Қашқадарё вилояти футбол федерациясида испаниялик футбол мутахассиси Кико Зунига билан учрашув бўлиб ўтди. Унда вилоятдаги турли таълим муассасаларида фаолият юритаётган футбол мураббийлари, футбол федерацияси мутахассислари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мамлакатимизда футболни ривожлантириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилмоқда. Бунда асосий эътибор аввало болалар футболини ривожлантиришга қаратилмоқда. Хусусан, ЎФФ томонидан илгари сурилаётган янги лойиҳага кўра, болалар билан машғулотларни янги услубда, Европа андозаларига мос равишда ўтказиш ва шу йўл орқали юқори савияли футболчиларни тайёрлаш мақсадида вилоятлар тўрт ҳудудга бўлиниб, ҳар бирига бир нафардан хорижлик мутахассис жалб этилаётир. Улар ҳудудларда болалар футболи мураббийлари ва селекционерлар билан иш олиб боради. Испаниялик мутахассис Кико Зунига вилоятдаги шарт-шароитлар, футбол мактаблари инфратузилмаси, мураббийларнинг иш услуби билан яқиндан танишади. Бу ердаги шарт-шароитларни ўз кўзи кўриб, болалар футболини сезиларли даражада ривожлантиришга ёрдам бера олишига ишончи комил бўлсагина, у билан шартнома имзоланади. Йўқса, яна бошқа мутахассис танланиши мумкин.
Кико Зунига мураббийлик фаолияти давомида “Атлетико” (Мадрид) жамоасининг U-13 ва U-14 жамоаларини бошқарган. Шунингдек, у “Реал” (Мадрид) жамоасининг Хитойда жойлашган академиясида ҳам фаолият юритган.

В Кашкадарьинской области состоялась встреча с испанским специалистом Кико Зунигой. В ней приняли участие тренеры из разных учебных заведений области, специалисты Федерации футбола, представители средств массовой информации.
В нашей стране осуществляется огромная работа по развитию футбола. При этом особое внимание уделяется развитию детского футбола. В частности, в целях проведения с детьми занятий на основе нового метода, в соответствии с европейскими стандартами и посредством этого подготовки высококвалифицированных футболистов, согласно проекту Федерации футбола Узбекистана, области разделены на 4 части, каждая из них закрепляется за иностранными специалистами. Они будут вести работу с тренерами детского футбола и селекционерами. Испанский специалист Кико Зунига ознакомился с условиями, инфраструктурой школ футбола, методом работы тренеров области. Договор с ним будет подписан только после тщательного ознакомления с условиями и удостоверения в том, что он действительно может помочь развитию детского футбола. В противном случае, могут отдать предпочтение другому специалисту.
В ходе своей тренерской деятельности Кико Зунига управлял командами U-13 и U-14 команды «Атлетико» (Мадрид). Также он вел свою деятельность в академии команды «Реал» (Мадрид) в Китае.