Тез кунда Фарғона-Марғилон-Қўқон ва Фарғона-Марғилон-Андижон йўналишларида электропоездлар қатнай бошлайди. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Фарғона механика заводига ташрифи чоғида шу ҳақда маълум қилинди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мамлакатимиз темир йўл тармоғини модернизация қилиш, аҳолига қулай, арзон ва хавфсиз транспорт хизмати кўрсатиш йўлида изчил ишлар амалга оширилмоқда. Фарғона шаҳридан Қўқон ва Андижон шаҳарларига электропоездлар ҳаракати йўлга қўйилаётгани бу борадаги муҳим қадамлардан бўлди.
Фарғона-Қўқон темир йўлининг узунлиги 69,2 километр, Фарғона-Андижон йўналишининг узунлиги 69,5 километрни ташкил этади.
Вилоятда энг кўп йўловчилар оқими Қўқон шаҳрига, сўнгра Олтиариқ тумани, Марғилон ва Фарғона шаҳарларига тўғри келади.
Президентимиз топшириғига кўра вилоят марказида йўловчиларнинг узоғини яқин, мушкулини осон қилиш мақсадида электропоездлар қатнови йўлга қўйилмоқда. Электропоездларда арзон, қулай, экологик тоза, хавфсиз хизмат кўрсатилади.
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти томонидан ушбу йўналишлар учун 5 электропоезд модернизация қилинди. Натижада транспорт воситаларининг ташқи ва ички қиёфаси бутунлай ўзгарган. Вагонларга кондиционер ўрнатилган, ўриндиқлар замонавийсига алмаштирилган.
Ҳар бир поезд 6 вагондан иборат. Бир йўналишда 600 йўловчига хизмат кўрсатилади. Электропоездлар соатига 120 километр тезликда ҳаракатланади.
Жорий йил охиригача Фарғонадан Марғилонгача бўлган 7,7 километр темир йўлни электрлаштириш ишлари якунланади. Хориждан яна 10 электропоезд олиб келиш режалаштирилган.
Президентимиз мазкур электропоездлар қатновининг йўлга қўйилиши вилоят аҳолисининг турмуш даражаси ва сифатини оширишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Илгари Фарғонада электропоезд қатнайди деса, биров ишонмасди. Энди Қўқондан Андижонга бир соатда етиб бориш мумкин. Бу ҳам халқимизнинг узоғини яқин қилиш, одамлар манфаатини кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларимизнинг мевасидир, деди Шавкат Мирзиёев.
Мазкур ишларни изчил давом эттириш, Фарғона шаҳар вокзали биноси қурилишини ниҳоясига етказиш, электропоездларда йўловчиларга сервис хизмати кўрсатишни такомиллаштириш юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.

В ближайшие дни по маршрутам Фергана-Маргилан-Коканд и Фергана-Маргилан-Андижан будут курсировать электропоезда. Об этом было сообщено в ходе посещения Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым Ферганского механического завода.
По инициативе главы нашего государства осуществляется последовательная работа по модернизации железнодорожной сети нашей страны, оказанию населению качественных, доступных и безопасных транспортных услуг. Налаживание движения электропоездов из города Ферганы до городов Коканд и Андижан стало одним из важных шагов в этом направлении.
Протяженность железной дороги Фергана-Коканд составляет 69,2 километра, Фергана-Андижан — 69,5 километра.
В области наибольший поток пассажиров приходится на город Коканд, затем — Алтыарыкский район, города Маргилан и Фергану.
По поручению Президента нашей страны в целях создания удобств для пассажиров, сокращения времени пребывания их в пути налаживается движение электропоездов. В них будут оказываться доступные в цене, комфортные, экологически чистые, безопасные услуги.
Акционерным обществом “Узбекистон темир йуллари” модернизированы 5 электропоездов для данных направлений. В результате кардинально изменился экстерьер и интерьер транспортных средств. В вагонах установлены кондиционеры, современные удобные сиденья.
Каждый поезд состоит из 6 вагонов. В одном направлении будут предоставляться услуги 600 пассажирам. Электропоезда будут двигаться со скоростью 120 километров в час.
До конца текущего года будет завершена работа по электрификации железной дороги от Ферганы до Маргилана протяженностью 7,7 километра.
Планируется завезти из-за рубежа еще 10 электропоездов.
Президент нашей страны отметил, что налаживание движения этих электропоездов будет иметь важное значение в повышении уровня и качества жизни населения области.
Если бы раньше сказали, что в Фергану будут курсировать электропоезда, мало кто поверил бы в это. Теперь из Коканда в Андижан можно доехать за час. Это также является плодом осуществленных нами реформ на пути интересов нашего народа, создания еще более благоприятных условий и удобств для наших соотечественников, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным руководителям даны поручения по последовательному продолжению мер в данном направлении, завершению строительства здания вокзала города Ферганы, совершенствованию оказания сервисных услуг пассажирам в электропоездах.