Қозоғистоннинг Биринчи Президенти билан телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди
24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев телефон орқали мулоқот қилдилар.
Суҳбат аввалида Нурсултон Назарбоев давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий табриклаб, Ўзбекистон Президентининг қардош мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларида юксак даражага эришишдаги шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Президент Шавкат Мирзиёев, ўз навбатида, табрик ва эзгу тилаклар, шунингдек, кўп қиррали Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигининг ривожланиши ва мустаҳкамланишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун Нурсултон Назарбоевга миннатдорлик билдирди.
Кейинги йилларда икки мамлакат ўртасида товар айирбошлаш ҳажми бир неча карра ортди, устувор йўналишларда истиқболли кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда, транспорт ва транзит коммуникациялари соҳасидаги ҳамкорлик кенгаймоқда.
Ҳамкорликнинг янги жиҳати – ҳудудлараро алмашинувлар йўлга қўйилди. Ишбилармонлик алоқалари фаоллашди. Ўзбекистонда Қозоғистон йили доирасида қардош халқларимиз дўстлиги ва яхши қўшничилигини мустаҳкамлашга хизмат қилаётган биргаликдаги тадбирлар ўтказилмоқда.
Мулоқот чоғида икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Олий даражада эришилган келишувларни, жумладан, Ўзбекистон ва Қозоғистон Бош вазирлари раислигидаги қўшма Ҳукуматлараро комиссия фаолияти доирасида амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Состоялся телефонный разговор c Первым Президентом Казахстана
Сегодня состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы Нурсултан Назарбаев сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, подчеркнув личный вклад лидера Узбекистана в достижение современного высокого уровня отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя братскими странами.
В свою очередь, Президент Шавкат Мирзиёев искренне поблагодарил Елбасы за поздравления и теплые пожелания, а также оказываемую всемерную поддержку развитию и укреплению узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества.
За последние годы многократно возросли объемы товарооборота, реализуются перспективные проекты кооперации в приоритетных отраслях, расширяется сотрудничество в области транспорта и транзитных коммуникаций.
Открыто новое направление взаимодействия – межрегиональные обмены. Активизировались деловые контакты. Проводятся совместные мероприятия в рамках Года Казахстана в Узбекистане, способствующие укреплению дружбы и добрососедства наших братских народов.
В ходе разговора рассмотрены актуальные аспекты двусторонней и региональной повестки.
Особое внимание уделено вопросам практической реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе в рамках деятельности совместной Межправительственной комиссии, возглавляемой премьер-министрами Узбекистана и Казахстана.