Аҳоли турмуш фаровонлигини юксалтириш – асосий вазифамиздир
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 16 июнь куни пойтахтимизнинг Учтепа туманида бўлди.
Президентимиз туманда бунёд этилиши режалаштирилаётган кўнгилочар ва истироҳат боғи лойиҳаси билан танишди.
Қарийб олти гектар майдонни эгаллаган мазкур истироҳат боғида замонавий, хавфсиз, энергиятежамкор аттракционлар, болаларнинг интеллектуал салоҳиятини оширадиган ўйин қурилмалари, сузиш ҳавзаси, фаввора, китобхонлик учун махсус жой, скейт ва гуллар майдончалари, савдо шохобчалари, автомобиллар турадиган жой ва бошқа зарур инфратузилма иншоотлари қурилиши кўзда тутилган.
Шавкат Мирзиёев истироҳат боғи лойиҳасини янада такомиллаштириш, замонавий гипермаркет бунёд этиш, унда кинотеатр, кутубхона ва бошқа зарур дам олиш масканлари бўлиши, бунёдкорлик ишларида Жанубий Корея, Япония каби давлатлар тажрибасидан фойдаланиш зарурлигини таъкидлаб, мутасаддиларга зарур кўрсатмалар берди.
Учтепа туманидаги 78-мактаб 1967 йилда қурилган. Мактабни қайта таъмирлаш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш режалаштирилмоқда. Президентимиз мазкур мактабни бориб кўрди.
Мамлакатимизда ёш авлод таълим-тарбиясига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ёшларнинг замонавий билим олиши, юксак маънавиятли инсонлар бўлиб улғайиши учун зарур шароит яратиш борасидаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Президентимиз мактаб билан коллежлар ўртасидаги боғлиқликни мустаҳкамлаш, хусусан, ушбу мактабда тажриба сифатида 11 йиллик таълимни қайта тиклаш, унинг қошида ўқув-касб курси ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Юқори синфларда болалар шахс бўлиб, жамоа бўлиб шаклланади, деди давлатимиз раҳбари. Айни ўша пайтда уларни ўзлари ўрганган муҳитдан ажратиб қўймаслик керак. Бу ёшларнинг руҳиятига, давоматига, охир-оқибатда таълим-тарбиясига салбий таъсир қилиши мумкин. Шу боис таълим жараёни узлуксизлигини таъминлаш, ўқув дастурларини такомиллаштириш зарур.
Шавкат Мирзиёев 15 июнь куни Тошкентда бўлиб ўтган «Ижтимоий барқарорликни таъминлаш, муқаддас динимизнинг софлигини асраш – давр талаби» мавзуидаги анжуманда сўзлаган нутқида ёш авлод тарбияси ҳақида алоҳида тўхталиб ўтди.
«Бизни ҳамиша ўйлантириб келадиган яна бир муҳим масала – бу ёшларимизнинг одоб-ахлоқи, юриш-туриши, бир сўз билан айтганда, дунёқараши билан боғлиқ. Бугун замон шиддат билан ўзгаряпти. Бу ўзгаришларни ҳаммадан ҳам кўпроқ ҳис этадиган ким – ёшлар. Майли, ёшлар ўз даврининг талаблари билан уйғун бўлсин. Лекин айни пайтда ўзлигини ҳам унутмасин. Биз киммиз, қандай улуғ зотларнинг авлодимиз, деган даъват уларнинг қалбида доимо акс садо бериб, ўзлигига содиқ қолишга ундаб турсин. Бунга ниманинг ҳисобидан эришамиз? Тарбия, тарбия ва фақат тарбия ҳисобидан», деди, жумладан, Президентимиз.
Бу вазифалар мактаб, оила, маҳалла, бутун жамоатчиликка катта масъулият юклайди. Мамлакатимизда таълим-тарбия соҳасининг барча бўғинлари – мактабгача таълим, мактаб, ўрта махсус ва олий таълим тизимини такомиллаштириш, янги муассасалар бунёд этиш ва мавжудларини таъмирлаш бўйича олиб борилаётган ишлар ёшлар камолотида ўз самарасини беради.
Шу ерда 1-синф ўқувчиларига бериладиган «Президент совғаси» жамланмаси, мактаб ўқувчиларига мўлжалланган бадиий адабиётлар, халқ таълими муассасаларини янги ўқув йилига тайёрлаш режаси намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари туманнинг Ватанпарвар маҳалласидаги «Ватанпарвар иноқ коммуналчи» хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати фаолияти билан танишди.
2010 йилда ташкил этилган ушбу ширкат тумандаги намунали хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларидан бири. Ширкат жойлашган 38-уйнинг кириш йўлаклари замонавий услубда таъмирланган, уйга туташ ҳудуд ободонлаштирилган. Кўп қаватли уйнинг олд қисми ва йўлакларга видеокузатув ўрнатилган. 60 хонадонга хизмат кўрсатувчи ширкатда коммунал тарифлар аҳоли учун қулай нархларда ишлаб чиқилган.
Ширкатнинг ўз маблағи ҳисобидан уч йил илгари уйнинг том қисми мукаммал таъмирланган, йўлакларга замонавий эшиклар ўрнатилган. Уй олдида қурилган автотураржой шу ерда яшовчи аҳолига бепул хизмат кўрсатади. Турли аттракционлар, ўйин қурилмалари ўрнатилган болалар майдончаси нафақат болалар, балки катталарнинг ҳам баҳри дилини очади.
Президентимиз хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати раҳбари ва шу ерда яшовчилар билан ширкат фаолияти, кўп хонадонли турар жойларда аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш бўйича қилинаётган ишлар ҳақида суҳбатлашди. Ширкат ходимлари ва хонадон соҳибларининг меҳнати билан обод масканга айланган бундай ширкатлар тажрибасини ўрганиш, уни бошқа туманларда ҳам кенг оммалаштириш зарурлиги таъкидланди.
Ишлайман, яратаман, деган одамга аслида кўп нарсанинг кераги йўқ, деди давлатимиз раҳбари. Оддий қўл меҳнати, кўпчиликнинг саъй-ҳаракати билан ўзи яшаётган ҳудудни шундай саранжом-саришта, файзли масканга айлантираётган юртдошларимиз кўпайиб бораётгани бизни қувонтиради.
Учтепа туманидаги собиқ «Сигнал» заводининг умумий майдони 5,1 гектар бўлиб, ҳудудда кенг кўламли қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Ҳудудда бино ва иншоотлар, коммуникация тармоқлари мавжуд. Бу ерда амалга ошириладиган лойиҳаларни 2018 йилнинг биринчи чорагида ишга тушириш белгиланган.
Бу ерда иш бошлайдиган кичик корхоналарда пластмасса маҳсулотлари, энергиятежамкор лампалар, трансформатор подстанциялари, тикув ва трикотаж маҳсулотлари, замонавий мебель каби маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. 17 корхонада 400 дан ортиқ иш ўрни яратилади.
Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан тижорат банклари томонидан ишлаб чиқариш корхоналарини молиялаштириш, уларни имтиёзли кредитлар билан таъминлаш бўйича замонавий тизим яратилган.
Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки томонидан Учтепа туманида 2017 йилда молиялаштириладиган лойиҳалар истиқболли экани билан диққатга молик. Тиббий хизмат кўрсатиш, қурилиш материаллари, кимё саноати, мебель, фармацевтика, чарм-пойабзал каби йўналишлардаги 70 га яқин лойиҳа бўйича 1000 га яқин иш ўрни яратилади. «Yurxas» МЧЖ томонидан газлама ва матоларни жаҳон андозалари даражасида бўяш цехи ишга туширилади. 2017 йилнинг учинчи чорагида фойдаланишга топшириладиган корхонада 60 иш ўрни яратилади.
«Baykal-KMU» МЧЖ ҳам жорий йил якунига қадар ўз фаолиятини бошлайди. Ер унумдорлигини ошириш учун «Байкал ЭМ-1» микробиологик ўғитлар ишлаб чиқарадиган корхона маҳсулотларини Туркия, Бирлашган Араб Амирликлари, Ҳиндистон ва Покистонга экспорт қилиши кутилмоқда. «Avikon tex», «Urologic complex» масъулияти чекланган жамиятларида аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, турли касалликлар профилактикаси бўйича тиббий хизматлар кўрсатилади.
«Ипотека-банк» иштирокида амалга оширилаётган лойиҳада мебель саноати учун декор қоғозлар ишлаб чиқарилади. Хитой ва Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатиладиган корхона 2018 йилда ишга туширилиши мўлжалланган. Бундан ташқари, банк иштирокида йилига 1 минг 200 тонна балиқ маҳсулотларини қайта ишлаш йўлга қўйилади.
Йилига 148 тонна қувур ва 400 минг дона фитинг ишлаб чиқаришга ихтисослашган «Art Dekor Group» МЧЖда 60 кишининг бандлиги таъминланади.
Маҳсулот ишлаб чиқаришдан олдин унга бозор топиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Президентимизга 2017 йилда Учтепа туманининг саноат ва хизматлар соҳасини ривожлантириш йўналишидаги инвестиция лойиҳалари тўғрисида маълумот берилди. Маълумотларда соҳа йўналишлари, хизматлар тури, яратиладиган иш ўринлари, ажратиладиган маблағлар миқдори, ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар тури ўз аксини топган.
Халқ банки томонидан молиялаштирилаётган «Artikor» МЧЖ тикувчилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Корхонада 60 иш ўрни яратилади.
“Ўзсаноатқурилишбанк” томонидан саноат соҳасида 28, хизмат кўрсатиш соҳасида 17 лойиҳа молиялаштирилиши кўзда тутилган.
Мазкур лойиҳаларни янада такомиллаштириш, иш ўринларини кўпайтириш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Президентимиз раислигида Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида шаҳар, туман фаоллари, мутасадди ташкилотлар вакиллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда аҳоли турмуш даражасини янада ошириш, бандликни таъминлаш, таълим масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Мавжуд камчиликларни бартараф этиш бўйича топшириқлар берилди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилаётгани қайд этилди.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, ходом социально-экономических реформ на местах, для диалога с народом 16 июня посетил Учтепинский район столицы.
Президент нашей страны ознакомился с проектом планируемого к строительству в районе парка культуры и отдыха.
В этом парке на площади почти в 6 гектаров предусмотрены установка современных, безопасных, энергосберегающих аттракционов, игровых автоматов, повышающих интеллектуальный потенциал детей, строительство плавательного бассейна, фонтанов, специальной зоны для книголюбов, скейт-арены, цветочных оранжерей, торговых пунктов, автостоянок и других объектов инфраструктуры.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость дальнейшего совершенствования проекта парка культуры и отдыха, возведения здесь современного гипермаркета, в котором должны быть кинотеатр, библиотека и другие учреждения, подчеркнул необходимость использования при строительстве опыта таких государств, как Южная Корея, Япония, дал необходимые поручения ответственным лицам.
Школа №78 Учтепинского района построена в 1967 году. Сейчас планируется ее реконструкция, укрепление материально-технической базы. Президент нашей страны посетил эту школу.
Воспитанию гармонично развитого молодого поколения в нашей стране уделяется особое внимание. Последовательно продолжается работа по созданию необходимых условий для получения молодежью современного образования.
Президент нашей страны отметил необходимость укрепления взаимосвязи между школой и колледжами, в частности, восстановления в этой школе в экспериментальном порядке 11-летнего образования, создания при ней учебно-профессионального курса.
В старших классах дети формируются как личности, сплачиваются в команде, сказал глава нашего государства. Именно в этот период их нельзя отлучать от адаптированной, привычной для них среды. Это может негативно повлиять на психологию молодежи, ее посещаемость занятий, в конечном итоге – на уровень образования и воспитания. Поэтому необходимо обеспечить непрерывность образовательного процесса, совершенствовать учебные программы.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на состоявшейся 15 июня в Ташкенте конференции, посвященной вопросам обеспечения социальной стабильности, сохранения истинной сути и содержания нашей священной религии ислам, особо обратил внимание на вопросы воспитания молодого поколения.
Как отметил глава нашего государства, один из важнейших вопросов, который всегда нас волнует, касается мировоззрения молодежи. Сегодня стремительно меняется время. Кто больше всех чувствует эти изменения и перемены? Конечно, молодежь. Пусть юноши и девушки шагают в ногу со временем. Однако они не должны терять свою национальную самобытность. Пусть молодежь всегда помнит, потомками каких великих предков мы являемся. За счет чего мы достигнем этого? Только благодаря воспитанию, воспитанию и только воспитанию.
Эти задачи возлагают большую ответственность на школу, семью, махаллю, всю общественность. Осуществляемая в нашей стране работа по совершенствованию всех звеньев сферы образования – системы дошкольного, школьного, среднего специального и высшего образования, возведению новых и реконструкции действующих образовательных учреждений даст свои результаты в формировании молодого поколения гармонично развитыми личностями.
Здесь были представлены комплекты подарков Президента, вручаемые учащимся 1-х классов, художественная литература для школьников, план подготовки учреждений народного образования к новому учебному году.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью товарищества частных собственников жилья «Ватанпарвар инок коммуналчи» в махалле «Ватанпарвар».
Это ТЧСЖ, созданное в 2010 году, является одним из образцовых товариществ собственников жилья в районе. Подъезды дома №38, где расположено ТЧСЖ, отремонтированы в современном стиле, благоустроена прилегающая к дому территория. На фасаде и у подъездов многоэтажного дома установлены системы видеонаблюдения. В товариществе, которое обслуживает 60 квартир, разработаны оптимальные эксплуатационные тарифы для населения.
За счет собственных средств товарищества был сделан капитальный ремонт кровли дома, установлены современные двери в подъездах. Построенная у дома автостоянка бесплатно предоставлена его жильцам. Детская площадка с различными аттракционами, игровыми устройствами радует не только детей, но и взрослых.
Президент нашей страны побеседовал с руководителем товарищества частных собственников жилья и жильцами о деятельности товарищества, работе, проводимой по улучшению жилищных условий населения в многоквартирных домах. Отмечалась необходимость изучения опыта таких ТЧСЖ, которые, благодаря труду и стараниям их работников и владельцев квартир, создали такие благоприятные условия, а также широкой популяризации подобной практики в других районах.
Кто хочет работать, заниматься созиданием и благоустройством, всегда находит возможности, сказал глава нашего государства. Отрадно, что таких людей, которые не жалеют сил, труда, времени для благоустройства, много.
Общая площадь бывшего завода «Сигнал» в Учтепинском районе составляет 5,1 гектара. Здесь ведется широкомасштабная строительно-ремонтная работа. На территории имеются здания и сооружения, коммуникационные сети. Сдача в эксплуатацию новых производственных объектов намечена на первый квартал 2018 года.
На малых предприятиях будут производиться пластмассовые изделия, энергосберегающие лампы, трансформаторные подстанции, швейная и трикотажная продукция, мебель и другие товары. На 17 предприятиях будет создано более 400 рабочих мест.
По инициативе Шавката Мирзиёева создана современная система финансирования коммерческими банками производственных предприятий, обеспечения их льготными кредитами.
В рамках почти 70 перспективных проектов, финансируемых в 2017 году в Учтепинском районе Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, в сферах медицинских услуг, производства строительных материалов, мебели, кожевенно-обувной продукции, химической промышленности, фармацевтики будет создано около 1000 рабочих мест. Обществом с ограниченной ответственностью «Yurxas» будет задействован цех по покраске тканей и полотна по мировым стандартам. На производстве, запуск которого намечен на третий квартал 2017 года, будет создано 60 рабочих мест.
ООО «Baykal-KMU» начнет свою деятельность к концу текущего года. Ожидается экспорт продукции предприятия, которое будет производить микробиологические удобрения «Байкал ЭМ-1» для повышения плодородия земель, в Турцию, Объединенные Арабские Эмираты, Индию и Пакистан. В обществах с ограниченной ответственностью «Avikon tex», «Urologic complex» будут предоставляться медицинские услуги для укрепления здоровья населения, профилактики различных заболеваний.
В проекте, намечаемом к реализации с участием «Ипотека банк», будет изготавливаться декоративная бумага для мебельной индустрии. Запуск предприятия, на котором будет установлено современное оборудование из Китая и Турции, намечен на 2018 год. Кроме того, при поддержке банка будет налажена переработка 1200 тонн рыбной продукции в год.
В ООО «Art Dekor Group», специализирующемся на производстве 148 тонн труб и 400 тысяч фитингов в год, будет обеспечена занятость 60 человек.
Особо отмечалась необходимость найти рынок сбыта до начала процесса производства продукции.
Президенту нашей страны рассказано об инвестиционных проектах по развитию сферы промышленности и услуг Учтепинского района в 2017 году. В ней отражены сведения о направлениях деятельности предприятий, видах услуг, создаваемых рабочих местах, объемах выделяемых средств, ассортименте продукции.
ООО «Artikor», финансируемое «Халк банки», специализируется на производстве швейной продукции. На предприятии будет создано 60 рабочих мест.
“Узсаноаткурилишбанком” предусмотрено финансирование 28 проектов в сфере промышленности, 17 – в сфере услуг.
Были даны соответствующие поручения ответственным лицам по дальнейшему совершенствованию новых проектов, увеличению числа рабочих мест.
Под председательством Президента нашей страны в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось совещание с участием актива города и района, представителей соответствующих организаций. На нем особое внимание уделено вопросам дальнейшего повышения уровня и качества жизни населения, обеспечения его занятости, образования. Даны поручения по устранению имеющихся недостатков. Отмечалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах способствует поднятию на новый уровень развития нашей страны.