Президент Шавкат Мирзиёев 12 апрель куни Тошкент шаҳрида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Тошкент шаҳрида 2021-2023 йилларда умумий қиймати 10,7 миллиард долларлик 1390 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш ва қарийб 98 мингта иш ўрни яратиш режалаштирилган. Жумладан, жорий йилда жами 4,1 миллиард доллар инвестицияларни ўзлаштириш белгиланган.
Биринчи чоракда пойтахтда 1,8 триллион сўмлик 130 та лойиҳа ишга туширилди ва 2 мингга яқин иш ўрни яратилди. Жумладан, саноат йўналишида 55 та, хизмат кўрсатиш соҳасида 63 та, уй-жой қурилишида 12 лойиҳа амалга оширилди.
Тақдимотда йил якунига қадар амалга оширилиши мўлжалланган лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди. Мисол учун, Мирзо Улуғбек туманида йилига 110 минг тонна металлдан қуйма пўлат, арматура, угольник, швеллер каби қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхона ташкил этилади ва 200 та янги иш ўрни яратилади.
Йил якунига қадар қиймати 30 триллион сўмдан зиёд 847 та лойиҳани амалга ошириш ва қарийб 36 мингта иш ўрни яратиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида 2021-2023 йилларда 3 миллиард долларлик  экспорт режалаштирилган. Жорий йилнинг ўзида умумий қиймати 800 миллион доллардан зиёд бўлган саноат маҳсулотлари, қарийб 70 миллион долларлик мева-сабзавотни экспорт қилиш кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари режалаштирилган кўрсаткичлар билан чегараланмасдан, қўшимча лойиҳаларни кўпайтириш, экспорт таркибини диверсификация қилиш ва ҳажмини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимотда, шунингдек, Андижон шаҳри яқинида қурилиши режалаштирилган “Янги Андижон” турар жой массивининг бош режаси ҳақида ҳам маълумот берилди.
Андижон – мамлакатимизда аҳоли энг зич жойлашган шаҳарлардан. Шаҳарнинг ўзида ривожланиш учун бўш жой йўқ.
Умумий майдони қарийб 4 минг гектар бўлган янги шаҳарнинг бош режасига кўра, у 1439 гектар турли қурилмалар, яъни уй-жой, савдо масканлари ва кичик саноат зонаси, 1820 гектар яшил ҳудуд, 223 гектарлик хизмат кўрсатиш ҳудуди ва 499 гектар йўллардан иборат бўлади.
Энг муҳими, бу массив аҳоли уйлари бўлмаган, қишлоқ хўжалигида фойдаланилмайдиган бўш майдонда барпо этилади. Турар жой массиви қурилиши натижасида 411 минг нафар аҳоли яшаши мумкин бўлган янги шаҳарча пайдо бўлади.
Президент лойиҳа билан танишиб, уй-жойларни пухта ва сифатли лойиҳалаштириш, уни амалга оширишда маҳаллий мутахассисларнинг салоҳиятидан унумли фойдаланиш, унда имкон қадар кўпроқ яшил ҳудудлар, боғ ва хиёбонлар ташкил этилишини, аҳолининг дам олиши ва меҳнат қилиши учун қулай шароитларни назарда тутиш бўйича топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 апреля ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, которые будут реализованы в городе Ташкенте.
В 2021-2023 годах в Ташкенте планируется реализовать 1390 инвестиционных проектов на сумму 10,7 миллиарда долларов и создать около 98 тысяч рабочих мест. В частности, в текущем году планируется освоить инвестиции на 4,1 миллиард долларов.
В первом квартале в столице было запущено 130 проектов на 1,8 триллиона сумов, создано около 2 тысяч рабочих мест. В частности, реализовано 55 проектов в промышленности, 63 — в сфере услуг и 12 — в жилищном строительстве.
На презентации была представлена ​​информация о проектах, которые планируется реализовать до конца года. Например, в Мирзо-Улугбекском районе будет создано предприятие по производству строительных материалов, таких как литая сталь, арматура, угольники, швеллеры на основе переработки 110 тысячн тонн металла в год, будет создано 200 новых рабочих мест.
До конца года планируется реализовать 847 проектов на сумму более 30 триллионов сумов и создать около 36 тысяч рабочих мест.
Кроме того, предприятия Ташкента планируют экспортировать в 2021-2023 годах продукцию на 3 миллиарда долларов. В нынешнем году ожидается экспорт промышленной продукции на сумму более 800 миллионов долларов и плодоовощной продукции почти на 70 миллионов долларов.
Глава государства дал поручения по формированию дополнительных проектов, не ограничиваясь запланированными показателями, диверсификации структуры экспорта и расширению его номенклатуры.
В ходе презентации главе государства также представили ​​информацию о мастер-плане жилищного массива «Янги Андижон», который планируется построить недалеко от города Андижана.
Андижан — город с одни из самых высоких показателей плотности населения в нашей стране. Возможности для расширения города практически исчерпаны.
Согласно мастер-плану нового города, общая площадь которого составляет около 4000 гектаров, он будет состоять из 1439 гектаров построек, включая жилье, торговые и малую промышленную зону, 1820 гектаров зеленых зон, 223 гектаров социальной и сервисной инфраструктуры, а также 499 гектаров дорог.
Самое главное, этот крупный массив будет возведен на пустующих землях, не используемых в сельском хозяйстве. В результате реализации проекта появится новый город, способный обеспечить проживание 411 тысяч человек.
Президент дал указания по тщательному и качественному выполнению проектных работ, эффективному использованию при его реализации потенциала отечественных специалистов, поручил предусмотреть создание как можно больше зеленых зон, парков и аллей, всех условий для комфортной жизни населения.