Президент Шавкат Мирзиёев маҳаллабай тизимда йўлга қўйилган ислоҳотларнинг одамлар ҳаётидаги ифодасини кўриш, навбатдаги режаларни белгилаш, қишлоқ хўжалиги ва саноат корхоналари фаолияти билан танишиш мақсадида 12 декабрь куни Хоразм вилоятига келди.
Дастлаб давлат раҳбари Хонқа туманидаги инновацион иссиқхонани бориб кўрди.
«Red Star Oxus» масъулияти чекланган жамият томонидан 205 миллиард сўмдан зиёд маблағ эвазига ташкил этилган мазкур иншоот шу йил февраль ойида ишга туширилган эди. Бу мазкур лойиҳанинг биринчи босқичи бўлиб, 7 гектар майдонда гидропоника усулида помидор, бодринг, бақлажон, булғор қалампири, кўкатлар етиштирилмоқда.
Иссиқхонада Нидерландиянинг «Kubo» компаниясида ишлаб чиқарилган «Ultra clima» ноу-хау технологияси келтириб ўрнатилган. Бунинг афзаллиги шундаки, иссиқлик вентилятор ёрдамида ультра иқлим зонасига тортилади ва пластик қувурлар орқали керакли жойга эҳтиёж даражасида юборилади. Яъни, ҳарорат бутун иссиқхонага эмас, балки етиштирилаётган сабзавотнинг илдизига йўналтирилади. Бу эса катта миқдорда энергияни тежашга ёрдам беради.
Таъкидлаш жоиз, бундай “бешинчи авлод” технологиясига эга иссиқхоналар дунёда 200 гектар атрофида. Шундан 7 гектари Ўзбекистонда.
Яна бир муҳим жиҳати – иссиқхона тепасига қуёш нурига ўхшаш хусусиятга эга махсус чироқлар ўрнатилган. Бу фотосинтез жараёнига сезиларли таъсир кўрсатиб, ҳосилдорликни оширишга хизмат қилади.
Масалан, плёнкали иссиқхоналарда помидор кўчати 6 ой ҳосил берса, мазкур инновацион иссиқхонада бир йил мобайнида маҳсулот олиш мумкин.
Давлатимиз раҳбари айнан шу масалага алоҳида аҳамият қаратди.
– Бутун дунёда озиқ-овқат хавфсизлиги долзарб масала бўлиб боряпти. Ташқи бозор қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини мавсумий эмас, йил давомида етказиб беришни талаб қилади. Шуни таклиф қила олган корхона бозорда ўрин эгаллайди. Бу иш ўрни ва экспортни таъминлаш учун катта манба, – деди Шавкат Мирзиёев.
Иссиқхонада жараён тўлиқ автоматлаштирилган. Биринчи босқичда 75 киши доимий иш билан таъминланган.
Президентимизга истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, лойиҳанинг иккинчи босқичида 8 гектар майдонда яна битта иссиқхона қурилади. Уни келаси йил декабрда фойдаланишга топшириш ва яна 150 та иш ўрни яратиш мўлжалланган.
– Бу корхона – драйвер. Бундай иссиқхоналар кўпайиши учун бошқа тадбиркорларни ҳам ўргатиб, ҳар томонлама ёрдам бериш керак. Хоразм қишлоқ хўжалигининг келажаги шу, – деди давлатимиз раҳбари.
Ушбу мажмуани ўзига хос мактаб сифатида белгилаб, тадбиркорларни ўқитиш муҳимлиги таъкидланди.
– Озиқ-овқат маҳсулотларига биринчи талаб – сифат. Шунинг учун ҳар бир иссиқхонанинг лабораторияси, ўз бренди бўлиши керак, – деди Президент.
Шу ерда қишлоқ хўжалигида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Туманларни ихтисослаштириш, янги ерларни ўзлаштириш, ёмғирлатиб суғориш тизимини жорий қилиш бўйича топшириқлар берилди. Шоли экишда адолатни таъминлаб, аҳолига ер майдонлари ажратиб бериш, шу орқали одамларни иш билан таъминлаш ва камбағалликдан чиқариш бўйича вазифалар қўйилди.
Шунингдек, Хоразм вилоятида ёшларнинг ижтимоий кайфиятини ўрганиш бўйича мулоқот ва социологик тадқиқот натижалари ҳақида ҳам маълумот берилди. Давлатимиз раҳбари ҳар бир ёшнинг интилиши ва қобилиятини инобатга олиб, режаларини амалга ошириш бўйича бир йиллик дастур ишлаб чиқишга кўрсатма берди.
Президент Шавкат Мирзиёев Янгиариқ туманидаги “Yantex Invest” корхонасида газлама ишлаб чиқариш лойиҳаси билан танишди.
Бу корхона бўш ётган бинолардан самарали фойдаланиш, уларни хусусийлаштириб, тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилган иқтисодий сиёсатнинг яққол мисоли. Мазкур иншоот кўп йиллар қаровсиз ётган эди.
2017 йили Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятига ташрифи чоғида ушбу бинони салоҳиятли инвесторларга сотиш ва ишлаб чиқаришни йўлга қўйиб маҳаллий аҳолини иш билан таъминлаш бўйича топшириқлар берганди.
Шундан сўнг “Асака” банк вилоят ҳокимлигидан бинонинг 100 фоизлик улушини сотиб олиб, уни икки ярим йил ичида тўлиқ қуриб битказди.
Корхонага хорижлик инвестор топиш мақсадида Россиянинг Иванова областида 25 йилдан буён текстиль корхоналари таъсисчиси бўлиб келаётган сармоядор билан музокара олиб борилди. Инвестор корхонага сармоя киритиб, бу ерда пахтани чуқур қайта ишлаш орқали газлама ишлаб чиқаришга киришди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 16,1 миллион доллар бўлиб, корхона сентябрь ойида ишга туширилди. Жами иш ўринлари 250 та. Швейцария, Бельгия, Германия каби давлатлардан келтирилган тўқув дастгоҳларида айни пайтда 60 нафар хотин-қиз банд. Яна 40 нафар ишчини шу ердаги ўқув марказида россиялик мутахассислар ўқитмоқда.
Корхона йилига 12 миллион погоно метр газлама мато ва 600 минг комплект чойшаб ишлаб чиқариш, 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш салоҳиятига эга.
Президент янги корхонадаги тўқув жараёнини кўздан кечирди.
Таъкидлаш жоиз, мамлакатимизда трикотаж ишлаб чиқаришга ҳали бу қадар чуқур ёндашилмаган. Тармоқда самарадорликни ошириш мақсадида 2016 йилда тўқимачилик саноатини ривожлантириш бўйича жадал ислоҳотлар бошланганди. “Yantex Invest” корхонаси бу ислоҳотларнинг мевасидир.
Хоразмнинг ўзида тайёр газлама чиқариш самарали эканини инобатга олиб, инвестор Қашқадарё вилоятидаги “Oqsaroy Group” компанияси билан биргаликда “Текстура” масъулияти чекланган жамиятини тузди. “Текстура” ва “Урганч бахмал” масъулияти чекланган жамиятлар “Yantex Invest” корхонаси таъсисчилари ҳисобланади.
Қайд этилганидек, кейинги тўрт йил давомида бизда трикотаж ишлаб чиқариш бўйича катта тажриба тўпланди. Аммо газлама тўқиш ва бўяш бўйича ҳали салоҳият етарли эмас.
Шу боис “Текстура” МЧЖ Урганч шаҳрида матога ранг берувчи корхона очиш, тўртта тумандаги кластерлар билан ип-газлама тўқишни йўлга қўйиш натижасида келаси йил охиригача вилоятда газлама ишлаб чиқаришни йилига 90 миллион погон метрга етказиш режалаштирилган.
Шу тариқа, иккинчи босқичда Хоразмда матони бўяш, уни қадоқлаш, Россия ва бошқа мамлакатларга экспорт қилишга эришилади.
Шу ерда Хоразм вилоятини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, маҳаллабай ишлаш бўйича янги тизимни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Президент ташаббуси билан вилоятнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишида маҳалла институтининг ролини ошириш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Авваллари вилоятларга ташриф чоғида ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ўсиш дастури “тепадан – пастга” тизими асосида шакллантирилар эди. Хоразмда илк бор жорий этилаётган янги тизимга кўра, туманлардаги иқтисодий комплекс ходимлари ҳар бир маҳаллага бириктирилиб, ўз соҳасига доир масалаларни ҳал қилиб боради.
Бу борадаги вазифаларни аниқлаш учун вазирлик ва тармоқлар, банклар вакилларидан иборат Республика ишчи гуруҳи вилоятдаги 519 маҳалланинг муаммоларини ўрганди. Маҳаллаларда яшовчи аҳолининг имкониятлари, уларнинг даромадини ошириш, қайси йўналишлар бўйича иш олиб бориш кераклигидан келиб чиқиб, ўсиш нуқталари белгиланди.
Республика ишчи гуруҳи томонидан шаҳар ва туманлардаги 54 сектор ҳам худди шундай таснифланди.
Хўш, маҳаллаларда ўсиш нуқталари қайсилар? Вилоят маҳаллаларида чорвачилик, паррандачилик, ҳунармандчилик ёки бошқа ишлаб чиқариш истаги билдирилган ўсиш нуқталари 11 тани ташкил этди. Энди маҳалла раислари хонадонларга йирик тадбиркорларни касаначилик тизимида ишлаш учун бириктириб беради. Шу орқали оилаларга даромад топиш учун кўмаклашилади.
Давлат раҳбарининг ҳар бир туманда саноатни ривожлантириш мақсадида қиймати 10 миллион доллардан зиёд 2 тадан йирик ҳамда 1 миллион доллардан ортиқ 10 тадан ўрта лойиҳани шакллантириш бўйича берган топшириғига мувофиқ 755 та лойиҳа ишлаб чиқилди. Умумий қиймати 13,3 триллион сўмлик ушбу лойиҳалар 2021 йилда амалга оширилиши натижасида 16 мингдан зиёд янги иш ўринлари яратилади.
Президентимиз ислоҳотларни энг қуйи бўғинга етказишда маҳалланинг вазифалари нимадан иборат эканини маҳалла раислари тугул туман ҳокимлари ҳам яхши тушунмаслигини танқид қилди.
– Маҳалла раисларини сайлаймиз, улардан кўп нарсани талаб қиламиз. Лекин бунинг учун маҳаллий раҳбарлар нима қиляпти, деган саволга аниқ жавоб йўқ. Энди давлат идоралари ходимларининг моддий манфаатдорлиги одамларнинг розилигидан келиб чиқиб белгиланадиган тизим қиламиз. Солиқ, молия, бандлик, инвестиция, тадбиркорлик ва бошқа масалаларга масъул раҳбарлар маҳаллаларда ишлайди. Маҳалла раислари ўз ҳудудидаги муаммолар бўйича уларга талаб қўяди. Ислоҳотларни энг қуйи тизимда бажаришнинг асоси шу. Буни одамлар ҳис қилиши лозим. Матбуот ходимлари буни аҳолига етказиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга ушбу тизимни ҳаётга татбиқ этиш, Давлат бошқаруви академияси томонидан маҳалла раисларини шу бўйича ўқитиш юзасидан топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Урганч шаҳридаги технопаркка ташриф буюрди. Ҳудудлардаги «ўсиш нуқталари»ни ишга солиш, тадбиркорлар учун қулай шароитлар яратиш мақсадида барча шаҳар ва туманларда кичик саноат зоналари, технопарклар ташкил этилмоқда.
Жорий йил май ойида қурилиши якунланган “Урганч” технопарки жами 6 та блокдан иборат. Қисқа вақтда бу ерда иккита корхона фаолият бошлади. Улар кийим-кечак ишлаб чиқарувчи «Oq oltin mega tekstil» ҳамда металлдан турли маҳсулотлар тайёрлайдиган «Great Khorezm” ширкатларидир.
Бу ерда зарур муҳандислик-коммуникация тармоқлари мавжуд. Технопарк вилоятда рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришда тадбиркорлар учун муҳим имкониятлар яратади.
«Oq oltin mega tekstil» масъулияти чекланган жамияти технопаркда амалга оширилган биринчи лойиҳа. Корхонага Германия, Италия, Туркия каби давлатлардан тикувчилик дастгоҳлари келтириб ўрнатилган. Бу ерда ишлаб чиқарилаётган болалар ва катталар кийимлари, жинси шим каби 100 дан ортиқ турдаги тўқимачилик маҳсулотларининг 75 фоизи экспортга йўналтирилади. Бугунги кунда «Oq oltin mega tekstil» масъулияти чекланган жамиятида Урганч ва Хива шаҳарлари, Янгиариқ, Хонқа ва Урганч туманларида яшовчи 400 нафар хотин-қиз меҳнат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхона фаолияти билан танишди, бу ерда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни кўздан кечирди, мутахассис ва тикувчилар билан суҳбатлашди.
– Сизларни кўрганимдан, мана шундай ҳунар эгаллаб, ўзларингга ёққан фабрикада ишлаётганларингдан хурсандман. Одамларни, айниқса, аёллар ва ёшларни иш билан таъминлаш бўйича катта ҳаракатлар қиляпмиз. Бугун-эрта Хоразмда юриб, маблағлар бериб, режалар тузишдан мақсад ҳам шу, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз уйда ўтирган аёлларни касаначилик асосида ҳам ишга жалб этиш муҳимлигини таъкидлади. Саноат объектларининг қолган қисмидан ҳам самарали фойдаланиш, тадбиркорларга зарур шарт-шароит яратиш бўйича кўрсатмалар берди. Ҳозирги кунда қолган блокларга ҳам ускуналар олиб келинмоқда. Технопарк тўлиқ ишга тушгач, йилига қарийб 87 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиши, 5,8 миллион долларлик экспорт қилиниши мўлжалланган.
Шу ерда Хива шаҳри ва Гурлан тумани мисолида инфратузилмани яхшилаб, туризм ва тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш лойиҳалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Урганч шаҳридаги “UzXCMG” қўшма корхонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
Хитой билан ҳамкорликда фаолият юритаётган мазкур қўшма корхонада 13 турдаги экскаваторлар, 10 турдаги қурилиш ва автомобиль йўлларини таъмирловчи техника воситалари ишлаб чиқарилмоқда. Корхонанинг қуввати ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бўйича маҳаллийлаштириш даражасини ошириш мақсадида эскаваторлар учун эҳтиёт қисмлар тайёрлаш йўлга қўйилди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 8 миллион доллар бўлиб, йилига 400 дан ортиқ махсус техника ишлаб чиқаришга эришилади.
Корхонада айни пайт 52 киши иш билан таъминланган. 2021 йилда қўшимча тармоқлар ишга тушиши натижасида яна 30 иш ўрни яратилади.
Қўшма корхонани 3 босқичда ривожлантириш кўзда тутилган бўлиб, экскаваторларни йирик бўғинли ва саноат усулида йиғиш йўлга қўйилади.
Корхонада шу кунгача 50 дан ортиқ турдаги 1 минг 700 дона махсус техника, жумладан, занжирли ва ғилдиракли экскаваторлар, бульдозерлар, асфальт зичловчи катоклар, юк ортгичлар, автогрейдер, йўл фрезаси ишлаб чиқарилди. Барча техникалар халқаро стандартларга жавоб беради.
Қўшма корхона фаолиятини такомиллаштириш мақсадида жорий йил Хитойнинг XCMG корпорацияси томонидан қиймати 4,3 миллион долларлик йиғув линияси ва ускуналар олиб келинди. Мақсад экскаватор қисмларини пайвандлаш орқали маҳаллий ишлаб чиқаришни кенгайтириш.
Энергия тежамкор технологиялар маҳсулот таннархини пасайтириш ва рақобатбардошлигини ошириш, импортни камайтириш имконини беради. Мазкур саъй-ҳаракатлар туфайли корхонада ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш даражаси 2021 йилда 51 фоизга етказилади.
Президент қўшма корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Мутахассислар билан ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, янги тармоқларни ташкил этиш ва бунинг учун ҳамкор вазирликлар билан биргаликда замонавий техникаларни ишга тушириш борасидаги лойиҳалар ҳақида суҳбатлашди, зарур топшириқлар берилди.
– Бу заводнинг имкониятлари жуда катта, – деди Шавкат Мирзиёев. – Лекин уларни ишлата олмаяпмиз. Шунинг учун бу ерда яна нималар чиқариш мумкинлигини ва келгуси йилларда чет элдан қандай техникалар сотиб олишга эҳтиёж борлигини чуқур таҳлил қилиб, уларни шу ерга буюртма бериш, имконсизларини кооперация асосида тайёрлаш зарур. Бу завод ривожланиб, Хоразм индустриясига асос бўлиши керак.

Президент Шавкат Мирзиёев в целях изучения в разрезе махаллей, как проводимые реформы отражаются на жизни людей, определения дальнейших планов, а также ознакомления с деятельностью сельскохозяйственных и промышленных предприятий 12 декабря прибыл в Хорезмскую область.
Сперва глава государства посетил инновационный тепличный комплекс в Ханкинском районе.
Объект общества с ограниченной ответственностью «Red Star Oxus» стоимостью более 205 миллиардов сумов был введен в эксплуатацию в феврале текущего года. На первом этапе проекта на 7 гектарах налажено выращивание гидропонным методом помидоров, огурцов, баклажанов, болгарского перца и зелени.
Еще одно преимущество – над грядками установлены специальные лампы с излучением, имитирующим солнечный свет и обеспечивающим эффект фотосинтеза, что способствует высокой урожайности. К примеру, если в пленочных теплицах помидоры плодоносят 6 месяцев, то в теплицах «пятого поколения» урожай можно собирать в течение года.
Именно на этой особенности акцентировал внимание глава государства в ходе ознакомления.
Представлена также информация о результатах социологического исследования и диалога по изучению социального настроения молодежи Хорезмской области. Глава государства поручил разработать годовую программу реализации намеченных планов с учетом стремлений и способностей каждого представителя молодого поколения.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом по производству тканей на предприятии «Yantex Invest» в Янгиарыкском районе.
Это предприятие является наглядным примером экономической политики, направленной на эффективное использование пустующих зданий, их приватизацию и развитие предпринимательства. Данное сооружение долгие годы находилось в запустении.
В ходе поездки в 2017 году в Хорезмскую область Президент Шавкат Мирзиёев дал поручения по реализации данного здания потенциальным инвесторам и обеспечению местного населения работой за счет налаживания здесь производства.
После этого банк “Асака” приобрел у хокимията области 100 процентов доли здания и завершил строительство за два с половиной года.
В целях поиска иностранного инвестора для предприятия были проведены переговоры с инвестором, который в течение 25 лет был учредителем текстильных предприятий в Ивановской области Российской Федерации. Он вложил инвестиции в предприятие и наладил здесь производство тканей за счет глубокой переработки хлопка.
Общая стоимость проекта — 16,1 миллиона долларов. Предприятие было запущено в сентябре. Здесь создано 250 рабочих мест. На ткацких станках, импортированных из Швейцарии, Бельгии, Германии и других стран, в настоящее время работают 60 женщин. Еще 40 работниц проходят обучение у российских специалистов в расположенном здесь учебном центре.
Предприятие способно изготавливать 12 миллионов погонных метров ткани и 600 тысяч комплектов постельного белья в год, а также экспортировать продукцию на сумму 6 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на новом предприятии.
Следует отметить, что в нашей стране производство трикотажных изделий еще не освоено так глубоко. В целях повышения эффективности отрасли в 2016 году были начаты ускоренные реформы по развитию текстильной промышленности. Предприятие “Yantex Invest” является результатом этих реформ.
Учитывая эффективность производства готовых тканей в самом Хорезме, инвестор совместно с компанией “Oqsaroy Group” в Кашкадарьинской области образовал здесь общество с ограниченной ответственностью “Текстура”. ООО “Текстура” и “Урганч бахмал” являются учредителями предприятия “Yantex Invest”.
В целом за последние четыре года мы накопили богатый опыт в производстве трикотажных изделий. Однако потенциала в ткачестве и покраске тканей все еще недостаточно.
Исходя из этого за счет открытия ООО “Текстура” предприятия по окраске тканей в городе Ургенче, налаживания с кластерами четырех районов производства тканей к концу следующего года планируется довести объем производства тканей в области до 90 миллионов погонных метров в год.
Таким образом, на втором этапе будут налажены покраска, упаковка и экспорт ткани в Россию и другие страны.
Здесь же обсуждены вопросы комплексного социально-экономического развития Хорезмской области, создания новой системы работы в разрезе махаллей.
По инициативе Президента определены меры по усилению роли института махалли в социально-экономическом развитии области.
В ходе предыдущих поездок главы государства в области программа социально-экономического развития регионов формировалась на основе подхода «сверху вниз». Новая система, впервые внедряемая в Хорезмской области, предусматривает закрепление сотрудников экономического комплекса районного уровня за махаллями и решение вопросов по соответствующей части.
Для определения задач в этом направлении республиканская рабочая группа в составе представителей министерств и отраслей, банков изучила проблемы 519 махаллей области. Исходя из возможностей жителей махаллей, необходимости увеличения их доходов, направлений, по которым предстоит провести работу, были определены «точки роста».
Республиканская рабочая группа по этим же критериям классифицировала 54 сектора в городах и районах.
Так каковы же «точки роста» в махаллях? В махаллях области выявлено 11 «точек роста», среди которых такие отрасли, как животноводство, птицеводство, ремесленничество и другая производственная деятельность. Теперь председатели махаллей закрепят за каждым домом крупных предпринимателей для работы на основе надомничества.
В соответствии с поручением главы государства по формированию в каждом районе в целях развития промышленности по 2 крупных проекта стоимостью более 10 миллионов долларов и по 10 средних проектов стоимостью более 1 миллиона долларов было разработано 755 проектов. В результате реализации этих проектов на общую сумму 13,3 триллиона сумов в 2021 году будет создано более 16 тысяч новых рабочих мест.
Президент раскритиковал тот факт, что хокимы районов, не говоря уже о председателях махаллей, не понимают, в чем заключаются задачи махалли в доведении реформ до низовых звеньев.
— Мы избираем председателей махаллей, многого от них требуем, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Но нет однозначного ответа на вопрос о том, чем заняты руководители госорганов на местах. Теперь создадим систему, в которой материальная обеспеченность сотрудников государственных органов будет определяться довольством людей. Руководители, отвечающие за налоги, финансы, занятость, инвестиции, предпринимательство и другие вопросы, будут работать в махаллях. Председатели махаллей будут предъявлять им требования по проблемам на их территории. Это основа для проведения реформ в низовой системе. Люди должны почувствовать это. Работники прессы должны довести это до людей.
Ответственным лицам даны поручения по внедрению этой системы, обучению председателей махаллей в Академии государственного управления.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил технопарк, созданный в городе Ургенче.
В целях активации «точек роста» в регионах, создания благоприятных условий для предпринимателей во всех городах и районах создаются малые промышленные зоны и технопарки.
Технопарк “Ургенч”, состоящий из 6 блоков, сдан в эксплуатацию в мае этого года. Вскоре здесь заработали два предприятия – «Oq oltin mega tekstil» по изготовлению одежды и «Great Khorezm» по производству различных металлических изделий.
В технопарке установлены все необходимые инженерно-коммуникационные сети. Он создает хорошие возможности предпринимателям для производства в области конкурентоспособной продукции.
Общество с ограниченной ответственностью «Oq oltin mega tekstil» является первым проектом, реализованным в технопарке. Здесь установлено швейное оборудование из Германии, Италии и Турции. Предприятие выпускает одежду для детей и взрослых более 100 наименований, в том числе из джинсовой ткани. На экспорт идет 75 процентов товаров.
На предприятии трудятся 400 женщин из Ургенча и Хивы, Янгиарыкского, Ханкинского и Ургенчского районов.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия, осмотрел выпущенную продукцию, побеседовал с коллективом.
— Рад встретиться с вами, видеть, что у вас есть профессия, занимаетесь любимым делом на фабрике. Мы прилагаем большие усилия для обеспечения работой людей, особенно женщин и молодежи. Именно в этом цель моей поездки в Хорезм, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент подчеркнул важность трудоустройства женщин также на основе надомничества, дал указания по эффективному использованию и остальных частей промышленных объектов, созданию необходимых условий для предпринимателей.
Сегодня в остальные блоки технопарка доставляется оборудование. Ожидается, что после выхода на полную мощность комплекс будет выпускать товары на сумму около 87 миллиардов сумов и экспортировать на 5,8 миллиона долларов в год.
Здесь же рассмотрены проекты по улучшению инфраструктуры, развитию туризма и предпринимательства, обеспечению занятости, сокращению бедности на примере города Хивы и Гурленского района.
Глава государства ознакомился с проектами, реализуемыми на узбекско-китайском совместном предприятии “UzXCMG” в городе Ургенче.
На предприятии производится 13 видов экскаваторов и 10 видов строительной и дорожно-ремонтной техники. В целях увеличения мощностей предприятия и повышения уровня локализации производства комплектующих налажен выпуск запасных частей для экскаваторов.
Общая стоимость проекта составляет 8 миллионов долларов. Благодаря его реализации будет налажено производство более 400 единиц спецтехники в год.
Сейчас на предприятии трудятся 52 человека. В результате запуска в 2021 году дополнительных линий будет создано еще 30 рабочих мест.
Предприятие планируется развивать в три этапа с крупноузловой и промышленной сборкой экскаваторов.
До настоящего времени предприятием выпущено 1700 единиц более 50 видов спецтехники, в том числе цепные и колесные экскаваторы, бульдозеры, асфальтовые катки, погрузчики, автогрейдеры, дорожные фрезы. Вся техника отвечает международным стандартам.
В целях совершенствования деятельности совместного предприятия в текущем году завезены сборочные линии и оборудование китайской корпорации «XCMG» на сумму 4,3 миллиона долларов. Цель – расширить местное производство за счет сварки деталей экскаваторов.
Энергосберегающие технологии позволят снизить себестоимость и повысить конкурентоспособность продукции. Импорт деталей будет замещен местным производством, в 2021 году локализация достигнет 51 процента.
Президент осмотрел производственный процесс на совместном предприятии. Побеседовал со специалистами о проектах по увеличению объемов производства, организации новых линий и запуску для этого совместно с партнерскими министерствами современной техники, дал необходимые поручения.
— У этого завода очень большой потенциал, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Но мы не используем его в полной мере. Поэтому необходимо глубоко проанализировать, какую еще продукцию можно здесь производить, какую технику необходимо будет в ближайшие годы закупить из-за рубежа, заказать ее и наладить кооперацию. Завод должен развиваться и стать базой для индустрии в Хорезме.