Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 сентябрь куни икки томонлама ҳукуматлараро комиссиялар йиғилишларини ўтказиш доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари Эсенмират Оразгелдиевни қабул қилди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Туркманистон ҳамкорлигини янада кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Олий даражадаги мунтазам мулоқотлар биродар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, уларни аниқ мазмун билан бойитишга хизмат қилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Эсенмират Оразгелдиев Ўзбекистон етакчисига самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ҳамда Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Шунингдек, шу кунларда Тошкент шаҳрида ўтказилган икки томонлама ҳамкорлик ва сув хўжалиги масалалари бўйича қўшма ҳукуматларларо комиссиялар йиғилишларининг асосий натижалари тўғрисида маълумот берди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда ўтказиладиган саммитга пухта ва ҳар томонлама тайёргарлик кўриш, энг аввало, мазмунли кун тартибини шакллантириш, шунингдек, иқтисодий кооперация лойиҳалари ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларини илгари суриш муҳим эканини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 сентября принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана Эсенмырата Оразгелдиева, находящегося в нашей стране в рамках проведения заседаний двусторонних межправительственных комиссий.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения узбекско-туркменского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено, что регулярные контакты на высшем уровне способствуют укреплению отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя братскими странами, их наполнению конкретным содержанием.
Эсенмырат Оразгелдиев искренне поблагодарил лидера Узбекистана за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Он также информировал об основных результатах заседаний совместных межправительственных комиссий по двустороннему сотрудничеству и водохозяйственным вопросам, состоявшихся в эти дни в Ташкенте.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной и всесторонней подготовки предстоящего саммита в Узбекистане, прежде всего формирования насыщенной повестки, а также продвижения проектов экономической кооперации и программ культурно-гуманитарного обмена.