Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасининг фан ва техника, адабиёт, санъат ва меъморчилик соҳасидаги Давлат мукофотлари кенгаши 2017 йилда бериладиган Давлат мукофотлари танловига қуйидаги ишлар кенг жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиш учун қўйилганини маълум қилади:
Фан ва техника соҳасида Давлат мукофотига:
1. Ш.С.Намозов, А.М.Реймов, Б.М.Беглов, Б.С.Зокиров. Аммиакли селитра суюқланмаси ва Марказий Қизилқум фосфоритлари асосида портлаш хавфи бўлмаган аммиакли селитра олиш технологиясини ишлаб чиқиш ва саноатга жорий этиш. Амалий тадқиқот.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Умумий ва ноорганик кимё институти томонидан тавсия этилган.
2. Ш.А.Аюпов, К.К.Кудайбергенов, Б.А.Омиров, У.А.Розиқов. Ноассоциатив алгебралар, дифференциаллаш ва ночизиқли динамик системалар назарияларини ривожлантириш. Фундаментал тадқиқот.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Математика институти томонидан тавсия этилган.
3. С.А.Ҳасанов, С.Н.Махсудов, Г.К.Бабаханов. Бурун бўшлиғи деворлари ривожланишининг бузилиши билан бирга кечувчи тиш-жағ аномалиялари: ташхислаш, даволаш ва реабилитация қилиш. Амалий тадқиқот.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Тошкент педиатрия тиббиёт институти томонидан тавсия этилган.
4. М.Н.Тиллашайхов, Н.Н.Парпиева, В.Г.Белоцерковец. Ўзбекистон Республикасида аҳолига кўрсатиладиган силга қарши хизматни такомиллаштиришнинг фундаментал асосини яратиш. Амалий тадқиқот.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Республика ихтисослаштирилган фтизиатрия ва пульмонология илмий-амалий тиббиёт маркази томонидан тавсия этилган.
5. Ф.И.Иноятова, Д.И.Аҳмедова, Ш.Э.Амонов. Оғир эшитиш заифлиги ва карлиги бўлган болаларни реабилитацияси (“Ўзбек модели”). Амалий тадқиқот.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Республика ихтисослаштирилган педиатрия илмий-амалий тиббиёт маркази томонидан тавсия этилган.
Адабиёт соҳасида Давлат мукофотига:
1. П.Қодиров (марҳум). “Амир Темур сиймоси” ва “Тил ва эл” асарлари. Адабиётшуносликка оид асарлар тўплами.
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан тавсия этилган.
2. Б.Н.Каримов (Баҳодир Карим). “Абдулла Қодирий ва герменевтик тафаккур” асари. Илмий монография.
3. С.С.Саидов (Сирожиддин Саййид). “Очил, эй гул, ки бўстон вақти бўлди” китоби. Шеърлар, ғазаллар, достонлар, таржималар.
Санъат ва меъморчилик соҳасида Давлат мукофотига:
1. Б.А.Исмоилов. “Қаллиқлар боғи” номли туркум асарлар тўплами. Рангтасвир асарлар тўплами.
Ўзбекистон Бадиий академияси томонидан тавсия этилган.
2. Ш.К.Шоёқубов. “Замонавий Ўзбекистон миниатюраси” китоб-альбоми (ўзбек, рус ва инглиз тилларида).
3. Қ.А.Маҳкамов. “Юртим гавҳари” миллий ганч ва наққошлик асарлари тўплами.
4. С.Р.Раҳматиллаев. Тошкентдаги Ҳазрати Имом меъморий мажмуасига ишланган “Самога юксалиш” номли миллий ўймакор дарвоза ва эшиклар тўплами. Ёғоч ўймакорлиги асарлари.
5. О.Матёқубов. Ўзбек классик мусиқасининг тарихи, назарий асослари ва замонавий жараёнларга таъсири ҳақидаги тадқиқотлар туркуми. “Мақомот”, “Бухоро Шашмақомига яна бир назар”, “Хоразм нота ёзувининг тарихи ва тамойиллари”, “Ўзбек классик мусиқаси асарлари” (икки томли, ўзбек ва рус тилларида) китоблари. Мусиқашуносликка оид асарлар мажмуаси.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Хоразм Маъмун академияси томонидан тавсия этилган.
6. А.М.Алиқулов. Ўзбекистон тарихи, маданияти, урф-одатлари мавзуларидаги тасвирий санъат асарлари туркуми.
Ўзбекистон Республикасининг фан ва техника, адабиёт, санъат ва меъморчилик соҳасидаги Давлат мукофотлари кенгаши илмий-ишлаб чиқариш бирлашмалари, корхона ва ташкилотлар, илмий муассасалар, таълим муассасалари, илмий-техник жамиятлар, олимлар ва мутахассислар, шоир ва ёзувчилар, маданият ва санъат намояндалари, архитекторлар ҳамда кенг жамоатчиликдан муҳокамага қўйилаётган ишлар ва уларнинг муаллифлари ҳақида фикр-мулоҳазаларини билдиришларини сўрайди.
Барча тақризлар, фикр ва хулосалар, муҳокама натижалари фан ва техника соҳаси бўйича Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясига, адабиёт, санъат ва меъморчилик соҳаси бўйича Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигига юборилиши лозим.

Совет по Государственным премиям Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры при Кабинете Министров Республики Узбекистан сообщает о проведении широкого общественного обсуждения следующих работ, допущенных к участию в конкурсе Государственных премий 2017 года:
В области науки и техники:
1. Ш.С.Намазов, А.М.Реймов, Б.М.Беглов, Б.С.Закиров. Разработка и промышленное внедрение технологии получения взрывобезопасной аммиачной селитры на основе ее плава и фосфоритов Центральных Кызылкумов. Прикладное исследование.
Рекомендовано Институтом общей и неорганической химии Академии наук Республики Узбекистан.
2. Ш.А.Аюпов, К.К.Кудайбергенов, Б.А.Омиров, У.А.Розиков. Развитие теории неассоциативных алгебр, дифференцирований и нелинейных динамических систем. Фундаментальное исследование.
Рекомендовано Институтом математики Академии наук Республики Узбекистан.
3. С.А.Хасанов, С.Н.Махсудов, Г.К.Бабаханов. Нарушение роста и развития стенок носовой полости, сочетанные с зубочелюстными аномалиями: диагностика, лечение и реабилитация. Прикладное исследование.
Рекомендовано Ташкентским педиатрическим медицинским институтом Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
4. М.Н.Тилляшайхов, Н.Н.Парпиева, В.Г.Белоцерковец. Создание фундаментальных основ по совершенствованию оказания противотуберкулезной помощи населению Республики Узбекистан. Прикладное исследование.
Рекомендовано Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром фтизиатрии и пульмонологии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
5. Ф.И.Иноятова, Д.И.Ахмедова, Ш.Э.Амонов. Реабилитация детей с тяжелой тугоухостью и глухотой (“Узбекская модель”). Прикладное исследование.
Рекомендовано Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром педиатрии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
В области литературы:
1.П.Кадыров (посмертно). Произведения “Амир Темур сиймоси” (“Образ Амира Темура”) и “Тил ва эл” (“Язык и народ”). Сборник произведений по литературоведению.
Рекомендовано Союзом писателей Узбекистана.
2.Б.Н.Каримов (Баходир Карим). Произведение “Абдулла Кодирий ва герменевтик тафаккур” (“Абдулла Кадыри и герменевтическое мышление”). Научная монография.
3.С.С.Саидов (Сироджиддин Саййид). Книга “Очил, эй гул, ки бўстон вақти бўлди” (“Цвети, цветок, настала пора расцвета”). Стихи, газели, поэмы, переводы.
В области искусства и архитектуры:
1.Б.А.Исмаилов. Цикл произведений “Калликлар боги” (“Сад влюбленных”). Цикл произведений живописи.
Рекомендовано Академией художеств Узбекистана.
2.Ш.К.Шаякубов. Книга-альбом “Современная миниатюра Узбекистана” (на узбекском, русском и английском языках).
3.К.А.Махкамов. Работы по ганчу и росписи “Юртим гавхари” (“Жемчужина Родины”).
4.С.Р.Рахматиллаев. Комплект резных ворот и дверей “Самога юксалиш” (“Восхождение”) в архитектурном комплексе Хазрати Имом в Ташкенте.
5.О.Матякубов. Цикл исследований об истоках и теоретических основах узбекской классической музыки и ее влиянии на современные процессы. Книги “Макомот” (“Макомат”), “Бухоро Шашмакомига яна бир назар” (“Ещё один взгляд на Бухарский Шашмаком”), “Истоки и принципы Хорезмской нотации”, “Узбекская классическая музыка” (в двух томах, на русском и узбекском языках). Сборник произведений по музыковедению.
Рекомендовано Хорезмской Академией Маъмуна Академии наук Республики Узбекистан.
6.А.М.Аликулов. Цикл произведений изобразительного искусства об истории, культуре и обычаях Узбекистана.
Совет по Государственным премиям Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры просит научно-производственные объединения, предприятия и организации, научные и образовательные учреждения, научно-технические общества, ученых и специалистов, поэтов и писателей, деятелей культуры и искусства, архитекторов и широкую общественность высказать свое мнение о работах и их авторах, представленных к обсуждению.
Все отзывы, материалы обсуждения и замечания в области науки и техники должны быть отправлены в Академию наук Республики Узбекистан, в области литературы, искусства и архитектуры – в Министерство культуры Республики Узбекистан.
Адрес Академии наук Республики Узбекистан:
100047, г.Ташкент, ул. Яхъё Гулямова, 70,
комната 322. Тел.: (0-371) 233-59-46.
Адрес Министерства культуры Республики Узбекистан:
100129, г.Ташкент, ул.Алишера Навои, 30,
комната 308. Тел.: (0-371) 239-49-57, 244-65-97.
Совет по Государственным премиям Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры при Кабинете Министров Республики Узбекистан.