Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ҳаётимизнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар оммавий ахборот воситалари ходимларидан янада фаол, ҳозиржавоб, ташаббускор бўлишни, мамлакатимизда кечаётган янгиланиш жараёнларини чуқур таҳлил асосида ёритишни талаб этмоқда.
Ўзбек Миллий академик драма театрида 27 июнь – Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан ташкил этилган тантанали тадбирда ана шу жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилди.
Тадбирга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари вакиллари, фахрий журналистлар, ноширлар, матбаачилар, олий ўқув юртларининг журналистика факультетлари профессор-ўқитувчилари ва талабалари таклиф этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларига байрам табригини Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов ўқиб эшиттирди.
Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси раиси С.Ҳакимов, Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси Р.Қурбонов, Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети халқаро журналистика факультети декани А.Матёқубов ва бошқалар истиқлолнинг дастлабки кунларидан бошлаб Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида мамлакатимизда миллий медиа соҳасини равнақ топтириш, унинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, матбуотни чинакам эркин фикр минбарига айлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилганини таъкидлади.
Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси давлат ва жамиятнинг ҳар томонлама ва жадал ривожланиши учун кенг шароитлар яратиш, мамлакатимизни модернизациялашнинг янги истиқболларини белгилаб берди.
Мазкур ҳужжатда белгиланган вазифалар асосида жамиятда оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтириш, журналистлар фаолиятини ҳимоя қилиш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларига оид ахборотни тақдим қилишнинг замонавий шакллари жорий этилмоқда.
Медиа соҳага кўрсатилаётган эътибор натижасида барча турдаги оммавий ахборот воситаларида тайёрланаётган материаллардаги ўзига хос ижодий, танқидий-таҳлилий ёндашув, медиа маҳсулотлар сифатини тобора яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Матбуот ва оммавий ахборот воситаларига замонавий технологияларни жорий этиш, соҳа ходимларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, уларнинг касб салоҳиятини юксалтириш, халқимизни тезкор, холис ва ҳаққоний ахборотлар билан таъминлаш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотларининг матбуот хизматлари билан оммавий ахборот воситалари ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича кенг қамровли лойиҳалар ҳаётга жорий этилмоқда.
Президентимизнинг 2017 йил 12 январдаги «Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида»ги фармойиши нашриётлар фаолиятини давр руҳига мос йўлга қўйиш, ноширлик ишининг янада ривожланиши, ёшларда китобхонлик маданиятини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликда ташкил этилган «Йилнинг энг фаол журналисти» ижодий танлови ғолибларига диплом ва совғалар топширилди. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси томонидан таъсис этилган «Энг фаол спорт журналисти» республика танлови ғолиб ва совриндорлари ҳам тақдирланди.
Йиғилишда сўзга чиққанлар матбуотимиз ривожи йўлида кўрсатилаётган эътибор, матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларининг меҳнатини рағбатлантириш борасидаги ғамхўрлиги учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
– Бугун ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ ғайрат, қатъият, шижоат, ижодий изланиш билан меҳнат қиладиган вақт, – дейди «Тошкент» телеканали муҳаррири, «Йилнинг энг фаол журналисти» танлови ғолиби Улуғбек Раҳмонқулов. – Мамлакатимизда оммавий ахборот воситалари ходимларини ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, меҳнатини эъзозлаш доимий эътиборда. Билдирилган юксак ишончга муносиб бўлиш, зиммамиздаги масъулиятни теран англаш, Ватан, халқимиз манфаатлари йўлида садоқат билан хизмат қилишни асосий бурчимиз, деб биламиз.
Тадбирда Ўзбек Миллий академик драма театрининг «Мирзо Улуғбек» спектакли намойиш этилди.
Шу куни пойтахтимиздаги Ғафур Ғулом номидаги маданият ва истироҳат боғида оммавий ахборот воситалари ходимлари ва уларнинг фарзандлари учун сайил бўлиб ўтди. Ижодий кечалар, китоб савдоси, спорт мусобақалари ташкил қилинди, мусиқий дастурлар намойиш этилди. Барча аттракционлар кичкинтойларга бепул хизмат кўрсатди.

В столице состоялось праздничное мероприятие в честь Дня работников печати и средств массовой информацииОсуществляемые под руководством главы нашего государства Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы во всех сферах жизни общества требуют от работников средств массовой информации быть еще более активными, оперативными и инициативными, освещать происходящие в нашей стране процессы на основе глубокого анализа.
Особое внимание этим процессам уделено на состоявшемся в Узбекском Национальном академическом драматическом театре торжественном мероприятии, посвященном 27 июня – Дню работников печати и средств массовой информации.
На мероприятие были приглашены члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, общественных организаций, ветераны журналистики, издатели, полиграфисты, профессора и преподаватели, студенты факультетов журналистики высших учебных заведений.
Праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева работникам печати и средств массовой информации зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
Председатель Творческого союза журналистов Узбекистана С.Хакимов, председатель Государственного комитета по физической культуре и спорту Республики Узбекистан Р.Курбонов, декан факультета международной журналистики Узбекского государственного университета мировых языков А.Матякубов и другие отметили, что с первых лет независимости под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова особое внимание уделялось развитию национальной медиа-сферы, укреплению ее материально-технической базы, превращению прессы в подлинную трибуну свободного выражения мнений.
Проводимая Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым благородная работа по установлению искреннего и открытого диалога с народом, своевременному решению волнующих людей вопросов, выведению осуществляемых во всех сферах жизни общества реформ на качественно новый уровень, повышению духовности молодежи ставит перед работниками печати новые задачи.
Разработанная по инициативе главы нашего государства Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определила новые перспективы для всестороннего и ускоренного развития государства и общества, модернизации страны.
На основе определенных в этом документе задач осуществляются меры по усилению роли СМИ в жизни общества, защите профессиональной деятельности журналистов, обеспечению открытости деятельности органов государственной власти и управления, внедряются современные формы предоставления информации, касающейся прав и свобод, законных интересов граждан.
Особое внимание уделяется подготовке журналистских материалов на основе критического анализа, дальнейшему улучшению качества медиа-продукции. Проводится системная работа по внедрению современных технологий в работу средств массовой информации, поддержке и стимулированию, повышению профессионального мастерства их работников, распространению объективной и достоверной информации. Реализуются широкомасштабные проекты по дальнейшему укреплению взаимодействия между пресс-службами министерств, ведомств, общественных организаций и средствами массовой информации.
Распоряжение Президента нашей страны «О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения» от 12 января 2017 года играет важную роль в развитии издательской деятельности в соответствии с современными требованиями, дальнейшем повышении культуры чтения среди молодежи.
На мероприятии состоялось вручение дипломов и подарков победителям творческого конкурса «Лучший журналист года», организованного Творческим союзом журналистов Узбекистана совместно с другими организациями. Журналистам, проявившим активность в популяризации спорта в стране, вручены памятные подарки и дипломы Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту.
Выступившие на церемонии выразили благодарность Президенту нашей страны за внимание, уделяемое развитию отечественной печати, стимулированию труда работников средств массовой информации.
— Сегодня нам необходимо еще более активно, решительно, самоотверженно трудиться, находиться в постоянном творческом поиске, — сказал редактор телеканала «Тошкент», победитель конкурса «Лучший журналист года» Улугбек Рахмонкулов. — В нашей стране осуществляется всесторонняя поддержка работников средств массовой информации, постоянное внимание уделяется достойной оценке их труда. Мы считаем своим долгом быть достойными высокого доверия, глубоко осознавать возложенную на нас ответственность, преданно служить во имя интересов Родины, нашего народа.
На мероприятии представлен спектакль Узбекского Национального академического драматического театра «Мирзо Улугбек».
В этот же день в столичном парке культуры и отдыха имени Гафура Гуляма состоялся сайиль для работников средств массовой информации и их детей. Организованы творческие вечера, книжная ярмарка, спортивные соревнования, представлены музыкальные программы. Все аттракционы обслуживали детей бесплатно.