Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ШҲТга аъзо давлатлар Бош вазирлари учрашувида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Қирғиз Республикаси Бош вазири Муҳаммадқалий Абилғазиевни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, олий даражадаги мунтазам мулоқот икки томонлама ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага кўтариш ва уни амалий мазмун билан бойитишга хизмат қилганини мамнуният билан қайд этди.
Муҳаммадқалий Абилғазиев Ўзбекистон Республикаси Президентига Қирғиз Республикаси Президенти Сооронбой Жээнбековнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди ҳамда самимий қабул учун миннатдорлик билдирди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий, саноат, транспорт, агросаноат, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги шерикликни, шунингдек, чегараолди ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял сегодня Премьер-министра Кыргызской Республики Мухаммедкалыя Абылгазиева, прибывшего в нашу страну для участия во встрече Премьер-министров государств-членов ШОС.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с удовлетворением отметил, что регулярный диалог на высшем уровне позволил вывести двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень и наполнить его практическим содержанием.
Мухаммедкалый Абылгазиев передал Президенту Республики Узбекистан приветствия и наилучшие пожелания от Президента Кыргызской Республики Сооронбая Жээнбекова, а также выразил благодарность за теплый прием.
В ходе встречи обсуждены актуальные вопросы укрепления узбекско-кыргызских отношений в духе дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Подчеркнута важность дальнейшего наращивания взаимодействия в торгово-экономической, промышленной, транспортной, агропромышленной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также в области приграничного сотрудничества.