Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ШҲТнинг Остона саммити доирасида Испания Қироли Филипп VI билан музокара ўтказди.
Ўзбекистон раҳбари мамлакатларимиз ўртасидаги анъанавий дўстлик муносабатлари узоқ ўтмишга бориб тақалишини таъкидлади.
Олти аср муқаддам Соҳибқирон Амир Темур ва Кастилия қироли Энрике III саъй-ҳаракати билан Самарқандда ва Кастилия пойтахти Сеговияда элчихоналар таъсис этилган. Ўзаро ҳамкорликнинг бугунги юксак даражасига Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ва Қирол Хуан Карлос I ўртасида қарор топган алоҳида муносабатлар туфайли эришилди.
Шавкат Мирзиёев ва Филипп VI суҳбатда икки томонлама муносабатларни ривожлантириш истиқболларини муҳокама этиб, халқаро аҳамиятга эга долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар.
Томонлар давлатлараро алоқаларни кенгайтиришда олий даражадаги мулоқот муҳим ўрин тутишини таъкидлади. Ташқи сиёсат маҳкамаларининг мунтазам маслаҳатлашувлари нафақат долзарб минтақавий ва халқаро сиёсат масалалари бўйича фикр алмашиш, балки турли даражадаги келгуси учрашувлар жадвали ва кун тартибини ишлаб чиқиш ҳамда келишиш имконини бермоқда.
Давлатлараро муносабатларнинг муҳим буғини бўлган савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш масаласи ҳам томонлар диққат марказида бўлди.
Икки томонлама савдо соҳасида кўплаб қулайликлар яратилиб, сезиларли даражада, яъни жорий йилнинг дастлабки 4 ойида тўрт баробар ўсишга эришилганига қарамасдан, бу борадаги кўрсаткичлар ҳамон юқори эмас. Ўзаро савдо ҳажмини кўпайтириш ва таркибини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди. Ўзбекистон билан Испания бунинг учун барча имконият ва салоҳиятга эга экани таъкидланди.
Ўзбекистон мамлакатимизда Испания бизнесининг, хусусан, нефть-газ, энергетика, кимё, фармацевтика, тўқимачилик, пардозлаш материаллари ва сопол маҳсулотлар ишлаб чиқариш соҳасида юқори технологияли корхоналар ташкил этиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш орқали кенгайишидан манфаатдордир.
Испания туризм соҳасида улкан натижаларга эришган ва бу борада жаҳон миқёсида илғор тажрибага эга. Шу муносабат билан томонлар ушбу соҳада узоқ муддатли тизимли ҳамкорлик ўрнатиш, бошқача айтганда, стратегик шерикликни йўлга қўйиш имкониятларини муҳокама қилди.
Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия ташкил этиш ва унинг дастлабки мажлисини шу йил Тошкентда ўтказиш тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках участия в саммите ШОС в Астане провел переговоры с Королем Испании Филиппом VI.
Глава Узбекистана отметил, что традиционно дружественные отношения между двумя странами имеют глубокие исторические корни.
Более шести веков назад благодаря Сахибкирану Амиру Темуру и кастильскому Королю Энрике III были учреждены посольства в Самарканде и в столице Кастилии – Сеговии. А сегодняшний высокий уровень двустороннего сотрудничества достигнут благодаря особым межличностным отношениям, сложившимся между Первым Президентом Узбекистана Исламом Каримовым и Королем Хуаном Карлосом I.
Шавкат Мирзиёев и Филипп VI в ходе беседы обсудили перспективы развития двусторонних отношений и обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня.
Стороны отметили важную роль диалога на высшем уровне в расширении межгосударственных связей. Регулярные консультации внешнеполитических ведомств позволяют не только осуществлять «сверку часов» по злободневным вопросам международной и региональной политики, но и разрабатывать и согласовывать график и повестку дня будущих встреч на различных уровнях.
Вопросы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества – важного звена межгосударственных отношений – также были в центре внимания сторон.
Несмотря на режим наибольшего благоприятствования в двусторонней торговле и впечатляющий рост — в четыре раза за первые четыре месяца текущего года, показатели находятся на достаточно скромном уровне. Отмечалась необходимость наращивания объемов и расширения структуры взаимной торговли. Стороны подчеркнули, что у Узбекистана и Испании есть для этого все возможности и необходимый потенциал.
Наша страна заинтересована в расширении присутствия испанского бизнеса в Узбекистане, в частности путем реализации совместных проектов по созданию высокотехнологичных производств в нефтегазовой, энергетической и химической отраслях, в сферах фармацевтики, текстиля, выпуска отделочных материалов и керамической продукции.
Испания достигла впечатляющих результатов в сфере туризма и имеет передовой мировой опыт. В связи с этим стороны обсудили возможности установления долгосрочного и системного сотрудничества в этой области, говоря иными словами, налаживания стратегического партнерства.
Так рассмотрен вопрос создания совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и проведения ее первого заседания уже в этом году в Ташкенте.