Пойтахтимизда қўл жанги бўйича ўтказилган Осиё очиқ чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари 10 олтин, 7 кумуш ва 13 бронза медални қўлга киритди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, мамлакатимиз ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари қўл жанги федерацияси ва Халқаро қўл жанги федерацияси томонидан ташкил этилган ушбу мусобақада қитъамизнинг ўн бешга яқин давлатидан юздан ортиқ спортчи иштирок этди.
– Ўзбекистон йирик спорт анжуманларини юқори савияда ташкил этишда бой тажрибага эга экани халқаро спорт жамоатчилигига яхши маълум, – дейди Халқаро қўл жанги федерацияси президенти Сергей Астахов. – Мамлакатингизда спортчилар учун яратилган кенг шароитга жуда ҳавасим келди. Мана шу маҳобатли “Ўзбекистон” спорт мажмуаси мисолида ҳам мамлакатингизда оммавий спорт ривожига нечоғлик юксак эътибор қаратилаётганини кўриш мумкин.
Мамлакатимизда баркамол авлодни тарбиялашнинг муҳим омили бўлган спортни ривожлантириш ва оммалаштириш, ёшларнинг жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланиши учун кенг шарт-шароит яратишга қаратилаётган эътибор самарасида ўғил-қизларимизнинг саломатлиги мустаҳкамланиб, халқаро майдонларда юқори натижаларга эришилмоқда.
«Ўзбекистон» спорт мажмуаси мезбонлик қилган Осиё очиқ чемпионатида терма жамоамиз аъзоларининг муваффақиятли иштироки ҳам бунинг далилидир.
Чемпионат баҳсларида Рамазон Темиров, Олимжон Нормуродов, Муҳиддин Мамажонов, Жаҳонгир Жумаев ва Ботирбек Хўжабеков олтин медални қўлга киритди.
Шунингдек, Ҳусниддин Сатторов, Ғиёсиддин Жамолиддинов, Элбек Эшмуродов, Салоҳиддин Иброҳимов, Илғор Асадов кумуш, Шаҳбоз Турсунов, Равшан Абдулазизов, Алпомиш Қурбонназаров, Элдор Сулаймонов, Ҳасан Бозоров, Баҳром Маҳмудов бронза медалига сазовор бўлди.
Хотин-қизлар ўртасида ўтган беллашувларда Зарина Олимжонова, Мафтуна Қувондиқова, Шоҳида Раҳимова, Шаҳноза Низомова, Мадина Эргашева ўз вазн тоифаларида шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Терма жамоамиз аъзоларидан Нозима Умарова ҳамда Робия Қўчқорова иккинчи, Мафтуна Ёдгорова, Севара Мардонова, Ҳилола Каримова, Дилафруз Турсунбоева, Мафтуна Эсонова, Зилола Тешаева ва Наталия Қодирова учинчи ўриндан жой олди.

На проведенном в столице открытом чемпионате Азии по рукопашному бою члены сборной команды Узбекистана завоевали 10 золотых, 7 серебряных и 13 бронзовых медалей.
В этом чемпионате, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, Федерацией рукопашного боя правоохранительных органов нашей страны и Международной федерацией по рукопашному бою, приняли участие более 100 спортсменов почти из 15 стран континента.
— То, что Узбекистан имеет большой опыт в организации на высшем уровне крупных спортивных конференций, хорошо известно международной спортивной общественности, — говорит президент Международной федерации рукопашного боя Сергей Астахов. — Я восхищен прекрасными условиям, созданными в вашей стране для спортсменов. На примере этого великолепного спортивного комплекса “Узбекистан” можно ощутить то внимание, которое уделяется в вашей стране развитию массового спорта.
В результате принимаемых в нашей стране мер по развитию и популяризации спорта, созданию широких возможностей для регулярных занятий им молодежью, укрепляется здоровье мальчиков и девочек, они добиваются высоких результатов в выступлениях на международной арене.
Наша сборная команда успешно выступила на открытом чемпионате Азии, проведенном в спортивном комплексе “Узбекистан”, что является ярким тому подтверждением.
В состязаниях чемпионата золотые медали завоевали Рамазон Темиров, Олимжон Нормуродов, Мухиддин Мамажонов, Жахонгир Жумаев и Ботирбек Хужабеков.
Также серебряные медали завоевали Хусниддин Сатторов, Гиёсиддин Жамолиддинов, Элбек Эшмуродов, Салохиддин Иброхимов, Илгор Асадов, бронзовые — Шахбоз Турсунов, Равшан Абдулазизов, Алпомиш Курбонназаров, Элдор Сулаймонов, Хасан Бозоров, Бахром Махмудов.
В состязаниях среди женщин на высшую ступень пьедестала почета поднялись Зарина Олимжонова, Мафтуна Кувондикова, Шохида Рахимова, Шахноза Низомова, Мадина Эргашева. Члены нашей сборной Нозима Умарова и Робия Кучкорова заняли вторые, Мафтуна Ёдгорова, Севара Мардонова, Хилола Каримова, Дилафруз Турсунбоева, Мафтуна Эсонова, Зилола Тешаева и Наталия Кодирова — третьи места.