Янги Тошкентда экология тоза, замонавий қулайликлар мужассам бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев 28 декабрь куни Янги Тошкент шаҳри ҳудудидаги қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари билан танишди.
Ушбу янги шаҳарга 2023 йил 18 март куни тамал тоши қўйилган эди. Шу муносабат билан ўтган маросимда давлатимиз раҳбари у “яшил шаҳар” бўлишини айтган эди. Бу ҳаво ва сув тозалиги, муқобил энергия манбалари, дарахтзорлар кўплиги каби мақсадларни ўз ичига олади. “Тошкентнинг яшил белбоғи” лойиҳаси шу ердан бошланади. 420 гектар майдонда Марказий боғ барпо этилиб, 200 минг туп дарахт экилади.
Бунинг учун иш ҳозирдан бошланиб, 50 гектар майдонда кўчатхона ташкил этилган. Президентимиз шу ерда бўлиб, навниҳолларни кўздан кечирди. Бўлажак дарахтзорларнинг ландшафт дизайни, суғориш ва парваришлаш тизими ҳақида маълумот берилди.
Ҳозирда кейинчалик кўчириб ўтказиш учун 27 минг туп манзарали дарахт кўчатлари экилган. Шунингдек, иссиқхона, қозонхона, кўчатларни сақлаш ва суғориш тизимлари барпо этилган.
Янги шаҳарда тегишли вазирлик ва идоралар ишини ташкил этиш учун вақтинчалик маъмурий бинолар қурилмоқда. Президентимиз улардаги шароитлар билан ҳам танишди.
Ҳозирда енгил конструкциялардан 4 та бино ва ёрдамчи иншоотлар барпо этилган. Бунда тўлиқ маҳаллий қурилиш материалларидан фойдаланилган. Офислар “open space” услубида бўлиб, ҳар бирида 250 нафаргача ходим фаолият юритиши мумкин.
Бу вазирлик ва идоралар ишини босқичма-босқич шу ерда ташкиллаштириш имконини бериб, Тошкентдаги тирбандликни камайтиришга ҳам хизмат қилади.
Жорий йил 3 апрель куни Янги Тошкент шаҳрида илк иншоотлар қурилиши бошланган эди. Давлатимиз раҳбари бу улкан лойиҳа илм ва таълим масканларидан бошланаётганига урғу бериб, “булар маърифатли жамият барпо этиш ғоямизнинг асоси ва намунаси бўлади”, – деган эди.
Президентимиз ушбу мажмуалар қурилишини бориб кўрди.
Шулардан бири – Ўзбекистон Миллий кутубхонаси. 4 қаватли мажмуа ўз номига мос миллий дизайнда бўлади. Жами 30 минг квадрат метр майдонда бир пайтнинг ўзида 1 минг 420 нафар китобхонга сифатли хизмат кўрсатилади.
Бу ерда кутубхона фондидаги адабиётларни муносиб сақлаш, саноқдан ўтказиш, хавфсизлигини таъминлаш ва стерилизация қилишга мўлжалланган махсус асбоб-ускуналар ўрнатилади. Шунингдек, мажмуа кўп функцияли бўлади. Ташриф буюрувчилар учун 300 ўринли кафе, галерея, енгил спорт ўйинлари ва бошқа қулайликлар ташкил этилади.
– Мен аввал айтганимдек, бизнинг иккита ўқ томиримиз, иккита таянч устунимиз бор: бири – иқтисодиёт бўлса, бири – маънавиятдир. Маънавий буюк халқ – иқтисодий томондан ҳам буюк бўлади. Билимли ёшлар боболаримизга муносиб кенг фикрли, миллий ғурурли, етук инсонлар бўлади. Шунинг учун янги шаҳримиз қурилишини маърифат масканларидан бошлаяпмиз. Булар юз йилга татигулик маънавият, маърифат, илм ўчоғи бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Замонавий кутубхонада ходимлар ҳам шунга муносиб бўлиши, илғор ахборот технологиялари ва хизматларни яхши билиши кераклиги таъкидланди. Шу боис Ўзбекистон Миллий университети ва бошқа ўқув юртларида кутубхоначилар тайёрлаш сифатини ошириш вазифаси қўйилди. Мамлакатимизнинг 14 та шаҳрида кутубхона филиалларини ташкил этиб, ҳудудлардаги аҳолининг ҳам китоб ўқишига қулайлик яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шаҳарда Тошкент давлат педагогика университети ҳамда “Янги Ўзбекистон” университети учун замонавий мажмуалар ҳам бунёд этилмоқда. Президентимиз уларнинг қурилиш жараёнини кўздан кечирди.
Ҳозирги кунда Тошкент давлат педагогика университетининг еттита факультети тарқоқ жойлашган. Биноларнинг аксарияти эскирган.
Шу боис университет учун қирқ гектарлик майдонда 20 минг талабага мўлжалланган ўқув бинолари қурилади. Шунингдек, 5 минг ўринли ётоқхона, 300 ўринли боғча, 616 ўринли мактаб, 588 ўринли академик лицей, спорт ва маданият саройлари, амфитеатр ва бошқа иншоотларни ўз ичига олади. Бир сўз билан айтганда, юқори рейтингли хорижий олийгоҳлар тажрибаси асосида “боғча – мактаб – университет” яхлитлигидаги инновацион педагогик кластер ташкил этилади.
Мажмуада педагог ва талабалар учун энг замонавий қулайликлар ҳозирланади. Дарслар бир сменага ўтказилиши, дуал таълим йўлга қўйилиши эвазига ўқиш ва амалиёт сифатида ўсиш бўлади.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ташкил этилган “Янги Ўзбекистон” университети олий таълим тизимида янги даража бўлди. Унинг ўқув дастурлари дунё рейтингида юқори ўринда турувчи университетлар профессор-ўқитувчиларини жалб қилган ҳолда, Германия стандартлари асосида ишлаб чиқилган.
Бу ерда ўқиш истагида бўлган ёшлар сони йилдан-йилга ортмоқда. Бугунги кунда муассасада минг нафардан ортиқ талаба таълим олмоқда.
Университет учун янги мажмуа қурилиши уч босқичда олиб борилади. Дастлаб ўқув ва ректорат бинолари бунёд этилиши кўзда тутилган.
Якунда ўн минг нафар талабани қамраб оладиган бешта факультет, бир вақтнинг ўзида саккиз минг нафар талабага хизмат кўрсатадиган ректорат биноси қад кўтаради. Кутубхона, музей, кўргазма зали, мультимедиа хонаси, спорт мажмуаси, сузиш ҳавзаси ташкил этилади.
Шунингдек, ўқитувчилар учун 286 ўринли турар жой, талабалар учун 2 минг ўринли ётоқхона қурилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу мажмуаларнинг келгусидаги аҳамиятига тўхталиб, ўқув жараёнини оқилона ташкил этиш муҳимлигини таъкидлади.
Бу маърифат масканлари – ёшларимизга инвестиция. Улардаги йўналишлар, дастурлар, таълим сифати ва касбларда Янги Ўзбекистонимиздаги марралар мужассам бўлиши керак. Бугун билим олаётган ёшлар келажакда мамлакатимизни олдинга бошлайдиган, муаммоларни ҳал этадиган “калит”, – деди Президент.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Янги Тошкент шаҳрида транспорт инфратузилмаси ва муҳандислик тармоқлари қурилиши билан танишди.
Маълумки, мазкур шаҳар 1 миллион аҳоли яшашига мўлжалланган. Инфратузилма шунга мос ва узоқ муддатли бўлиши керак. Шу боис ҳозирги кунда катта ҳажмда ер ости муҳандислик ишлари бажарилиб, улкан бунёдкорликка замин яратилмоқда.
Шаҳарда инфратузилма, турмуш ва экология мутаносиб бўлади. Масалан, экологик транспорт тизими ташкил этилади. Метро ва электробуслар уйғунликда ҳаракатланади. Транспортлар қатнови учун 14 та туннель, 100 минг автомобилга мўлжалланган ер ости тураргоҳлари қурилади. Пиёдалар ҳамда велосипедчиларнинг тўсиқсиз ва хавфсиз ҳаракатланиши учун кенг қулайлик яратилади.
Бугунги кунда бўлажак чорраҳалардан бирида устунлар пойдеворини қуйиш ва гидроизоляция ишлари бажарилмоқда. Президентимиз бу жараённи кўздан кечирди. Келажакни инобатга олиб, қурилишда юқори сифатли ва ташқи таъсирларга чидамли маҳсулотлардан фойдаланиш бўйича тавсиялар берди.
Шунингдек, айни пайтда бир ва икки секцияли муҳандислик коллекторлари қурилиши бошланган. Улар орқали марказлашган иссиқлик ва сув қувурлари, электр энергияси, телекоммуникация каби барча муҳандислик тармоқлари ер тагидан ўтказилади.
Шаҳарда замонавий урбанизация талаблари асосида “ақлли” технологиялар қўлланилади. Юртимизда илк бор “уч генерация” станцияси қурилади. Оқова сувлар ҳам замонавий технологиялар асосида қайта ишланиб, суғориш ва техник мақсадлар учун йўналтирилади.
Давлатимиз раҳбарига Янги Тошкентнинг биринчи босқичида кўзда тутилган лойиҳалар ҳақида ҳам ахборот берилди. Аукцион орқали сотувга чиқарилган ер участкалари ғолиблари ўзларининг инвестициявий лойиҳаларини тақдим этишди.
Шаҳарга кўплаб маҳаллий ва хорижий инвесторлар қизиқиш билдирмоқда. Хусусан, биринчи босқичда 490 миллион АҚШ доллари қийматидаги 11 та кўп функцияли мажмуа, меҳмонхона ва ресторанлар лойиҳалари бошланган. Турар жойлар, тижорат жойлари ва ижтимоий муассасалар ҳудудни гавжумлаштиради. Меҳмонхона ва ресторанлар, ўзига хос дизайндаги муҳташам бинолар ташриф буюрувчиларга юқори сифатли хизмат кўрсатиши билан бирга шаҳарни туризм марказига айлантиради.
Янаги йилда шаҳарнинг кейинги босқичлари учун ер участкалари босқичма-босқич таклиф қилинади. Ҳар бир босқичда, янги инвестицион имкониятлар ва лойиҳалар тақдим этилади. Бу, ўз навбатида, нафақат шаҳарни ривожлантириш, балки кўплаб янги иш ўринлари яратиш, маҳаллий бизнесни қўллаб-қувватлашга ҳам хизмат қилади.
Умуман, келажакда шаҳарда инновацион технологияга асосланган, юқори даромадли 200 мингта иш ўрни яратилади. Бунинг учун янги технопарклар, IT-парк, таълим ва тиббиёт кластерлари ташкил этилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 декабря ознакомился с проектами по строительству и благоустройству Нового Ташкента.
Символический первый камень в основание нового города был заложен 18 марта 2023 года. На церемонии глава государства подчеркнул, что Новый Ташкент станет зеленым городом – особое внимание будет уделено чистоте воздуха и воды, использованию альтернативных источников энергии и высадке большого количества растений. Здесь же начнется реализация проекта «Зеленый пояс»: на площади в 420 гектаров создадут Центральный парк и высадят 200 тысяч деревьев.
Уже сегодня на участке в 50 гектаров функционирует питомник, который посетил Президент. Глава государства осмотрел саженцы, ознакомился с планами ландшафтного дизайна, а также с системами полива и ухода за будущими зелеными зонами.
К настоящему времени в питомнике выращено 27 тысяч декоративных саженцев для дальнейшей пересадки. Кроме того, уже построены теплица, котельная, установлены системы хранения и орошения посадочного материала.
В новом городе строятся временные административные здания для организации работы соответствующих министерств и ведомств. Президент ознакомился с созданными в них условиями.
На данный момент из легких конструкций возведены четыре здания и вспомогательные сооружения с использованием только строительных материалов отечественного производства. Офисы выполнены в формате open space и могут вместить до 250 сотрудников каждый.
Это будет способствовать поэтапной организации работы министерств и ведомств в Новом Ташкенте, а также сокращению загруженности дорог столицы.
Как известно, 3 апреля текущего года в Новом Ташкенте началось строительство первых объектов. Президент нашей страны подчеркнул, что этот масштабный проект стартует именно с научно-образовательных учреждений, отметив: «Они станут основой и образцовым воплощением нашей идеи по созданию просвещенного общества».
Глава государства ознакомился с ходом строительства этих объектов.
В их числе новое здание Национальной библиотеки Узбекистана. Четырехэтажный комплекс в национальном стиле займет площадь в 30 тысяч квадратных метров и сможет единовременно обслуживать 1 420 читателей.
Для хранения изданий библиотечного фонда предусмотрена установка специального оборудования, позволяющего проводить учет, обеспечивать безопасность и стерилизацию книг. Кроме того, здание будет многофункциональным: для посетителей организуют кафе на 300 мест, галерею, площадки для занятий легкими видами спорта и другие удобства.
– Как я уже говорил, у нас есть две главные опоры: экономика и духовность. Духовно великая нация станет великой и в экономическом плане. Молодежь продолжит дело великих предков, будучи высокообразованной, обладающей национальной гордостью и широким кругозором. Поэтому строительство нашего нового города мы начинаем с центров просвещения. Они должны стать очагами духовности, культуры и науки как минимум на столетие вперед, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент также подчеркнул, что сотрудники библиотеки должны соответствовать современным требованиям, владеть передовыми информационными технологиями и навыками сервиса. В связи с этим поставлена задача повысить качество подготовки библиотекарей в Национальном университете Узбекистана и других учебных заведениях. Кроме того, дано поручение об открытии филиалов библиотеки в 14 городах страны, чтобы создать благоприятные условия для развития культуры чтения и в регионах.
В новом городе возводят также современные кампусы для Ташкентского государственного педагогического университета и университета «Янги Узбекистон». Президент ознакомился с ходом проводимых работ.
Сегодня семь факультетов ТГПУ разбросаны по разным зданиям, причем многие корпуса устарели.
Поэтому на площади в 40 гектаров возведут учебные корпуса, рассчитанные на 20 тысяч студентов. Также здесь построят общежитие на 5 тысяч мест, детский сад на 300 воспитанников, школу на 616 учащихся, академический лицей на 588 мест, дворцы спорта и культуры, амфитеатр и другие объекты. По сути, будет создан инновационный педагогический кластер по принципу «детский сад — школа — университет» с учетом опыта ведущих зарубежных вузов.
Для преподавателей и студентов предусмотрят самые современные условия. Переход на односменное обучение и внедрение дуального образования обеспечат повышение качества учебного процесса и практической подготовки.
Основанный по инициативе главы государства университет «Янги Узбекистон» стал новой вехой в системе высшего образования. Учебные программы здесь разработаны на основе немецких стандартов с привлечением профессорско-преподавательского состава ведущих мировых вузов.
С каждым годом все больше молодых людей стремится поступить в этот университет, и в настоящее время в нем обучается свыше тысячи студентов.
Строительство нового комплекса для университета будет идти в три этапа. На первом этапе возведут учебные корпуса и здание ректората.
В перспективе здесь появятся пять факультетов, рассчитанных в общей сложности на 10 тысяч студентов, и ректорат, способный одновременно обслуживать 8 тысяч человек. Также планируется построить библиотеку, музей, выставочный зал, мультимедийный кабинет, спортивный комплекс и бассейн.
Кроме того, предусмотрены жилые помещения на 286 мест для преподавателей и студенческое общежитие на 2 тысячи мест.
Глава государства, отмечая важность этих проектов, подчеркнул необходимость рациональной организации учебного процесса.
– Эти просветительские учреждения — инвестиция в молодежь. Их направления, программы, качество обучения и специальности должны соответствовать целям, которые мы стремимся достичь в Новом Узбекистане. Те, кто сегодня получают знания, в будущем станут ключом к прогрессу страны и решению важных вопросов, – заявил Президент.
После этого глава государства ознакомился с ходом строительства транспортной инфраструктуры и инженерных коммуникаций в Новом Ташкенте.
Как известно, строящийся город рассчитан на 1 миллион жителей, что требует соответствующей инфраструктуры с прицелом на долгосрочную эксплуатацию. В связи с этим ведутся крупные подземные инженерные работы, закладывающие фундамент для будущих грандиозных строек.
Планируется, что в новом городе инфраструктура, повседневная жизнь и экология будут гармонично сосуществовать. Например, намечено создание экологичной транспортной системы – движение метрополитена и электробусов будет тесно взаимосвязано. Для транспорта построят 14 тоннелей, оборудуют подземные паркинги на 100 тысяч автомобилей. Кроме того, будут созданы все условия для безбарьерного и безопасного передвижения пешеходов и велосипедистов.
На одном из будущих перекрестков уже ведутся заливка фундамента для колонн и гидроизоляционные работы. Президент ознакомился с этими процессами. Даны рекомендации по использованию качественных и устойчивых к внешним воздействиям материалов.
В настоящее время начато строительство односекционных и двухсекционных инженерных коллекторов, через которые под землей пройдут все сети централизованного отопления, водоснабжения, электроснабжения и телекоммуникации.
В городе будут применены «умные» технологии с учетом современных требований урбанизации. Здесь впервые в стране возведут тригенерационную станцию. Стоки будут перерабатываться по современным технологиям, полученную воду направят на орошение и технические нужды.
Президенту также представлены проекты, предусмотренные в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента. Победители аукционов, на которых выставлялись земельные участки, презентовали свои инвестиционные инициативы.
Новый Ташкент вызывает интерес у многих местных и зарубежных инвесторов. В рамках первого этапа уже начата реализация проектов 11 многофункциональных комплексов, а также отелей и ресторанов общей стоимостью 490 миллионов долларов США. Жилые и коммерческие объекты, а также социальные учреждения сделают район оживленным и привлекательным. Между тем гостиницы и рестораны, возведенные в уникальном архитектурном стиле, обеспечат высококлассное обслуживание гостей и превратят город в туристический центр.
В следующем году будут выставлены на торги земельные участки для последующих этапов. На каждом этапе будут представлены новые инвестиционные возможности и проекты. Это не только поспособствует дальнейшему развитию города, но и позволит создать множество новых рабочих мест и поддержать местный бизнес.
В целом в перспективе планируется сформировать в Новом Ташкенте порядка 200 тысяч высокодоходных рабочих мест за счет внедрения инновационных технологий. Для этого будут созданы технопарки, IT-парк, образовательные и медицинские кластеры.