Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 26 ноябрь куни Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари 12-13 ноябрь кунлари вилоятда бўлиб, шу борадаги вазифаларни белгилаб берган эди. Ҳар бир туман ва шаҳарни жадал ривожлантиришга туртки бериш мақсадида марказий идоралар, жумладан, вазирлик ва тижорат банклари раҳбарлари бириктирилиб, зарур ресурслар ажратилди. 2021 йил Қашқадарёда “Тадбиркорликни ривожлантириш йили” деб эълон қилинди. 10 мингта янги тадбиркорлик субъекти ташкил этиш мақсад қилиб қўйилди.
Йиғилишда ҳар бир туман ва шаҳарнинг “ўсиш нуқталари”га асосланиб, саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш бўйича лойиҳаларни мижозбай ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Масалан, Яккабоғ, Қамаши, Чироқчи, Шаҳрисабз ҳамда Китоб туманларида 20 минг гектарда интенсив боғ ва узумзорлар яратиш орқали вилоятда мева-сабзавотни қайта ишлаш даражасини 25 фоизга етказиш мумкин.
Шаҳрисабз шаҳри, Нишон, Деҳқонобод, Яккабоғ, Миришкор, Ғузор, Шаҳрисабз, Муборак туманларида ташкил этиладиган 11 та кичик саноат зонасида лойиҳаларни жойлаштириш ва инфратузилмага улаш кераклиги қайд этилди.
2021 йилда тижорат банклари кредитлари асосида хизмат кўрсатиш соҳасида 650 миллиард сўмлик 500 та янги лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари келгуси икки йилга мўлжалланган 1 минг 153 та инвестиция лойиҳасининг иқтисодий-ижтимоий аҳамиятини таъкидлаб ўтди. Бунда қарийб 1 миллиард доллар хорижий инвестицияларни ўзлаштириб, 19 мингта янги иш ўрни яратиш кўзда тутилган.
Мутасаддиларга саноат паст даражада ривожланган туманлар учун қўшимча лойиҳалар ишлаб чиқиш, мавжуд захираларни самарали ишга солиш вазифаси қўйилди.
“Темир дафтар”га киритилган оилаларни камбағалликдан чиқариш чоралари муҳокама қилинди. Кичик бизнесни ривожлантириш, ёшлар ва аёлларда тадбиркорлик кўникмаларини шакллантириш муҳимлиги таъкидланди.
Президентнинг вилоятга сафари чоғида қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқиб кетган 81 минг гектар ерни ўзлаштириш, 63 минг гектарда сув тежовчи технологияларни жорий қилиш белгиланган эди.
Қарши, Қамаши ва Косон туманларида 1200 гектар майдонда замонавий иссиқхоналар, Деҳқонобод тумани ҳамда вилоятнинг тоғолди ҳудудларида писта ва доривор ўсимликлар плантациялари ташкил қилиш зарурлиги айтилганди.
Йиғилишда шу борадаги ташкилий ва молиявий ишларни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, ичимлик суви тармоқларини қуриш ва реконструкция қилиш, автомобиль йўлларини таъмирлашга оид масалалар кўриб чиқилди. Турар жойга талаб юқори бўлган ҳудудларда муҳтож аҳоли учун 5 қаватли энергия тежамкор уйлар қуриш муҳимлиги айтиб ўтилди.
Ижтимоий масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Мактабларни реконструкция қилиш ва таъмирлаш учун 2021 йилги Инвестиция дастури доирасида қўшимча 100 миллиард сўм ажратилиши қайд этилди. Ушбу маблағлар ҳисобига 88 та мактабда қўшимча иморат қурилади, 100 тадан кўпроғи эса тўлиқ жиҳозланади, пахса деворли филиаллар ўрнига янги бинолар барпо этилади.
Йиғилишда Қарши шаҳридаги 42-мактаб, шунингдек, туман марказларидаги биттадан шундай муассаса негизида ахборот технологияларига ихтисослашган мактаблар ташкил этиш юзасидан кўрсатма берилди.
Таълим ва соғлиқни сақлаш тизимида бошланган ислоҳотларни самарали ташкил этиш, айниқса, ёшларни қўллаб-қувватлаш ва бандлигини таъминлаш долзарб масала экани таъкидланди.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоровга вазирлик ва идоралар, тижорат банклари раҳбарлари билан бирга Қашқадарё вилоятини комплекс ривожлантириш, тадбиркорларга кўмаклашиш, камбағалликни қисқартириш масалалари ижросини назоратга олиш топширилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига ҳар бир инвестиция лойиҳасининг ҳолатини жойига чиқиб, танқидий таҳлил қилиш, муаммоларни самарали ҳал этиш вазифаси қўйилди.
Сектор раҳбарлари топшириқлар ижроси натижадорлиги юзасидан Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларида ҳар ойда ҳисобот бериб бориши белгиланди.
Йиғилишда Қашқадарё вилояти ва туманлар ҳокимлари, соҳа ва тармоқлар мутасаддилари лойиҳаларни бажаришга қаратилган режалари юзасидан ахборот берди.

Под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 26 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное социально-экономическому развитию Кашкадарьинской области и улучшению жизни населения региона.
Глава государства определил задачи в этом направлении в ходе своей поездки в область 12-13 ноября. Для придания импульса ускоренному развитию каждого района и города за ними были закреплены руководители министерств и коммерческих банков, выделены необходимые ресурсы. 2021 год объявлен в Кашкадарье Годом развития предпринимательства. Определена цель – создать 10 тысяч новых хозяйствующих субъектов.
На совещании отмечалось, что с учетом «точек роста» каждого района и города необходимо разработать ориентированные на конкретный результат проекты в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг.
К примеру, за счет создания интенсивных садов и виноградников на 20 тысячах гектаров в Яккабагском, Камашинском, Чиракчинском, Шахрисабзском и Китабском районах уровень переработки овощей и фруктов в регионе можно повысить до 25 процентов.
Необходимо разместить проекты и подключить их к инфраструктуре в 11 малых промышленных зонах, которые будут созданы в городе Шахрисабзе, в Нишанском, Дехканабадском, Яккабагском, Миришкорском, Гузарском, Шахрисабзском, Мубарекском районах.
В 2021 году планируется реализовать 500 новых проектов на сумму 650 миллиардов сумов в сфере услуг на основе кредитов коммерческих банков.
Глава государства подчеркнул экономическую и социальную значимость 1153 инвестиционных проектов, намеченных на ближайшие два года. Планируется привлечь около 1 миллиарда долларов иностранных инвестиций и создать 19 тысяч новых рабочих мест.
Ответственным лицам поручено разработать дополнительные проекты для районов с низким уровнем промышленного развития, эффективно задействовать имеющиеся ресурсы.
Обсуждены меры по выводу из бедности семей, включенных в «железную тетрадь». Подчеркнута важность развития малого бизнеса и формирования предпринимательских навыков у молодежи и женщин.
В сельском хозяйстве планируется освоить 81 тысячу гектаров земель, выбывших из оборота, и внедрить водосберегающие технологии на 63 тысячах гектаров.
Было указано на необходимость создания современных теплиц на 1,2 тысячи гектаров в Каршинском, Камашинском и Касанском районах, а также плантаций фисташек и лекарственных растений в Дехканабадском и других предгорных районах.
Дано указание ускорить решение организационных и финансовых вопросов.
Рассмотрен ход развития инженерной и коммуникационной инфраструктуры, строительства и реконструкции сетей питьевого водоснабжения, ремонта дорог. Подчеркнута важность возведения в районах с высоким спросом на жилье 5-этажных энергоэффективных домов для нуждающихся.
Особое внимание уделено социальным вопросам. Отмечалось, что дополнительно 100 миллиардов сумов будет направлено на реконструкцию и ремонт школ в рамках Инвестиционной программы на 2021 год. За счет этих средств будут сооружены дополнительные корпуса в 88 школах, дооснащены более 100 школ, а вместо филиалов с глинобитными стенами будут построены новые здания.
На совещании поручено организовать школу с углубленным изучением информационных технологий на базе школы №42 города Карши, а также по одной такой школе в каждом из районных центров.
Отмечалось, что актуальной задачей является эффективная организация реформ, начатых в системах образования и здравоохранения, особенно поддержка и обеспечение занятости молодежи.
Заместителю Премьер-министра Джамшиду Кучкарову поручено совместно с руководителями министерств и ведомств, коммерческих банков проконтролировать реализацию задач комплексного развития Кашкадарьинской области, содействие предпринимателям и сокращение бедности в регионе.
Перед Министерством инвестиций и внешней торговли поставлена задача с выездом на места провести критический анализ состояния каждого инвестиционного проекта и эффективно решать проблемы.
Отмечалось, что руководители секторов будут ежемесячно отчитываться перед местными Кенгашами народных депутатов о выполнении поставленных задач.
На совещании хокимы области и районов Кашкадарьи, руководители отраслей и секторов представили информацию о предстоящей работе по реализации проектов.