Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 июнь куни Тошкент вилояти Қибрай туманидаги «Тошкент-Шарқий» аэродроми базасида барпо этилаётган бизнес-авиацияси аэропорти қурилиш участкасига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил 2 декабрь куни «Тошкент-Шарқий» аэродроми ҳудудидаги мазкур лойиҳа билан танишиб, бизнес авиацияни ташкил этиш ва бундай турдаги барча хизматларни кўрсатишга қодир замонавий инфратузилмани барпо этиш борасида кўрсатмалар берган эди.
Ишбилармонлик аэропорти Марказий Осиё минтақасида мутлақо янги тизим бўлиб, якка тартибдаги ва корпоратив парвозларга ихтисослашади. Лойиҳа ўзбекистонлик ва хорижлик ишбилармон доиралар вакилларига маҳсулотларини ташқи бозорга етказиб бериш, бизнес-шериклар топишда катта ўрин тутади. Айни пайтда хорижий делегацияларни кутиб олиш, олий даражадаги меҳмонлар ва ишбилармонлар, юртимизга ташриф буюраётган кўплаб хорижлик сайёҳларга намунали хизмат кўрсатиш, пойтахтимиз ҳаво бандаргоҳининг транзит имкониятларини ошириш, иқтисодиёт тармоқларини ривожлантиришга ўзининг ижобий таъсирини кўрсатади.
Ҳозирги вақтда аэропортда қурилиш ишлари бошлаб юборилган. Дастлабки босқичда узунлиги 4 километр бўлган замонавий учиш-қўниш йўлаги ва соатига 250 йўловчини ўтказиш имкониятига эга терминал барпо этилади, иккинчи босқичда қўшимча инфратузилма, меҳмонхона мажмуаси қурилади.
Шу кунга қадар бу ерда қарийб 20 минг куб метр тупроқ ишлари бажарилди. Қурилиш-монтаж ишларига 100 дан ортиқ махсус техника жалб этилган. Бунёдкорлик ишлари “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ буюртмаси асосида “Транс йўл қурилиш махсус пудрат” МЧЖ, “Қурилиш-монтаж трести” ва “Тошкент кўприклардан фойдаланиш” унитар корхоналари ишчи-мутахассислари томонидан амалга оширилмоқда.
Комплекс доирасида бир вақтнинг ўзида 20 та самолётни кутиб олиш ва жўнатиш мўлжалланган перрон қурилди. Шунингдек, қўриқлаш, алоқа ва хавфсизлик пунктлари бунёд этилиши кўзда тутилмоқда. Лойиҳа доирасида ҳаво кемаларига техник хизмат кўрсатиш маркази, самолёт ва вертолётларни сақлаш учун замонавий ангар, ёнғин хавфсизлиги депоси қурилади. Шу билан бирга, диспетчерлик маркази ва йўловчилар учун овқатланиш биноси барпо этилади.
Лойиҳанинг биринчи босқичи 2020 йилга якунланиши белгиланган бўлиб, шу муддатда самолётларни қабул қилиш, йўловчиларга хизмат кўрсатиш ишларини бошлаб юборилади.
Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда ишбилармонлик авиациясини жонлантириш, мазкур аэропортда жаҳон стандартларига тўла мос хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш кераклигини таъкидлади
– Барча муваффақиятнинг замирида ишни пухта лойиҳа асосида ткшкил этиш ётади. Ишбилармонлик аэропортини барпо этиш ва хорижий ишбишармонларга маъқул бўладиган хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш учун ушбу иншоотнинг лойиҳаси мукаммал бўлиши керак. Аэропортга қадам қўйган чет эллик халқимизнинг миллий ғурурини, ифтихорини ҳис этиши керак. Шу боис мазкур масалалар билан шуғулланадиган замонавий лойиҳа институти ташкил этиб, Япония, Германия каби ривожланган мамлакатлардан малакали мутахассисларни ишга жалб этиш лозим. Ана шундай қилсаккина бу аэропорт келажакда халқимизга, фарзандларимизга кўп йиллар хизмат қилади, – деди Президентимиз.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня посетил участок строительства аэропорта для бизнес-авиации, возводимого на базе аэродрома «Ташкент-Восточный» в Кибрайском районе Ташкентской области.
Глава нашего государства ознакомился с данным проектом в ходе посещения аэродрома «Ташкент-Восточный» 2 декабря 2017 года, дал поручения по созданию бизнес-авиации в нашей стране и современной инфраструктуры, способной оказывать все необходимые услуги в этом направлении.
Деловой аэропорт станет новшеством в Центральной Азии и будет специализироваться на совершении индивидуальных и корпоративных рейсов. Деловая авиация откроет новые возможности и создаст удобства для предпринимателей. Проект поможет отечественным и иностранным деловым людям выводить свою продукцию на новые рынки, находить бизнес-партнеров.
В настоящее время в аэропорту начаты строительные работы. На первом этапе будут построены взлетно-посадочная полоса длиной 4 километра и терминал пропускной способностью 250 пассажиров в час, на втором — дополнительная инфраструктура, гостиничный комплекс.
До этого здесь выполнены песчаные работы почти на 20 тысяч кубометров. К строительно-монтажным работам привлечено более 100 единиц специальной техники. Строительство выполняется по заказу АО «Узбекистон темир йуллари» специалистами ООО “Транс йул курилиш махсус пудрат”, унитарных предприятий “Курилиш-монтаж трести” и “Тошкент куприклардан фойдаланиш”.
Возведен перрон, рассчитанный на одновременный прием и отправку 20 самолетов. Планируется строительство постов охраны, пунктов связи и безопасности. В рамках проекта также будут возведены центр техобслуживания воздушных судов, современный ангар для самолетов и вертолетов, депо пожарной безопасности, диспетчерский центр и кафе.
Первый этап проекта намечено завершить к 2020 году, к этому же времени аэропорт будет готов к приему самолетов и обслуживанию пассажиров.
Шавкат Мирзиёев указал на необходимость создания в нашей стране активной деловой авиации, налаживания в новому аэропорту сервиса, полностью отвечающего международным стандартам.
– Основа всех успехов — тщательно проработанный проект. Чтобы строительство делового аэропорта шло качественно, и он получился всесторонне удобным для иностранных предпринимателей, необходимо иметь глубоко продуманный проект. Сошедший с самолета иностранец при виде этого аэропорта должен ощутить национальную идентичность, ценности нашего народа. Поэтому необходимо организовать современный проектный институт, который будет заниматься этими вопросами, привлечь квалифицированных специалистов из Японии, Германии и других развитых стран. За счет этого аэропорт будет долгие годы служить нашему народу, — сказал Президент.