Қирғизистон Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонасида «2017 йилда Ўзбекистон – Қирғизистон ҳамкорлиги ҳамда 2018 йилда ушбу алоқаларни янада ривожлантириш истиқболлари» мавзуида брифинг ташкил этилди.
Унда Қирғизистон Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Дониёр Сидиқов ва бошқалар Ўзбекистон – Қирғизистон ҳамкорлигининг янги босқичи ва уни янада тараққий эттириш юзасидан амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида журналистларга маълумот берди.
2017 йил мамлакатларимизнинг ўзаро муносабатлари ривожида тарихий давр бўлди. Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари шу йилнинг ўзида олти маротаба учрашди. Икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро, парламентлараро ва идоралараро ташрифлар амалга оширилди. Ишбилармон доиралар иштирокида бизнес-форумлар, миллий маҳсулотлар кўргазмалари ўтказилди. «Тошкент – Андижон – Ўш – Иркиштом – Қошғар» йўналиши бўйича биринчи халқаро автокарвон муваффақиятли ташкил этилди. Чегарадош ҳудудлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилгани азалдан қавму қариндош бўлган халқларимизнинг борди-келдисига кенг йўл очди.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик икки томонлама муносабатларда муҳим ўрин тутади. Жорий йилда Қирғизистонда Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилди. Қирғизистон театр ижодкорлари Ўзбекистонга, ўзбекистонлик санъаткорлар Қирғизистонга ижодий сафарлар уюштирди. Самарқандда бўлиб ўтган «Шарқ тароналари» халқаро фестивалида қирғизистонлик санъат усталари иккинчи ўринни қўлга киритди. Яқинда Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида «Чингиз Айтматов ва Ўзбекистон» доимий экспозицияси иш бошлади.
Брифингда таъкидланганидек, Қирғизистон Республикаси Президенти Сооранбай Жээнбековнинг 2017 йил 13-14 декабрь кунлари мамлакатимизга амалга оширган илк ташрифи «Ўзбекистон ташқи сиёсатида Марказий Осиё – бош устувор йўналиш» тамойилининг яна бир ёрқин ифодаси бўлди. Ташриф доирасида эришилган келишувлар мамлакатларимиз ўртасидаги ишонч ва ҳамкорлик юксак даражада тараққий этаётганидан далолат беради.
Шу йил 23 декабрь куни “Эйр Манас” авиакомпаниясининг “Бишкек – Тошкент – Бишкек” дастлабки рейсининг очилиш маросими бўлди. «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» темир йўлини қуриш бўйича келишувларни амалга ошириш мақсадида 25-27 декабрь кунлари пойтахтимизда Ўзбекистон, Қирғизистон ва Хитой вакилларидан иборат ишчи гуруҳнинг учинчи мажлиси ўтказилди.
2018 йилда барча соҳалар сингари савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш, товар айланмасини 500 миллион АҚШ долларига етказиш режалаштирилган. Юртимизда Қирғизистон маданияти ва санъати кунларини ўтказиш, Чингиз Айтматов таваллудининг 90 йиллигини кенг нишонлаш кўзда тутилган.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида самарали ҳамкорлик муҳити шаклланди. Бир йил ичида ўн йилларга татигулик муваффақиятларга эришилди. Буларнинг барчаси икки давлат раҳбарларининг халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик алоқаларини кенгайтириш ва мустаҳкамлашга қаратилган оқилона сиёсати самарасидир.

В Посольстве Кыргызской Республики в нашей стране прошел брифинг на тему «Узбекско-кыргызское сотрудничество в 2017 году и перспективы его развития на 2018 год».
На нем Чрезвычайный и Полномочный посол Кыргызской Республики в Узбекистане Данияр Сыдыков и другие проинформировали журналистов о новом этапе узбекско-кыргызского сотрудничества и проводимой широкомасштабной работе по дальнейшему его развитию.
2017 год стал исторической вехой в развитии сотрудничества наших стран. За один год Президенты Узбекистана и Кыргызстана встретились шесть раз, совершено множество межправительственных, межпарламентских и межведомственных визитов, проведены бизнес-форумы деловых кругов, выставки национальной продукции. Успешно прошел первый международный автопробег по маршруту «Ташкент – Андижан – Ош – Иркештам – Кашгар». Установлены прямые связи между приграничными территориями, что создало для населения, проживающего по обе стороны границы, возможность навещать родственников и близких.
Культурно-гуманитарное сотрудничество занимает важное место в двусторонних отношениях. В текущем году в Кыргызстане прошли Дни культуры Узбекистана. Состоялись гастроли артистов театра Кыргызстана в Узбекистан, узбекских артистов в Кыргызстан. Мастера искусств Кыргызстана заняли второе место на международном фестивале «Шарк тароналари» в Самарканде. Недавно в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека открылась экспозиция «Чингиз Айтматов и Узбекистан».
На брифинге отмечалось, что первый зарубежный официальный визит Президента Кыргызской Республики Сооранбая Жээнбекова в Узбекистан, состоявшийся 13-14 декабря 2017 года, стал очередным ярким воплощением принципа «Центральная Азия – главный приоритет во внешней политике Узбекистана». Достигнутые в рамках визита договоренности свидетельствуют о том, что доверие и сотрудничество между нашими странами укрепляются на новом уровне.
23 декабря текущего года состоялась церемония открытия первого рейса авиакомпании «Эйр Манас» по маршруту «Бишкек – Ташкент – Бишкек». 25-27 декабря в целях реализации договоренностей по вопросу строительства железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай» в Ташкенте прошло Третье заседание рабочей группы в составе представителей Узбекистана, Кыргызстана и Китая.
В 2018 году наряду со всеми сферами намечено еще активнее продвигать торгово-экономические контакты, довести взаимный товарооборот до 500 миллионов долларов США. В нашей стране запланировано проведение Дней культуры и искусства Кыргызстана, широкое празднование 90-летия со дня рождения Чингиза Айтматова.
Сегодня между нашими странами сложилась атмосфера плодотворного сотрудничества. За последний год достигнуты успехи, равные десятилетию. Все это является результатом мудрой политики глав двух государств, направленной на расширение и укрепление многовековой дружбы и добрососедских отношений между нашими народами.