Бугунги кунда мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, хусусан, мева-сабзавот етиштириш, қайта ишлаш ва экспортга йўналтиришга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Президентимизнинг 2018 йил 29 мартдаги “Ўзбекистон Республикасида мева-сабзавотчиликни жадал ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони экспортбоп мева-сабзавот маҳсулотлари етиштириш ҳажмини кўпайтириш, умуман мазкур соҳани ривожлантиришда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Корхона 2015 йилда фаолиятини ёнғоқ, майиз ва ковулни экспорт қилишдан бошлаган. Унинг умумий майдони 308 гектарни ташкил қилади. Бу ерда ғалла, кунгабоқар, ловия, уруғлик учун картошка, дурагай маккажўхори, иссиқхонада помидор парваришланмоқда. 17 сотихлик тажриба синов участкасида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари синовдан ўтказилаётир. 32 кишининг бандлиги таъминланган. Мавсумий иш пайтида ишчилар сони 800 нафардан ортади.
Лойиҳа доирасида 160 гетар майдонга серҳосил ёнғоқ кўчатлари ўтқазилмоқда. Унинг умумий қиймати 9,6 миллиард сўм бўлиб, йилига ўртача 4 минг 600 тонна ёнғоқ етиштирилади. Натижада 15 нафар аҳоли бандлиги таъминланади. Ёнғоқлар тўлиқ ҳосилга кирса, бир йилда 40,2 миллиард сўмлик маҳсулот олиш мумкин.
Ушбу лойиҳада аввало юқори сифатли қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришни йўлга қўйиш орқали экспорт ҳажмини ошириш билан бирга янги иш ўринлари яратиш ва аҳолини бу маҳсулотга бўлган талабини тўлақонли қондиришни кўзда тутилган. Етиштирилган маҳсулотларнинг бир қисми ички бозорга чиқарилса, 70 фоизи хорижга экспорт қилинади.
Шу ернинг ўзида 2018-2019 йилларда балиқчилик, паррандачилик, чорвачилик, пиллачилик йўлга қўйиш, томорқачиликни янада ривожлантириш, иссиқхонада лимон етиштириш, тутзорлар ташкил этиш, оғир ҳудудлардаги майдонларни сув таъминотини яхшилаш, пахтадан бўшаган ер майдонларига қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштириш ва экспортбоп маҳсулотлар етиштириш, вилоят экспорт салоҳиятини янада ошириш бўйича лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари ёнғоқзорларни кўпайтириш, Балиқчилик бўйича мутахассислар тайёрлаш, картошка уруғчилигини ривожлантириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Общество с ограниченной ответственностью “Барака мева саноат сервис”, действующее в Чустском районе Наманганской области, организовало интенсивный сад для эффективного использования земель с низкой плодородностью, заготовки экспортоориентированной плодоовощной продукции.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью этого предприятия.
Сегодня в стране уделяется особое внимание реализации проектов, нацеленных на заготовку, переработку и экспорт сельхозпродукции, в том числе фруктов и овощей. Постановление Президента нашей страны «О дополнительных мерах по ускоренному развитию плодоовощеводства в Республике Узбекистан» от 29 марта текущего года служит важным руководством к действию по наращиванию производства экспортоориентированной плодоовощной продукции.
Предприятие начало свою деятельность в 2015 году с экспорта орехов, кишмиша и каперсов. Ныне располагает 308 гектарами площадей, где выращиваются зерно, подсолнухи, фасоль, семенной картофель, кукуруза, а в теплицах — помидоры. На опытно-испытательном участке площадью 17 соток осуществляется выращивание сельхозкультур разных сортов. Постоянной работой обеспечены 32 человека, к сезонным работам привлекают более 800 человек.
В настоящее время осуществляется проект стоимостью 9,6 миллиарда сумов, в рамках которого предусматривается засадить 160 гектаров площадей высокоурожайными орешинами и заготавливать в год 4,6 тысячи тонн орехов. В результате будет обеспечена занятость 15 человек. С ореховых плантаций планируется собирать урожай на 40,2 миллиарда сумов. 70 процентов его будет поставляться на экспорт.
Здесь же состоялась презентация проектов по дальнейшему развитию рыбоводства, птицеводства, животноводства, шелководства и огородничества в 2018-2019 годах, организации лимонариев и тутовых плантаций, улучшению водоснабжения засушливых площадей, размещению сельхозкультур на полях, высвобождаемых от хлопчатника, дальнейшему повышению экспортного потенциала области.