Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев Тошкентда бўлиб ўтадиган Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг ўн олтинчи саммитида иштирок этиш учун 8 ноябрь куни мамлакатимизга келди.
Тадбир кун тартибига мувофиқ, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти доирасида савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникациявий ва гуманитар ҳамкорликни янада кенгайтириш ҳамда ушбу кўп томонлама тузилма фаолиятини такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилади.
Маълумот ўрнида таъкидлаш лозим, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон етакчисининг таклифига биноан 22 август куни давлат ташрифи билан ушбу мамлакатга борган эди.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги дўстона алоқалар кўп йиллик тарихга эга. Кейинги йилларда бу муносабатлар жадал ривожланиб борди. Хусусан, 2017 йилдан кейин олий даражадаги мулоқотлар фаоллашди. Ўзаро делегациялар алмашинуви кучайди. Бу борада икки мамлакат раҳбарлари томонидан илгари сурилаётган ташаббуслар муҳим аҳамият касб этмоқда.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 8 ноября прибыл в нашу страну для участия в XVI саммите Организации экономического сотрудничества, который пройдет в Ташкенте.
В Ташкентском международном аэропорту высокого гостя встретили Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и другие официальные лица. Согласно повестке, в рамках очередного саммита Организации экономического сотрудничества будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-коммуникационного и гуманитарного сотрудничества и совершенствования деятельности этой многосторонней структуры.
Напомним, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 августа по приглашению лидера Азербайджана совершил государственный визит в эту страну. Дружественные отношения между Узбекистаном и Азербайджаном уходят корнями вглубь истории. В последние годы наши взаимосвязи развиваются стремительными темпами. В частности, после 2017 года диалог на высшем уровне активизировался. Участились визиты делегаций с обеих сторон. В результате инициативы, выдвинутые лидерами двух стран, приобретают все большее значение.