Тадбиркорликни ривожлантиришда ҳудудлардаги қўшимча имкониятлар таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 20 август куни мутлақо янги тизим, тартиб ва ёндашувлар асосида иқтисодий фаолликни ошириш ҳамда ҳар бир туман ва шаҳарга қўшимча захира яратиш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Карантин талаблари юмшатилгани туфайли мамлакатимизда иқтисодий фаоллик оша бошлади. Савдо, ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва бошқа соҳалардаги тадбиркорлик фаолияти тикланиб, даромадларни кўпайтиришга имконият пайдо бўлди.
Йиғилишда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича шаҳар ва туманлардаги қўшимча имкониятлар таҳлил қилиниб, уларни ишга солиш чоралари белгиланди.
Жорий йил 1 декабрга қадар 500 миллиард сўм қўшимча захира шакллантиришга тўлиқ имконият борлиги аниқ ҳисоб-китоб қилинган. Ушбу маблағлар эҳтиёжманд аҳолини қўллаб-қувватлаш учун республика бюджетидан берилаётган пулларга қўшимча ресурс бўлади.
Август ойида 20 минг, сентябрда 26 мингта корхона фаолиятини тўлиқ қувватга олиб чиқиш, уларнинг пандемия туфайли тўпланиб қолган маҳсулотларини сотиш учун шарт-шароитлар яратиш зарурлиги таъкидланди. Бунинг учун йирик шаҳарларда қўшимча савдо жойлари ташкил этиш, талаб юқори бўлган истеъмол маҳсулотларини тўлиқ электрон савдо тизимларига жойлаштириш вазифаси юклатилди. Хомашё олиб келиш ёки экспортда қийналаётган корхоналарнинг транспорт-логистика масалаларини ҳал этиш бўйича топшириқ берилди.
Вилоят ҳокимлари Бизнес-омбудсман, Божхона қўмитаси билан бирга 1 октябргача тадбиркорлар томонидан келтирилган технологик ускунани ишга тушириш ҳамда улар учун ер, бино, электр, газ ва бошқа муҳандислик-коммуникация масалаларини ҳал қилиш зарурлиги қайд этилди.
Ҳудудларда тадбиркорликни янада ривожлантириш бўйича захиралар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Мисол учун, давлат томонидан ажратилган субсидия ва кам фоизли кредит эвазига Фориш туманида 100 та қудуқ қазилиб, оборотдан чиқиб кетган 2 минг 700 гектар ерда 6 та токзор ташкил этилди. Бунинг натижасида 2,5 минг янги иш ўрни яратилиб, бюджетга қўшимча тушум таъминланади.
Шунингдек, Тахиатош туманида Иссиқлик электр станциясининг ташланма иссиқ сувидан фойдаланиб, 54 гектарда 7 та гидропоника иссиқхонаси барпо этилмоқда. Бунинг ҳисобига жорий йилда 500 та иш ўрни яратилади ва қўшимча солиқ манбаи пайдо бўлади.
Давлатимиз раҳбари барча ҳудудларда шундай имкониятлар борлигини таъкидлаб, уларни оқилона ишга солиш, кооперация орқали янги корхоналарни қўллаб-қувватлаш зарурлигини таъкидлади.
Яна бир захира – эркин иқтисодий зоналардаги муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминланган 1 минг гектардан зиёд бўш ер майдонлари. Уларда 17 минг иш ўрни яратиладиган 120 та лойиҳани амалга ошириш мумкин. Йиғилишда ушбу лойиҳаларни пухта шакллантириб, тезроқ ишга тушириш муҳимлиги қайд этилди.
“Яширин иқтисодиёт”ни қисқартириш ва шу орқали қўшимча захираларни шакллантириш топшириғи бериилди. Бундай қўшимча захиралар, шу жумладан, аҳолининг эҳтиёжманд қатламини қўллаб-қувватлаш учун муҳим манба бўлади.
Қўшимча захирларнинг сарфланиши устидан жамоатчилик назоратини ўрнатиш ва бу борада маҳаллий кенгашлар фаолиятини янада кучайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда ишсиз ёшлар ва хотин-қизлар бандлигини таъминлаш масаласига алоҳида аҳамият қаратилди. Бош вазир ўринбосарига уларни талаб юқори бўлган касблар ва тадбиркорликка ўқитиш, шу асосда бизнесини йўлга қўйишда молиявий қўллаб-қувватлаш тартибини жорий этиш вазифаси юклатилди. Бу ишларни тизимли амалга ошириш мақсадида, мамлакатимизда жорий этилган “темир дафтар”лар сингари, ишсиз ёшлар бўйича алоҳида (“Ёшлар дафтари”), ишсиз ва боқувчисиз хотин-қизлар бўйича алоҳида (“Аёллар дафтари”) рўйхатлар шакллантириб, ҳар бири билан янги тизим, янгича тартибда манзилли ишлаш муҳимлиги таъкидланди.
Видеоселектор йиғилишида сўзга чиққан ҳокимлар тадбиркорликни ривожлантириш, қўшимча захираларни шакллантиришга доир режалари юзасидан ахборот берди.

Состоялся анализ дополнительных возможностей для развития предпринимательства в регионах
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам повышения экономической активности и формированию дополнительных резервов на основе совершенно новых механизмов и подходов.
Благодаря смягчению требований карантина в стране наблюдается рост экономической активности. Возобновилась предпринимательская деятельность в торговле, производстве, сфере услуг и других направлениях, появилась возможность увеличить доходы.
На совещании проанализированы дополнительные возможности для развития предпринимательства в городах и районах, определены меры по их задействованию.
Подсчитано, что имеются все возможности для формирования до 1 декабря текущего года дополнительного резерва в размере 500 миллиардов сумов. Эти средства станут вспомогательным ресурсом для поддержки нуждающихся слоев населения.
Отмечена необходимость полного восстановления деятельности 20 тысяч предприятий до конца августа и 26 тысяч – в сентябре, содействия им в реализации накопившейся из-за пандемии продукции. Поставлена задача создать дополнительные объекты торговли в крупных городах, вывести востребованные потребительские товары на электронные торговые площадки. Подчеркнута важность решения транспортно-логистических вопросов предприятий, столкнувшихся с трудностями при импорте сырья и экспорте товаров.
Хокимам областей поручено до 1 октября принять совместно с Бизнес-омбудсманом и Таможенным комитетом меры по запуску ввезенного предпринимателями технологического оборудования, решить проблемные вопросы, связанные с землей, сооружениями, электро- и газоснабжением, инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Указано на наличие в регионах больших резервов для дальнейшего развития предпринимательства. К примеру, благодаря государственным субсидиям и низкопроцентным кредитам в Фаришском районе пробурено 100 скважин воды и заложено 6 виноградников на 2,7 тысячи гектарах выбывших из оборота земель. В результате создано 2,5 тысячи новых рабочих мест, увеличатся поступления в бюджет.
Кроме того, на 54 гектарах в Тахиаташском районе строится 7 гидропонных теплиц с использованием сточных вод теплоэлектростанции. За счет этого в текущем году будет создано 500 рабочих мест и появится дополнительный источник налогов.
Отметив, что такие возможности есть во всех регионах, глава государства указал на необходимость их грамотного использования, поддержки новых предприятий через кооперацию.
Еще один резерв – это более 1 тысячи гектаров неиспользуемых земель в свободных экономических зонах, которые обеспечены инженерно-коммуникационными сетями. На этих площадях можно реализовать 120 проектов, предусматривающих создание 17 тысяч рабочих мест. На совещании отмечена важность всесторонней проработки и скорейшего запуска этих проектов.
Даны поручения по увеличению налоговых поступлений посредством сокращения доли “теневой экономики” и задействования дополнительных резервов, которые станут важным источником поддержки нуждающихся слоев населения.
Также указано на необходимость установления общественного контроля за расходованием средств, поступивших от дополнительных резервов, дальнейшего усиления деятельности местных кенгашей народных депутатов в этом направлении.
На совещании особое внимание уделено вопросам обеспечения занятости безработной молодежи и женщин. Перед заместителем Премьер-министра поставлена задача внедрить порядок обучения их востребованным профессиям и предпринимательству с последующей финансовой поддержкой налаживания бизнеса. В целях системной организации этой работы поручено сформировать аналогичные внедренной “железной тетради” отдельные списки – “молодежную тетрадь” для безработной молодежи и “женскую тетрадь” для безработных и не имеющих кормильца женщин, и адресно работать по ним на основе новой системы и нового порядка.
Выступившие на видеоселекторном совещании хокимы представили информацию о планируемой работе по развитию предпринимательства и обеспечению поступлений в бюджет.