Мамлакатимизда ёшларнинг боксга бўлган оммавий қизиқишини инобатга олиб, иқтидорли спортчиларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция) тизимини янада такомиллаштириш, соҳа мутахассисларини тайёрлаш ва уларнинг моддий рағбатлантирилишини яхшилаш, шунингдек, ўзбек боксининг дунёдаги етакчилигини сақлаб қолиш ва давом эттириш мақсадида:
1. Қуйидагилар боксни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
боксни аҳоли ўртасида энг оммавий спорт турларидан бирига айлантириш, иқтидорли спортчиларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция) ҳамда уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлашнинг янги тизимини йўлга қўйиш;
бокс инфратузилмасини янада ривожлантириш ҳамда халқаро талабларга мослаштириш, бокс мактабларини, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартлари асосида кўпайтириш;
бокс бўйича профессионал тренерлар ва ҳакамларни тайёрлаш тизимини ривожлантириш, ўқув-услубий қўлланмалар ишлаб чиқиш, илмий-методологик базани янада кучайтириш;
Қуролли Кучлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг жисмоний тайёргарлик машғулотларига боксни босқичма-босқич киритиш;
ўзбек боксининг дунёдаги етакчилигини сақлаб қолиш ва давом эттириш юзасидан зарур чораларни кўриш;
аёллар боксини ривожлантириш юзасидан узоқ йилларга мўлжалланган истиқболли режаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
спорт таълим муассасаларида бокс бўйича давлат буюртмаси параметрларини ошириш.
2. Туризм ва спорт вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон бокс федерацияси ҳамда Андижон, Бухоро, Қашқадарё ва Тошкент вилоятлари ҳокимликларининг дастлаб Андижон вилояти (Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари), Бухоро вилояти (Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Навоий ва Хоразм вилоятлари), Қашқадарё вилояти (Жиззах, Қашқадарё, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятлари) ҳамда Тошкент вилоятларида (Сирдарё ва Тошкент вилоятлари, Тошкент шаҳри) Туризм ва спорт вазирлиги ҳузурида бокс бўйича олий спорт маҳорати мактабларини (кейинги ўринларда – бокс мактаблари) давлат муассасаси сифатида ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
3. Белгилаб қўйилсинки, бокс мактабларида:
фаолият иқтидорли ёш спортчиларни танлаб олиш ва уларни асосан миллий терма жамоаларга тайёрлашга йўналтирилади;
ўқиш 7-синфдан ташкил этилади, таълим олиш муддати 5 йил этиб белгиланади;
ўқувчиларга бепул таълим олиш, олимпия захиралари коллежларининг ўқувчилари учун бир кунлик озиқ-овқат меъёрларига мувофиқ озиқ-овқат билан таъминланиш ҳамда ўқувчилар турар жойида бепул яшаш ҳуқуқи берилади;
раҳбарлар, тренерлар, спортчилар ва бошқа ходимларга ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартлари татбиқ этилади.
4. Қуйидагилар бокс мактаблари фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
5. Бокс мактабларини қуриш ва жиҳозлаш бўйича:
буюртмачи этиб – Туризм ва спорт вазирлиги ҳузуридаги “Спорт объектлари инфратузилмасини ривожлантириш бўйича инжиниринг компанияси” давлат унитар корхонаси;
бош лойиҳачи этиб – “ТошуйжойЛИТИ” акциядорлик жамияти белгилансин;
бош пудратчи ташкилот белгиланган тартибда танлов (тендер) савдолари орқали аниқлансин.
Боксни 2025 йилгача ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) 1-иловага мувофиқ;
Боксни 2025 йилгача ривожлантириш концепциясини
2021-2022 йилларда амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 2-иловага мувофиқ;
Боксни 2025 йилгача ривожлантириш концепциясининг мақсадли кўрсаткичлари 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Концепция эришилган натижалар, мақсадли кўрсаткичлар
ва боксни ривожлантириш бўйича тегишли даврга мўлжалланган асосий йўналишлардан келиб чиққан ҳолда Вазирлар Маҳкамаси томонидан
ҳар йили алоҳида тасдиқланадиган “йўл харитаси” асосида босқичма-босқич амалга оширилади;
б) “Йўл харитаси” 2021 йилда бажарилиши мўлжалланган қуйидаги чораларни қамраб олади:
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда унинг филиалларида бокс бўйича давлат буюртмаси параметрларини ошириш;
ўқув-машғулотлар жараёнига ахборот-коммуникация технологияларини, шу жумладан, виртуал рақиблар билан жанг олиб бориш имкониятини берувчи компьютерлаштирилган хоналарни ташкил қилиш;
боксчилар тўғрисида маълумотларни тезкор олиш имконини берувчи электрон базани яратиш;
в) Боксни 2025 йилгача ривожлантириш концепциясининг мақсадли кўрсаткичлари, шу жумладан, қуйидагиларни назарда тутади:
2025 йилгача спорт таълим муассасаларидаги бокс билан мунтазам шуғулланадиган ўқувчилар сонини 27 минггача етказиш;
келгуси 5 йил ичида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида
7 та бокс залларини ташкил этиш;
бокс бўйича терма жамоаларнинг 46 га яқин халқаро спорт мусобақаларида иштирокини таъминлаш.
ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳудудларда бокс залларини қуриш
учун Туризм ва спорт вазирлигининг тегишли ҳудудий бошқармалари сўровномаларига асосан ер ажратиш чораларини кўрсин.
8. 2021 йил 1 майдан бошлаб бокс бўйича ҳудудларда иқтидорли ёшларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция) учун уч босқичли тизим жорий этилсин:
биринчи босқичда – таълим муассасалари, болалар-ўсмирлар спорт мактабларидан сараланган спортчилар ўртасида туман (шаҳар) мусобақалари;
иккинчи босқичда – боксга ихтисослашган спорт мактаблари, таълим муассасалари ва спорт клубларидан сараланган спортчилар ўртасида ҳудудий мусобақалар;
учинчи босқичда – клублараро ҳамда ҳудудий ўқув-машғулот йиғинлари ғолиблари ва совриндорлари ўртасида республика мусобақалари (“World Series Boxing” мисолида).
Бунда, мусобақалар натижалари асосида бокс мактабларини иқтидорли спортчилар билан тўлдириб бориш Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон бокс федерацияси томонидан биргаликда амалга оширилади.
9. Туризм ва спорт вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети, ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатлари, ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактаблари ва болалар-ўсмирлар спорт мактабларида бокс бўйича амалдаги ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрларини икки бараварга ошириш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
10. Ўзбекистон бокс федерацияси бокс мактабларида замонавий илмий ютуқлар ва инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда юқори малакали тренер, тренер-селекционер, функционал тайёргарлик бўйича тренер, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларнинг касбий маҳоратини доимий ошириб бориш мақсадида маҳаллий ва хорижий мутахассислар иштирокида семинар, тренинг, мастер-класслар, ўқув дарслари ташкил этилишини таъминласин.
11. Бокс бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулотлар базасини яратиш мақсадида Туризм ва спорт вазирлиги ва Тошкент вилояти ҳокимлигининг Тошкент вилояти, Ангрен шаҳри, Янгиобод қўрғони ҳудудида жойлашган Республика олимпия захиралари спорт коллежи балансидаги 1,5 гектар майдонга эга бўлган собиқ стадион, сузиш ҳавзаси, шунингдек, ошхонани 2029 йил 31 декабрга қадар Ўзбекистон бокс федерациясига мақсадли текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида бериш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин. Бунда, мазкур ҳудуд атрофида спорт зал, ётоқхона, ошхона ҳамда бошқа маиший-хизмат бино ва иншоотларни қуриш учун камида бўш турган 1 гектар ер майдони ажратилиши таъминлансин.
12. Тошкент вилояти, Чирчиқ шаҳри, Заковат кўчаси, 2-уйда жойлашган собиқ Саноат-иқтисодиёт касб-ҳунар коллежи биноси, шунингдек, спорт иншооти ва ёнидаги спорт майдони Ўзбекистон бокс федерацияси томонидан инвестиция мажбурияти асосида сотиб олинишига розилик берилсин.
13. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Туризм ва спорт вазирлиги билан биргаликда 2022-2023 йиллардаги инвестиция дастурларини шакллантиришда ишлаб чиқилган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан бокс бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулотлар базасини ва бокс мактабларини қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш ишлари учун марказлашган капитал қўйилмалар лимитлари ажратилишини таъминласин.
14. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар
ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан олис ҳудудларда жойлашган болалар-ўсмирлар спорт мактаблари ҳамда бокс мактабларига жалб қилинаётган тренерлар ва бошқа мутахассисларни 2025 йил 1 январгача уй-жой билан таъминлаш чораларини кўрсин.
15. Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон бокс федерацияси Тошкент шаҳрида 2023 йилда режалаштирилган бокс бўйича Жаҳон чемпионати юқори даражада ўтказилишини таъминласин ва шу билан боғлиқ бўлган “йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин.
жаҳон чемпионатини ўтказиш учун аъзолик бадали ва мукофот пули билан боғлиқ сарф-харажатларни қоплаш Давлат бюджетининг
2022 ва 2023 йиллардаги параметрларида кўзда тутилган маблағлар
доирасида босқичма-босқич 18 ой давомида, лекин 2023 йил 1 майгача бўлган даврда амалга оширилади;
жаҳон чемпионатини ўтказиш билан боғлиқ бўлган сарф-харажатлар ҳомийлар ва Ўзбекистон бокс федерацияси томонидан қопланади, олинадиган фойда Ўзбекистон бокс федерацияси тасарруфида қолиб, боксни янада ривожлантиришга ва федерация фаолиятини молиялаштиришга йўналтирилади.
16. Бокс бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулотлар базасини ва бокс мактабларини қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш, жиҳозлаш ҳамда улар фаолиятини таъминлаш мақсадида белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича четдан олиб кириладиган, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган махсус спорт анжомлари ва жиҳозлари, ўқув ускуналари, компьютер техникаси, дастурий маҳсулотлар, инвентарь, қурилиш материаллари ва моддий-техник ресурслар 2023 йил 1 мартга қадар божхона тўловларидан (қўшилган қиймат солиғи ва божхона йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
17. Молия вазирлиги мазкур қарорга асосан жорий йилда кўзда тутилган чора-тадбирлар ва келгуси йилларда амалга оширилиши белгиланган вазифалар учун зарур маблағларни 2021 йил Давлат бюджетида Туризм ва спорт вазирлиги учун кўзда тутилган маблағлар доирасида, 2022 йилдан бошлаб эса Давлат бюджети параметрларида назарда тутишни таъминласин.
18. Мазкур қарорнинг ижроси қуйидаги тартибда амалга оширилсин:
Бош вазир ўринбосари – туризм ва спорт вазири А.А.Абдуҳакимов – мазкур қарор ижросини сифатли, тўлиқ ва ўз вақтида таъминласин, белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил қилсин ҳамда мувофиқлаштирсинҳар ойда тегишли раҳбарларнинг бажарилган ишлар тўғрисидаги ҳисоботларини қабул қилсин ҳамда аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этсин;
туризм ва спорт вазири ўринбосари А.Қ.Каримов – Концепциянинг мақсадли кўрсаткичларига эришиш, Концепция ва “Йўл харитаси”ни ижро этиш юзасидан барча зарур чоралар кўрилишини таъминласин, мазкур қарорда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга оширишда масъул ташкилотларга услубий ва амалий ёрдам кўрсатсин ҳамда унинг ижроси бўйича ҳар ойда Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб борсин;
масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар раҳбарлари – Концепция
ва “Йўл харитаси”да назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида, сифатли ва тўлиқ бажариш юзасидан барча чораларни амалга оширсин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги бош директори А.К.Кўчимов ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси А.Д.Хаджаев – мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини ёритишга оид мақолалар, брифинглар, тематик телекўрсатувлар ташкил этсин.
19. Туризм ва спорт вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
20. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – туризм

Принимая во внимание массовый интерес молодежи к боксу и в целях дальнейшего совершенствования системы выявления, выбора и отбора (селекции) талантливых спортсменов в стране, улучшения подготовки и материального стимулирования специалистов сферы, а также сохранения и продолжения занятия лидирующих позиций узбекского бокса в мире:
1. Определить основными направлениями развития бокса:
превращение бокса в один из наиболее массовых видов спорта среди населения, налаживание новой системы выявления, выбора и отбора (селекции), а также подготовки талантливых спортсменов в качестве профессиональных боксеров;
дальнейшее развитие инфраструктуры бокса и приведение ее в соответствие с международными требованиями, увеличение количества школ бокса, в том числе на условиях государственно-частного партнерства;
развитие системы подготовки профессиональных тренеров и судей, разработку учебно-методических пособий, дальнейшее укрепление научно-методологической базы по боксу;
поэтапное включение бокса в программу занятий по физической подготовке в Вооруженных Силах и правоохранительных органах;
принятие необходимых мер по сохранению и продолжению занятия лидирующих позиций узбекского бокса в мире;
разработку и реализацию долгосрочных перспективных планов развития женского бокса;
увеличение параметров государственного заказа по боксу в спортивных образовательных учреждениях.
2. Согласиться с предложением Министерства туризма и спорта, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Федерации бокса Узбекистана, а также хокимиятов Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской и Ташкентской областей о создании школ высшего спортивного мастерства по боксу при Министерстве туризма и спорта (далее – школы бокса) в качестве государственных учреждений первоначально в Андижанской области (для Андижанской, Наманганской и Ферганской областей), Бухарской области (для Республики Каракалпакстан, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей), Кашкадарьинской области (для Джизакской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей), Ташкентской области (для Сырдарьинской, Ташкентской областей и города Ташкента).
3. Установить, что в школах бокса:
деятельность направлена на отбор и в основном подготовку для национальных сборных команд талантливых молодых спортсменов;
обучение организуется с 7-го класса, устанавливается 5-летний срок обучения;
учащимся предоставляется право на бесплатное обучение, обеспечение питанием в соответствии с нормами питания, предусмотренными для учащихся колледжей олимпийского резерва, и бесплатное проживание в местах проживания учащихся данных колледжей;
на руководителей, тренеров, спортсменов и других работников распространяются условия оплаты труда и материального стимулирования, установленные для специализированных школ-интернатов олимпийского резерва.
4. Определить источниками финансирования деятельности школ бокса:
5. По строительству и оснащению школ бокса определить:
заказчиком – государственное унитарное предприятие «Инжиниринговая компания по развитию инфраструктуры спортивных объектов» при Министерстве туризма и спорта;
генеральным проектировщиком – акционерное общество «ТошуйжойЛИТИ»;
генеральным подрядчиком – путем проведения конкурсных (тендерных) торгов в установленном порядке.
Концепцию развития бокса до 2025 года (далее – Концепция) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2021–2022 годах Концепции развития бокса до 2025 года (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 2;
Целевые показатели Концепции развития бокса до 2025 года согласно приложению № 3.
а) Концепция реализуется поэтапно на основе отдельной «дорожной карты», ежегодно утверждаемой Кабинетом Министров исходя из достигнутых результатов, целевых показателей и основных направлений развития бокса на соответствующий период;
б) «Дорожная карта» охватывает следующие меры, осуществление которых намечено на 2021 год:
увеличение параметров государственного заказа по боксу в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта и его филиалах;
организацию компьютеризированных классов, предоставляющих возможность внедрения информационно-коммуникационных технологий в учебно-тренировочный процесс, в том числе ведения боя с виртуальным противником;
создание электронной базы, предоставляющей возможность оперативного получения данных о боксерах;
в) Целевые показатели Концепции развития бокса до 2025 года предусматривают в том числе:
доведение до 2025 года числа постоянно занимающихся боксом учащихся спортивных образовательных учреждений до 27 тысяч;
открытие в последующие 5 лет 7 залов для бокса на условиях государственно-частного партнерства;
обеспечение участия сборных команд по боксу в около  46 международных спортивных соревнованиях.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента принять меры по выделению земли под строительство залов для бокса на основе запросов соответствующих территориальных управлений Министерства туризма и спорта.
8. Внедрить начиная с 1 мая 2021 года трехэтапную систему выявления, выбора и отбора (селекции) талантливой молодежи по боксу
в регионах, предусматривающую проведение:
на первом этапе – районных (городских) соревнований среди спортсменов, отобранных из образовательных учреждений и детско-юношеских спортивных школ;
на втором этапе – региональных соревнований среди спортсменов, отобранных из спортивных школ, образовательных учреждений и спортивных клубов, специализирующихся на боксе;
на третьем этапе – республиканских соревнований среди победителей и призеров межклубных и региональных учебно-тренировочных сборов (на примере World Series Boxing).
При этом укомплектование школ бокса талантливыми спортсменами по результатам соревнований осуществляется совместно Министерством туризма и спорта, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией бокса Узбекистана.
9. Принять предложение Министерства туризма и спорта, Министерства высшего и среднего специального образования о повышении в два раза начиная с 2021/2022 учебного года действующих параметров государственного заказа по приему на учебу по направлению «бокс» в Узбекский государственный университет физической культуры и спорта, специализированные школы-интернаты олимпийского резерва, специализированные детско-юношеские спортивные школы и детско-юношеские спортивные школы.
10. Федерации бокса Узбекистана в целях непрерывного повышения профессионального мастерства высококвалифицированных тренеров, тренеров-селекционеров, тренеров по функциональной подготовке, судей, других специалистов с применением современных научных достижений и инновационных технологий обеспечить проведение семинаров, тренингов, мастер-классов и учебных занятий в школах бокса с участием отечественных и зарубежных специалистов.
11. В целях создания учебно-тренировочной базы для национальных сборных команд по боксу одобрить предложение Министерства туризма и спорта и хокимията Ташкентской области о передаче на срок до 31 декабря 2029 года Федерации бокса Узбекистана находящихся на балансе Республиканского спортивного колледжа олимпийского резерва бывшего стадиона, плавательного бассейна и столовой, площадью 1,5 гектара, расположенных на территории Янгиабадского кургана в городе Ангрене Ташкентской области, на основе права безвозмездного пользования. При этом обеспечить выделение вблизи указанной территории не менее 1 гектара пустующей земельной площади под строительство спортивного зала, общежития, столовой и других служебно-бытовых зданий и сооружений.
12. Согласиться с предложением о приобретении Федерацией бокса Узбекистана на условиях инвестиционного обязательства здания, спортивного сооружения и близлежащей спортивной площадки бывшего Промышленно-экономического профессионального колледжа, расположенных по адресу: Ташкентская область, город Чирчик, улица Заковат, 2.
13. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством туризма и спорта при формировании инвестиционных программ на 2022–2023 годы обеспечить выделение лимитов централизованных капитальных вложений на работы по строительству, реконструкции и капитальному ремонту учебно-тренировочной базы национальных сборных команд по боксу и школ бокса на основании разработанной проектно-сметной документации.
14. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в срок до 1 января 2025 года за счет средств местных бюджетов принять меры по обеспечению жильем тренеров и других специалистов, привлекаемых в детско-юношеские спортивные школы и школы бокса, расположенные в отдаленной местности.
15. Министерству туризма и спорта и Федерации бокса Узбекистана обеспечить проведение на высоком уровне Чемпионата мира по боксу
в городе Ташкенте, запланированного на 2023 год, и разработать «дорожную карту», связанную с его проведением.
при проведении чемпионата мира расходы, связанные с членскими взносами и премиальными, возмещаются в рамках средств, предусмотренных в параметрах государственного бюджета на 2022 и 2023 годы поэтапно на протяжении 18 месяцев, но не позднее  1 мая 2023 года;
расходы, связанные с проведением чемпионата мира, возмещаются спонсорами и Федерацией бокса Узбекистана, а получаемая прибыль остается в распоряжении Федерации бокса Узбекистана и направляется
на дальнейшее развитие бокса и финансирование деятельности федерации.
16. Освободить сроком до 1 марта 2023 года от таможенных платежей (за исключением налога на добавленную стоимость и таможенных сборов) не производимые в Республике Узбекистан специальное спортивное снаряжение и принадлежности, учебное оборудование, компьютерную технику, программные продукты, инвентарь, строительные материалы и материально-технические ресурсы, ввозимые из-за рубежа в целях строительства, реконструкции, капитального ремонта, оснащения и обеспечения деятельности учебно-тренировочной базы национальных сборных команд по боксу и школ бокса по перечням, формируемым в установленном порядке.
17. Министерству финансов предусмотреть необходимые средства для реализации задач на текущий и последующие годы в соответствии
с настоящим постановлением в рамках средств государственного бюджета на 2021 год, выделенных Министерству туризма и спорта,
а начиная с 2022 года – ежегодно предусматривать необходимые средства в параметрах государственного бюджета.
18. Ввести следующий порядок исполнения настоящего постановления:
заместителю Премьер-министра – министру туризма и спорта Абдухакимову А.А. – обеспечить качественное, полноценное и своевременное исполнение настоящего постановления, эффективно организовать и координировать деятельность министерств, ведомств
и организаций, ответственных за реализацию установленных мер, ежемесячно заслушивать отчеты соответствующих руководителей
о проделанной работе, своевременно устранять выявленные недостатки;
заместителю министра туризма и спорта Каримову А.К. – обеспечить принятие всех необходимых мер для достижения целевых показателей Концепции, реализации Концепции и «Дорожной карты», оказывать методическую и практическую помощь организациям, ответственным за своевременное и качественное выполнение установленных задач, ежемесячно вносить в Кабинет Министров информацию о ходе реализации настоящего постановления;
руководителям ответственных министерств, ведомств и организаций – принять все необходимые меры для обеспечения своевременной, качественной и полноценной реализации мероприятий, предусмотренных в Концепции и «Дорожной карте»;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К. и председателю Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – организовать публикацию статей, проведение брифингов, показ тематических телепередач по освещению сути и содержания, а также практического значения настоящего постановления.
19. Министерству туризма и спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра туризма и спорта Абдухакимова А.А.