Мамлакатимиз санъати ва маданияти оғир жудоликка учради. Миллий театр санъатимиз ва маданиятимиз ривожига беқиёс ҳисса қўшган буюк ва бетакрор истеъдод соҳиби, атоқли режиссёр, устоз санъаткор, Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби, Халқ артисти Баҳодир Турсунович Йўлдошев шу йил 16 май куни 76 ёшида вафот этди.
​Б.Йўлдошев 1945 йил 7 сентябрда Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон шаҳрида санъаткорлар оиласида туғилди. Ўрта мактабни тугатганидан сўнг Тошкент театр ва рассомчилик институтида режиссёрлик мутахассислиги бўйича таҳсил олди.
​Меҳнат фаолиятини Ўзбек давлат академик драма театри (ҳозирги Ўзбек Миллий академик драма театри) артисти лавозимида бошлади. Ўзининг шонли анъаналарига эга бўлган мазкур ижодий даргоҳда тез орада ўзига хос ёрқин услуби ва ижодий принципларига эга бўлган моҳир режиссёр сифатида шаклланди. Йигирма етти ёшида ушбу нуфузли театрга бош режиссёр ва бадиий раҳбар этиб тайинланди. Ўн уч йил давомида жамоада ишчан ижодий муҳит яратиш, театр репертуарини замонавий ҳамда мумтоз миллий ва хорижий асарлар билан бойитиш, иқтидорли истеъдод эгаларини тарбиялашга улкан ҳисса қўшди.
1984-2004 йилларда Аброр Ҳидоятов номидаги Ўзбек давлат драма театрида бадиий раҳбар сифатида самарали фаолият кўрсатди.
​Санъатни чин дилдан севган, унга садоқат билан  хизмат қилишни ўз ҳаётининг маъно-мазмуни деб билган ёрқин истеъдод соҳиби ўзбек режиссёрлик санъатида ўз ижодий мактабини яратди.
Б.Йўлдошев томонидан саҳналаштирилган “Абу Райҳон Беруний”, “Ибн Сино”, “Искандар”, “Нодирабегим”, “Юлдузли тунлар”, “Қора камар”, “Фармонбиби аразлади”, “Келинлар қўзғолони”, “Майсаранинг иши”, “Чеча”, “Аршин мололон” каби ўнлаб драматик асарлар миллионлаб санъат мухлисларининг қалбидан чуқур жой олиб, театр санъатимизнинг “олтин фонди”дан ўрин эгаллади. Ушбу асарларнинг аксарият кўпчилиги чет элларда ҳам катта муваффақият билан намойиш этилди.
​Миллий театр санъатимизни янги ғоя ва талқинлар, бетакрор асарлар билан бойитиш ҳақида тинимсиз изланиб яшаганБ.Йўлдошев майдон томошалари, оммавий маданий тадбирларни саҳналаштириш бўйича нафақат республикамиз, балки хорижиймамлакатларда ҳам эътироф этилган, бадиий тафаккури ниҳоятда кенг, ўз касбининг чинакам устаси ва фидойиси бўлган атоқли ижодкор эди.
Улкан истеъдод соҳиби Б.Йўлдошевнинг ижодий фаолияти, ташкилотчилик салоҳияти айниқса мустақиллик йилларида ёрқин намоён бўлди. Мустақиллик ва Наврўз умумхалқ байрамлари ҳамда юртимиз ва чет элларда катта шуҳрат қозонган “Шарқ тароналари” мусиқа фестивалини, мақом ва бахшичилик, миллий ҳунармандчилик санъатларига бағишлаб ўтказилган халқаро анжуманларнинг бадиий дастурларини яратиш борасида ўзини аямасдан, фидокорона хизмат қилганини халқимиз, маданий жамоатчилигимиз яхши билади ва юксак қадрлайди.
Бутун онгли ҳаётини миллий санъатимизни равнақ топтиришга бағишлаган улуғ санъаткор 2009 йилда “Дийдор” ёшлар экспериментал театр-студиясини ташкил этиб, умрининг охирига қадар унга раҳбарлик қилиб келди. Ушбу студия фаолияти орқали ўнлаб иқтидорли ёшларни кашф этиш, уларнинг истеъдодини рўёбга чиқариш, мумтоз миллий адабиётимиз намуналарини саҳналаштириш ва тарғиб этиш йўлида жонбозлик кўрсатди.
Б.Йўлдошев ўзининг бой билим ва тажрибаси асосида ёшларга саҳна илми, режиссёрлик санъатининг назарий ва амалий масалаларидан сабоқ бериш мақсадида марказий телеканалларимиз орқали ғоят ибратли “Маҳорат дарслари”ни ўтказиб келди.
Б.Йўлдошевнинг миллий санъатимиз ва маданиятимизни ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У  «Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби»  ҳамда  «Ўзбекистон Республикаси халқ артисти» фахрий унвонлари,  «Меҳнат шуҳрати» , «Фидокорона хизматлари учун»,  «Эл-юрт ҳурмати», “Буюк хизматлари учун” орденлари  билан мукофотланган эди.
​Халқимизнинг буюк санъаткор фарзанди, бетакрор шахс, самимий ва камтарин инсон, ёшларнинг меҳрибон ва талабчан устози Баҳодир Турсунович Йўлдошевнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Искусство и культура нашей страны понесли тяжелую утрату. 16 мая этого года в возрасте 76 лет ушел из жизни обладатель великого и неповторимого таланта, выдающийся режиссер и актер, заслуженный деятель искусств и народный артист Республики Узбекистан Баходир Турсунович Юлдашев, внесший огромный вклад в развитие национального театрального искусства.
Б. Юлдашев родился 7 сентября 1945 года в городе Каттакургане Самаркандской области в актерской семье. После окончания средней школы учился режиссуре в Ташкентскомтеатрально-художественном институте.
Трудовую деятельность начал артистом Узбекского государственного академического драматического театра (ныне Узбекский национальный академический драматический театр). В этом театре с богатой историей и славными традициями, актербыстро превратился в талантливого режиссера со своим ярким стилем и творческими принципами. В возрасте двадцати семи лет он был назначен главным режиссером и художественным руководителем театра. За свою тринадцатилетнюю деятельность в этой обители искусства он внес значительный вклад в создание уникальной творческой атмосферы в коллективе, обогащение репертуара театра как классическими, так и современными произведениями отечественных и зарубежных авторов, а также в воспитание молодых талантов.
С 1984 по 2004 год работал художественным руководителем Узбекского государственного драматического театра имени Аброра Хидоятова.
Горячо любивший искусство, считавший преданное служение ему смыслом своей жизни, Б.Юлдашев создал свою творческую школу в узбекской режиссуре.
Десятки драматических спектаклей в постановке Б.Юлдашева, в числе которых «Абу Райхан Беруни», «Ибн Сина», «Искандар», «Нодирабегим», «Звездные ночи», «Черный пояс», «Фармонбиби обиделась», «Бунт невесток», «Дело Майсары», «Чеча» и «Аршин мал алан», покорили сердца миллионов поклонников искусства и вошли в «золотой фонд» нашего театрального искусства. Многие из этих спектаклей имели оглушительный успех за рубежом.
Постоянно стремившийся обогатить национальное театральное искусство новыми идеями и интерпретациями, неповторимыми произведениями, Б.Юлдашев также получил широкое признание — как у нас в стране, так и за рубежом — как выдающийся постановщик площадных представлений, массовых культурных мероприятий, в которых проявлялись широта художественного мышления и перфекционизм режиссера.
Творческая активность и организаторские способности Б.Юлдашева особенно ярко проявились в годы независимости. Наш народ и творческая общественность хорошо знают и высоко ценят кропотливую работу и самоотверженные усилия мастера в создании художественных программ для всенародных праздников Независимости и Навруз, всемирно известного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», а также международных фестивалей искусств макома и бахши, народно-прикладного искусства.
Выдающийся артист, посвятивший всю свою сознательную жизнь развитию национального искусства, в 2009 году основал молодежный экспериментальный театр-студию «Дийдор» и руководил им до конца жизни. Через деятельность этой студии он раскрыл и помог реализоваться десяткам молодых талантов, вывел на сцену и продвигал классику отечественной литературы.
Чтобы передать богатые знания и опыт молодому поколению, Б.Юлдашев провел на центральном телевидении очень содержательные «Уроки мастерства», посвященные теоретическим и практическим вопросам актерского и режиссерского мастерства.
Заслуги Б.Юлдашева в деле развития национального искусства и культуры были достойно оценены государством. Ему были присвоены почетные звания «Заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан» и «Народный артист Республики Узбекистан», он был награжден орденами «Мехнат шухрати», «Фидокорона хизматлари учун», «Эл-юрт хурмати», «Буюк хизматлари учун».
Светлая память о выдающемся сыне нашего народа, великом артисте, уникальной личности, искреннем и скромном человеке, заботливом и требовательном наставнике Баходире Турсуновиче Юлдашеве навсегда останется в наших сердцах.