майдонда жорий этилди ва уларнинг умумий кўрсаткичи суғориладиган майдонларнинг 17 фоизини ташкил қилди.
Бироқ, сувни тежайдиган суғориш тизимларини ишлаб чиқариш, етказиб бериш, харид қилиш, жойларда лойиҳалаштириш ва ўрнатишдаги камчиликлар ҳамда айрим қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларнинг бу борадаги кўникмалари етарли эмаслиги мазкур технологияларнинг ўз вақтидан кечикиб жорий қилинишига сабаб бўлмоқда.
Сувни тежайдиган технологияларни жорий қилишдаги мавжуд камчилик ва муаммоларни бартараф этиш, минтақада кузатилаётган сув танқислигининг салбий таъсирини юмшатиш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда сув ресурcларидан янада самарали фойдаланиш мақсадида:
1. Сув хўжалиги вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг 2022 йилда 478 минг гектар майдонда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш орқали сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. 2022 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш бўйича прогноз кўрсаткичлар 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Бош вазир ўринбосари Ш.М. Ғаниев:
а) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ҳамда вилоятлар ҳокимлари билан биргаликда мазкур қарорга 1-илова билан тасдиқланган прогноз кўрсаткичларга мувофиқ 2022 йил якунига қадар республика бўйича камида:
230 минг гектар, шу жумладан, 160 минг гектар пахта хомашёси етиштириладиган майдонларда томчилатиб суғориш;
28 минг гектар, шу жумладан, 25 минг гектар бошоқли дон етиштириладиган майдонларда ёмғирлатиб суғориш;
2 минг гектар қишлоқ хўжалиги экин майдонларида дискретли суғориш тизимлари жорий қилинишини;
218 минг гектар экин майдонларининг лазерли ускуна ёрдамида текисланишини ташкил этсин;
б) Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Бош прокуратура (Ш.Ж.Рахимов), Ички ишлар вазирлиги (С.А.Нишанбаев), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда тасдиқланган прогноз кўрсаткичлар ижроси юзасидан тизимли мониторинг ўрнатсин ҳамда натижаларини танқидий муҳокама қилиб борсин.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р. Хамраев), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А. Ходжаев), “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ (У.М.Мустафоев), Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси (Б.Ф. Исламов) билан биргаликда бир ҳафта муддатда 2022 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилиш бўйича манзилли рўйхатни тасдиқласин, бунда:
сувни тежайдиган тизимлар, биринчи навбатда, йирик сув узатиш ва сув чиқариш тармоқларининг бош қисмида жорий этилиши лозимлигини инобатга олган ҳолда “бир канал – бир тизим” тамойили асосида жойлаштирилишига;
экин майдонларининг мавжуд инфратузилмасидан келиб чиққан ҳолда доимий равишда узлуксиз электр энергияси ва сув билан таъминлаш имкони мавжудлигига эътибор қаратилсин.
4. 2022 йилдан бошлаб қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартиби белгилансин:
қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар 2-иловага мувофиқ;
сувни тежайдиган суғориш тизимларини харид қилиш ва қуришга ажратиладиган банк кредитлари бўйича фоиз харажатларининг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар 3-иловага мувофиқ тақдим этилади.
Субсидия маблағлари мазкур қарорга 2-иловага мувофиқ ҳисоб-китоб қилингандан сўнг, ҳисоб-китоб қилинган сумманинг:
50 фоизи тизим жорий қилинган йили ажратилади;
50 фоизи келгуси йили ҳосилдорлик ошиши ва ускуналарнинг ишлатилишига қараб ажратилади;
қўшимча 20 фоизи учинчи йилда жорий қилинган тизимни ишлатган ҳолда юқори ҳосилдорликни сақлаб қолган пахта, ғалла ва мева-сабзавот кластерларига тўлаб берилади.
мазкур қарорнинг 4-бандида назарда тутилган субсидия маблағлари жорий қилинган сувни тежайдиган суғориш тизимлари камида беш йил ишлатилиши шарти билан ажратилади;
сувни тежайдиган технологиялар жорий қилинган ер майдонлари камида 5 йил мобайнида мақбуллаштирилмайди, ер участкаси ёки унинг бир қисми давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилишига ердан фойдаланувчи розилиги асосида сарф этилган маблағларнинг ўрни тўлиқ қопланганидан сўнггина рухсат этилади;
2021 йилда сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий қилганлиги учун Давлат бюджетидан субсидия маблағларини олган, бироқ жорий этилган сувни тежайдиган суғориш тизимларини суғориш мавсумида ишлатишга улгурмаган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилар мазкур тизимни 2022 йил суғориш мавсумига қадар ишга туширмаган тақдирда олинган субсидия маблағларини белгиланган тартибда Давлат бюджетига қайтаради.
Бош прокуратура (Ш.Ж.Рахимов), Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси (А.Д.Вахабов) ва Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев ва Р.Ж.Қаршиев) мазкур бандда белгиланган талабларнинг ижросини қатъий назоратга олсин.
6. Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоров, Молия вазирлиги (Т.А. Ишметов) 2022 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни қўллаб-қувватлаш учун республика бюджетидан 1 182,4 миллиард сўм маблағларнинг ўз вақтида ажратилишини таъминласин.
7. Сувни тежайдиган суғориш технологиялари жорий қилинган экин майдонлари узлуксиз:
сув билан таъминланишига – сув хўжалиги вазири Ш.Р. Хамраев;
электр энергияси билан таъминланишига – “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси У.М.Мустафоев шахсан масъул эканлиги белгилаб қўйилсин.
8. Сув хўжалиги вазирлиги тизимидаги республика бюджетидан молиялаштириладиган ташкилотларда мавжуд штат бирликларини қисқартириш ҳисобига:
ирригация тизимлари ҳавза бошқармалари таркибида 1 штат бирлигидан иборат ички аудит гуруҳлари (кейинги ўринларда – ИТҲБ ички аудит гуруҳлари) ташкил этилсин;
Сув хўжалиги вазирлигининг ички аудит хизматига қўшимча 1 та штат бирлиги ажратилсин.
а) ИТҲБ ички аудит гуруҳлари бевосита Сув хўжалиги вазирлигининг ички аудит хизматига бўйсунади;
б) ИТҲБ ички аудит гуруҳларининг асосий вазифалари қуйидагилар ҳисобланади:
сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун мазкур қарорнинг 2-иловасига мувофиқ ажратиладиган субсидияларнинг тўғри ҳисобланганлигини ҳамда белгиланган тартибда расмийлаштирилганлигини ўрганиш;
жорий қилинган сувни тежайдиган тизимларнинг ҳаққонийлигини жойига чиққан ҳолда ўрганиш;
Сув хўжалиги вазирлигига сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун субсидия ажратиш ёки ажратмаслик юзасидан хулоса киритиш;
сувни тежайдиган технологияларни жорий этишга сарфланган харажатлар бўйича ҳужжатларни ҳамда бу борада амалга оширилган бухгалтерия операцияларини доимий мониторинг қилиб бориш;
сувни тежайдиган технологияларни жорий қилишда вужудга келиши мумкин бўлган қонун бузилиши ҳолатларининг барвақт олдини олишга қаратилган чоралар юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш;
Қорақалпоғистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ҳамда ирригация тизимлари ҳавза бошқармаларининг сувни тежайдиган ва рақамли технологияларни ривожлантириш бўлими томонидан юритиладиган сувни тежайдиган тизимларнинг жорий қилинган майдонлари бўйича ҳисоботларнинг ҳаққонийлигини назорат қилиш.
9. Бош вазир ўринбосари Ш.М. Ғаниев Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р. Хамраев), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А. Ходжаев) ҳамда Монополияга қарши курашиш қўмитаси (Ш.Ш. Шарахметов) билан биргаликда бир ой муддатда ўтган йилларда сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш ишларини сифатли амалга оширган ҳамда бозор иқтисодиётида эркин рақобат талабларига тўлиқ жавоб бера оладиган “Tomchi-reestr” пудрат корхоналарининг ягона электрон реестри (кейинги ўринларда – “Tomchi-reestr” ЯЭР)ни ишлаб чиқсин.
“Tomchi-reestr” ЯЭРни ишлаб чиқишда, жумладан, қуйидагиларга эътибор қаратилсин:
корхонанинг ишлаб чиқариш базасига эга бўлишига;
корхона томонидан маҳаллий шароитда ишлаб чиқаришнинг йўлга қўйилганлиги ёки хорижий ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг расмий дилерлик мақомига эга бўлишига;
амалдаги қонунчилик ҳужжатларига асосан солиқ хавфи даражасига;
лойиҳани амалга ошириш учун зарур техника, малакали мутахассис, жумладан, лойиҳачи, инженер ва агрономлар билан таъминланганлик даражасига;
амалга оширилган лойиҳалар доирасида фермер хўжаликларига сервис хизмати кўрсатилиши йўлга қўйилганлигига.
Белгилаб қўйилсинки, “Tomchi-reestr” ЯЭРга киритилмаган пудрат корхоналари томонидан амалга оширилган лойиҳаларга субсидия маблағлари ажратилмайди.
10. “Tomchi-reestr” ЯЭРга киритиладиган субъектларни аниқлаш учун Сув хўжалиги вазирлигига:
Давлат солиқ қўмитаси, Давлат статистика қўмитаси ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан ходимлар сони, асосий воситалар ҳажми, олинган даромадлар, тўланган солиқлар ва иш ҳақи фонди тўғрисидаги маълумотлар;
бошқа мутасадди вазирликлар ва идоралар томонидан зарур идоравий маълумотлар ўрнатилган тартибда тақдим этилиши белгилаб қўйилсин.
11. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (К.А. Юлдашев) Сув хўжалиги вазирлиги (Р.Ж.Қаршиев), Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (О.А.Пекось) ҳамда Молия вазирлиги (А.Я. Хайдаров) билан биргаликда 2022 йил 10 мартга қадар сувни тежайдиган технологияларни жорий қилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга субсидиялар бериш юзасидан тегишли материалларни тўплаш, кўриб чиқиш ҳамда ваколатли орган ва ташкилотлар билан келишишнинг “Agro-subsidiya” ягона ахборот тизими (кейинги ўринларда – “Agro-subsidiya” ЯАТ) жорий қилинишини таъминласин.
12. “Agro-subsidiya” ЯАТ ҳамда “Tomchi-reestr” ЯЭРдан фойдаланиш харажатлари Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар доирасида амалга оширилиши белгилансин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 25 октябрдаги “Қишлоқ хўжалигида сув тежовчи технологияларни жорий этишни рағбатлантириш механизмларини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4499-сон қарорига мувофиқ 2022 йил 1 январдан:
пахта хомашёси ва бошоқли дон етиштириш учун насос агрегатлари ва суғориш қудуқлари истеъмол қилган электр энергияси қийматини Давлат бюджетидан субсидиялар ҳисобига қоплаш тартиби фақат сувни тежайдиган технологияларни жорий этган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига татбиқ этилиши;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари томонидан сув хўжалиги ташкилотларининг суғориш қудуқлари ва вертикал дренаж қудуқларидан қишлоқ хўжалиги экинларини суғориш учун фойдаланишга сувни тежайдиган технологияларни қўллаш шарти билан рухсат этилиши маълумот учун қабул қилинсин.
Бош прокуратура (Ш.Ж.Рахимов), Молия вазирлиги (А.Я. Хайдаров) Ички ишлар вазирлиги (С.А. Нишанбаев) ва Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Р.Хамраев ва Р.Ж. Қаршиев) мазкур бандда белгиланган талабларнинг ижросини қатъий назоратга олсин.
14. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (И.И.Норқулов) Молия вазирлиги (А.Я.Хайдаров) ва Сув хўжалиги вазирлиги (Р.Ж.Қаршиев) билан биргаликда икки ой муддатда 10 гектардан кам бўлмаган пахта ва бошоқли дон майдонлари учун қайта тикланувчи энергия манбалари ҳамда кўчма генераторлар каби ускуналарни сотиб олиш харажатларининг 50 фоизигача, бироқ 100 миллион сўмдан ортиқ бўлмаган миқдорда қоплаш тартибини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Сув хўжалиги вазирлиги (Р.Ж. Қаршиев) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (А.М.Тўраев), Инновацион ривожланиш вазирлиги (Ш.У. Турдиқулова) ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (Р.Р. Хакимов) билан биргаликда томчилатиб суғориш технологияси жорий қилинган ғўза майдонларида суғориш меъёрлари, ғўзанинг ривожини таъминлашга қаратилган инновацион агротехнологияни ишлаб чиқиш бўйича илмий лойиҳа тайёрласин ва экспертиза натижаларига мувофиқ илмий фаолиятга оид Давлат дастурлари доирасида амалга ошириш чораларини кўрсин.
16. Қуйидагиларга:
Бош вазир ўринбосари Ш.М. Ғаниев зиммасига – холислик ва шаффофлик тамойилларига асосланган ҳолда сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича олиб борилаётган ишларнинг самарадорлигини таъминлаш;
сув хўжалиги вазири Ш.Р.Хамраев зиммасига – ҳудудларнинг ўзига хослигини ҳисобга олган ҳолда томчилатиб суғориш тизимини қуриш бўйича намунавий лойиҳаларни ишлаб чиқиш, шунингдек, томчилатиб суғориш тизимини монтаж қилиш ва сервис хизмати кўрсатиш гуруҳлари ташкил этилишини таъминлаш;
қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев зиммасига – ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитидан келиб чиққан ҳолда, сувни тежайдиган технологиялар орқали пахта хомашёси ва бошоқли дон етиштириш бўйича агротехнологик хариталарни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш;
Алкоголь ва тамаки бозорини тартибга солиш ҳамда виночиликни ривожлантириш агентлиги директори Р.Р.Бобоев зиммасига – барча янги ташкил этилаётган саноатбоп узум плантацияларига томчилатиб суғориш тизимлари ўрнатилишини таъминлаш юзасидан жавобгарлик юклансин.
17. Сув хўжалиги вазирлиги (А.А.Мирзаев) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ш.Ш. Мирзаев) ва Молия вазирлиги (А.Я. Хайдаров) билан биргаликда икки ҳафта муддатда мазкур қарорга мувофиқ Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 23 февралдаги 95-сон қарорига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритишни назарда тутадиган Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
18. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 4-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
19. Мазкур қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари Ш.М. Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве
В последние годы в стране уделяется особое внимание повышению эффективности использования земель сельскохозяйственного назначения, в том числе с применением водосберегающих технологий.
В результате приведения механизмов государственной поддержки в соответствие с современными требованиями только в 2021 году водосберегающие технологии внедрены на площади 433 тысячи гектаров и общий показатель их внедрения составил 17 процентов орошаемых площадей.
Однако недочеты в производстве, поставках, закупках, проектировании и установке на местах водосберегающих ирригационных систем, а также недостаток навыков в данном направлении у отдельных производителей сельскохозяйственной продукции являются причинами запоздалого внедрения указанных технологий.
В целях устранения имеющихся недостатков и проблем внедрения водосберегающих технологий, смягчения негативного воздействия наблюдаемого дефицита воды в регионе, а также дальнейшего эффективного использования водных ресурсов при выращивании сельскохозяйственных культур:
1. Одобрить предложение Министерства водного хозяйства, Министерства сельского хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о повышении эффективности использования воды посредством внедрения водосберегающих технологий на площади 478 тысяч гектаров в 2022 году.
2. Утвердить прогнозные показатели внедрения водосберегающих технологий в 2022 году согласно приложению № 1.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М. обеспечить:
а) совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей в срок до конца 2022 года в соответствии с прогнозными показателями, утвержденными приложением №1 к настоящему постановлению, на площадях республики не менее:
230 тысяч гектаров, включая 160 тысяч гектаров площади выращивания хлопка-сырца, – внедрение систем капельного орошения;
28 тысяч гектаров, включая 25 тысяч гектаров площади выращивания зерновых колосовых, – внедрение систем дождевального орошения;
2 тысяч гектаров сельскохозяйственных посевных – внедрение систем дискретного орошения;
218 тысяч гектаров – выравнивание посевных площадей с помощью лазерного оборудования;
б) совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), Генеральной прокуратурой (Рахимов Ш.Ж.), Министерством внутренних дел (Нишанбаев С.А.), Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей – установление системного мониторинга выполнения утвержденных прогнозных показателей и проведение критических обсуждений его результатов.
3. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), АО «Региональные электрические сети» (Мустафоев У.М.) и Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам (Исламов Б.Ф.) в недельный срок утвердить Адресный перечень внедрения водосберегающих технологий в 2022 году, при этом уделить внимание:
размещению водосберегающих технологий прежде всего в головной части крупных водопроводных и водозаборных сетей по принципу «один канал – одна система»;
наличию возможности бесперебойного обеспечения электроэнергией и водой исходя из действующей инфраструктуры посевных площадей.
4. Установить с 2022 года порядок государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий при выращивании сельскохозяйственной продукции, предусматривающий предоставление субсидий на покрытие:
части затрат производителей сельскохозяйственной продукции по внедрению водосберегающих технологий орошения согласно приложению № 2;
части процентных расходов по банковским кредитам, выделяемым на приобретение и строительство водосберегающих систем орошения, согласно приложению № 3.
После расчета средств субсидий в соответствии с приложением № 2 к настоящему постановлению из рассчитанной суммы выделить:
50 процентов – в год внедрения системы;
50 процентов – в следующем году, в зависимости от повышения урожайности и эксплуатации оборудования;
дополнительных 20 процентов – в третьем году хлопководческим, зерноводческим и плодоовощеводческим кластерам, сохранившим высокую урожайность посредством внедренной системы.
средства субсидии, предусмотренные пунктом 4 настоящего постановления, выделяются с условием использования внедренных водосберегающих систем орошения не менее пяти лет;
земельные площади, на которых внедрены водосберегающие системы орошения, не подлежат оптимизации в течение не менее 5 лет, изъятие земельного участка или его части для государственных и общественных нужд разрешается исключительно с согласия землепользователя после полного возмещения затраченных средств;
в случае, если производители сельскохозяйственной продукции, получившие из Государственного бюджета средства субсидии на внедрение водосберегающих систем орошения в 2021 году, но не успевшие использовать внедренные водосберегающие системы орошения в оросительный сезон, не введут в эксплуатацию данные системы до оросительного сезона 2022 года, полученные средства субсидии в установленном порядке подлежат возврату в Государственный бюджет.
Генеральной прокуратуре (Рахимов Ш.Ж.), Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом (Вахабов А.Д.) и Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р., Каршиев Р.Ж.) взять на строгий контроль выполнение требований, установленных настоящим пунктом.
6. Заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А. и Министерству финансов (Ишметов Т.А.) обеспечить своевременное выделение средств из республиканского бюджета в размере 1 182,4 млрд сумов на поддержку внедрения водосберегающих технологий в 2022 году.
министра водного хозяйства Хамраева Ш.Р. – за бесперебойное обеспечение водой посевных площадей, на которых внедрены водосберегающие технологии орошения;
председателя правления АО «Региональные электрические сети» Мустафоева У.М. – за бесперебойное обеспечение электрической энергией посевных площадей, на которых внедрены водосберегающие технологии орошения.
8. За счет сокращения действующих штатных единиц организаций в системе Министерства водного хозяйства, финансируемых из республиканского бюджета:
создать группы внутреннего аудита, состоящие из одной штатной единицы (далее – группы внутреннего аудита БУИС), в структуре бассейновых управлений ирригационных систем;
выделить дополнительно одну штатную единицу службе внутреннего аудита Министерства водного хозяйства.
а) группы внутреннего аудита БУИС подчиняются непосредственно службе внутреннего аудита Министерства водного хозяйства;
б) основными задачами групп внутреннего аудита БУИС являются:
изучение правильности расчетов и оформление в установленном порядке субсидий, выделяемых в соответствии с приложением № 2 к настоящему постановлению, на покрытие части затрат по внедрению водосберегающих технологий;
изучение внедрения водосберегающих систем с выездом на места;
представление в Министерство водного хозяйства заключений о выделении или невыделении субсидий на покрытие части затрат по внедрению водосберегающих технологий;
осуществление постоянного мониторинга документов по расходам, затраченным на внедрение водосберегающих технологий, а также проведенных бухгалтерских операций в данном направлении;
разработка предложений о мерах, направленных на раннее предупреждение случаев нарушения законодательства, могущих возникнуть при внедрении водосберегающих технологий;
осуществление контроля за достоверностью отчетности
о площадях, на которых внедрены водосберегающие системы, ведущейся отделами развития водосберегающих и цифровых технологий Министерства водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлений ирригационных систем.
9. Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М. совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Антимонопольным комитетом (Шарахметов Ш.Ш.) в месячный срок разработать Единый электронный реестр подрядных организаций, качественно выполнивших работы по внедрению водосберегающих технологий в прошлые годы и полностью соответствующих требованиям свободной конкуренции в условиях рыночной экономики, «Тоmchi-reestr» (далее – ЕЭР «Тоmchi-reestr»).
При разработке ЕЭР «Тоmchi-reestr» обратить внимание в том числе на:
наличие у предприятий производственной базы;
запуск предприятиями производства в местных условиях либо наличие у зарубежных и отечественных производителей статуса официального дилера;
уровень налогового риска в соответствии с действующими актами законодательства;
степень обеспеченности оборудованием, квалифицированными специалистами, включая проектировщиков, инженеров и агрономов, необходимых для реализации проектов;
налаженность сервисного обслуживания фермерских хозяйств в рамках реализуемых проектов.
Установить, что на проекты, реализуемые подрядными организациями, не включенными в ЕЭР «Тоmchi-reestr», средства субсидий не выделяются.
10. Определить, что для установления субъектов, подлежащих включению в ЕЭР «Тоmchi-reestr», нижеследующими регулярно представляются Министерству водного хозяйства в установленном порядке:
сведения о численности работников, объеме основных средств, полученных доходах, уплаченных налогах и фонде оплаты труда – Государственным налоговым комитетом, Государственным комитетом по статистике, Министерством занятости и трудовых отношений;
необходимая ведомственная информация – другими ответственными министерствами и ведомствами.
11. Министерству сельского хозяйства (Юлдашев К.А.) совместно с Министерством водного хозяйства (Каршиев Р.Ж.), Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Пекось О.А.), Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) в срок до 10 марта 2022 года обеспечить внедрение Единой информационной системы по сбору, рассмотрению, согласованию с уполномоченными органами и организациями материалов выделения субсидий производителям сельскохозяйственной продукции, внедрившим водосберегающие технологии, «Аgro-subsidiya» (далее – ЕИС «Аgro-subsidiya»).
12. Установить, что расходы по использованию ЕЭР «Тоmchi-reestr» и ЕИС «Аgro-subsidiya» осуществляются в рамках средств, выделяемых из Государственного бюджета.
13. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 октября 2019 года № ПП–4499 «О мерах по расширению механизмов стимулирования внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве» начиная с 1 января 2022 года:
порядок возмещения стоимости электроэнергии, потребляемой насосными агрегатами и оросительными скважинами для производства хлопка-сырца и зерновых колосовых, за счет субсидий из Государственного бюджета распространяется исключительно на производителей сельскохозяйственной продукции, внедривших водосберегающие технологии;
использование производителями сельскохозяйственной продукции оросительных колодцев и скважин вертикального дренажа водохозяйственных организаций для орошения сельскохозяйственных культур разрешается с условием использования водосберегающих технологий.
Генеральной прокуратуре (Рахимов Ш.Ж.), Министерству финансов (Хайдаров А.Я.), Министерству внутренних дел (Нишанбаев С.А.) и Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р., Каршиев Р.Ж.) взять на строгий контроль выполнение требований, установленных настоящим пунктом.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.И.) совместно с Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) и Министерством водного хозяйства (Каршиев Р.Ж.) в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок возмещения до 50 процентов стоимости такого оборудования, как источники возобновляемой энергии и передвижные генераторы для не менее 10 гектаров хлопковых и зерновых колосовых площадей, не превышающей размера 100 миллионов сумов.
15. Министерству водного хозяйства (Каршиев Р.Ж.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Тураев А.М.), Министерством инновационного развития (Турдикулова Ш.У.), Министерством высшего и среднего специального образования (Хакимов Р.Р.) подготовить научный проект по разработке норм орошения и инновационных агротехнологий, направленных на обеспечение развития хлопка, на площадях хлопчатника, на которых внедрена технология капельного орошения, на основании результатов экспертизы – принять меры по реализации данного проекта в рамках государственных программ научной деятельности.
заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М. – за повышение эффективности проводимой работы по внедрению водосберегающих технологий, основанной на объективности и прозрачности;
министра водного хозяйства Хамраева Ш.Р. – за разработку типовых проектов строительства систем капельного орошения с учетом особенностей регионов, а также обеспечение создания групп монтажа и сервисного обслуживания систем капельного орошения;
министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. – за разработку и утверждение агротехнологических карт выращивания хлопка-сырца и зерновых колосовых посредством водосберегающих технологий исходя из почвенно-климатических условий регионов;
директора Агентства по регулированию алкогольного и табачного рынка и развитию виноделия Бобоева Р.Р. – за обеспечение установки систем капельного орошения на всех создаваемых новых плантациях промышленного винограда.
17. Министерству водного хозяйства (Мирзаев А.А.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Мирзаев Ш.Ш.) и Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) в соответствии с настоящим постановлением в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров проект Правительственного решения, предусматривающий внесение соответствующих изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров от 23 февраля 2021 года № 95.
18. Внести изменения и дополнение в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
19. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М.