Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Xалқаро бахшичилик санъати фестивали очилишига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
Муҳтарам фестиваль иштирокчилари!
Аввало, сиз, азизлар билан жонажон Ўзбекистонимизда, гўзал Сурхондарё заминида кўришиб турганимдан бахтиёрман.
Барчангизни Халқаро бахшичилик санъати фестивалининг тантанали очилиши билан чин юракдан муборакбод этаман.
Юртимизда биринчи бор ўтказилаётган ушбу санъат байрамида дунёнинг 74 та давлатидан 160 дан зиёд вакиллар қатнашмоқда. Уларнинг орасида атоқли маданият арбоблари, фольклор санъати намояндалари, оммавий ахборот воситалари ходимлари борлиги бизга катта мамнуният етказади.
Бугунги фестивалимизда иштирок этаётган ҳурматли меҳмонларимиз: ЮНЕСКОнинг Осиё ва Тинч океани бошқармаси бошлиғи Андрей Шевелевга, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг тузилмаси – АЙСЕСКОнинг Маданият бўйича директори Рхиати Салиҳга, Жаҳон ҳунармандлар кенгаши Осиё ва Тинч океани минтақаси раҳбари Гада Рида Хижжавига, Қирғиз Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Султанбай Раевга, Қозоғистон Республикаси маданият ва спорт вазири Аристанбек Мухаметўғлига, Тожикистон Республикаси маданият вазири Шамсиддин Орумбекзодага, Туркманистон маданият вазирининг ўринбосари Курбанмурат Мирадалиевга, Афғонистон Ислом Республикасининг Балх вилояти ҳокими Муҳаммад Исҳоқ Рахгузар ва бошқа хорижий дўстларимизга чуқур ташаккур изҳор этишга ижозат бергайсиз.
Сиз, муҳтарам меҳмонларимизни биз халқимиз ва маданиятимизнинг яқин дўстлари сифатида қабул қиламиз. Бутун эл-юртимиз номидан барчангизга самимий ҳурмат ва эҳтиромимизни билдирамиз.
Ўзбекистонга хуш келибсизлар!
Инсоният яратган бебаҳо маданият дурдоналари энг аввало ҳар қайси миллатнинг фольклор санъатида мужассам топгани ҳаммамизга яхши маълум. Турли халқларнинг миллий ўзлигини, уларнинг тили ва ҳаёт тарзини, анъана ва урф-одатларини ифода этадиган бахшичилик санъати умумбашарий маданиятнинг узвий қисми сифатида барчамиз учун қадрлидир.
Жаҳон маданий меросининг бу ўлмас асарлари бизга инсониятнинг наслу насаби, тарихий илдизлари, олижаноб идеаллари бир эканини, бинобарин, турли миллат ва элат вакилларининг келажак сари интилишлари ҳам муштарак эканини англатади.
Айни вақтда ҳозирги глобаллашув даврида, тижорат воситасига айланган “оммавий маданият”, шоу-бизнеснинг салбий таъсири тобора кучайиб бораётган мураккаб замонда ҳар қандай миллий маданиятнинг булоғи бўлган фольклор санъатига эътибор ва қизиқиш, афсуски, сусайиб бораётгани ҳам сир эмас. Ҳолбуки, фольклор санъати, таъбир жоиз бўлса, бу – инсониятнинг болалик қўшиғидир.
Мана шундай ноёб ва буюк санъат бугунги кунда шунчаки маданий ёдгорлик намунасига айланиб, кўп жойларда унутилиб кетаётгани, ҳимоя ва муҳофазага муҳтож бўлиб тургани – бу ҳам давримизнинг аччиқ ҳақиқатидир. Бу ҳақиқат ушбу гўзал ва бетакрор санъатнинг чинакам фидойилари сифатида сиз, азизларни ҳаммадан кўра кўпроқ ташвишга солаётганига ишонаман.
Шу сабабли тенгсиз маънавий бойлигимиз бўлмиш мумтоз санъатни, халқ ижодининг нодир намуналарини асраб-авайлаш ва ривожлантириш, уни келгуси авлодларга безавол етказиш жаҳондаги илғор фикрли олимлар ва санъаткорларнинг, давлат ва жамоат арбоблари, барча маданият аҳлининг эзгу бурчидир.
Шу маънода, биз халқ ижодиётини, турли ўлкаларда бахши, жиров, оқин, манасчи, шоир, ошиқ каби номлар билан аталадиган, ўз тимсолида ҳам шоирлик, ҳам созандалик, ҳам хонандалик маҳоратини мужассам этадиган инсонларнинг нодир истеъдодини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашимиз зарур. Бугун ўз ишини бошлаётган Халқаро бахшичилик санъати фестивали айни шундай улкан ва муҳим мақсадга қаратилганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Бу борада, аввало, бахшичилик санъатининг илмий-назарий ва амалий асосларини чуқур ўрганиш ва мустаҳкамлаш, уни миллий маданиятнинг ўзига хос “ташриф қоғози”га айлантириш учун биргаликда жиддий иш олиб боришимиз керак.
Хусусан, бахшичилик соҳасида шаклланган ижодий мактаблар, “устоз – шогирд” анъаналарини қайта тиклаш ва ривожлантириш, бахши-шоирлар, фольклоршунос олимлар, ўқитувчи ва мутахассисларнинг ижодий ва илмий фаолиятини ҳар томонлама рағбатлантириш, маданият ва санъат муассасалари қошида бахшичилик тўгараклари ташкил этиш, бахши-шоирлар ижодига кенг йўл очиб бериш, тўй-томошалар, турли байрам ва маданий тадбирларда уларнинг доимий иштирокини таъминлаш, шу йўналишда халқаро ҳамкорликни кучайтириш, ўзаро тажриба алмашишни йўлга қўйиш, бахшичилик санъатини кенг тарғиб этиш учун ахборот-коммуникация технологияларидан, телевидение ва Интернет имкониятларидан самарали фойдаланиш, фольклор асарларининг аудио ва видео вариантларини кўпайтириш мақсадга мувофиқдир.
Агар биз бу ноёб санъатни сақлаб қолиш учун бугун барчамиз биргаликда ҳаракат қилмасак, эртага, афсуски, кеч бўлади, келгуси авлодлар, тарих бизни кечирмайди.
Бу борада Ўзбекистонда кейинги йилларда амалга оширилаётган ишлар ҳақида қисқача тўхталиб ўтишга ижозат бергайсиз.
Юртимизда халқ ижодиётини асраб-авайлаш ва юксалтириш мақсадида машҳур “Алпомиш” достонининг минг йиллиги кенг нишонланди. Бугун биз тўпланиб турган мана шу гўзал майдонда бу улуғ бадиий обида шарафига муҳташам ҳайкал ўрнатилди. Самарқанд шаҳрида атоқли бахшиларимиз хотирасига бағишланган ёдгорлик мажмуаси бунёд этилди. Давлатимиз томонидан “Ўзбекистон Республикаси халқ бахшиси” фахрий унвони таъсис қилинди.
Термиз шаҳрида янги ташкил этилган бахшилар мактабида, республикамиздаги болалар мусиқа ва санъат мактабларида юзлаб ёшларимиз миллий фольклор санъатини меҳр қўйиб ўрганмоқдалар. Юртимизда 100 томлик “Ўзбек халқ ижоди ёдгорликлари” мажмуаси нашр этилмоқда. Унинг 59 жилди айнан халқ достонларидан иборат эканини қайд этиш лозим. Шунингдек, кўп томлик “Қорақалпоқ фольклори” тўплами ҳам чоп этилди. Буларнинг барчаси ушбу нодир санъат маънавий ҳаётимизда бениҳоя муҳим ўрин тутишидан далолат беради.
Шу билан бирга, бахши-шоирлар томонидан ижро этилаётган асарларни ёзиб олиш, уларни илмий ўрганиш ишлари мунтазам давом этмоқда. Соҳага оид китоб ва альбомлар, фильмлар ва телекўрсатувлар яратилмоқда. Бахшиларимиз халқаро кўрик-танловларда, хорижий давлатларда ўтказилаётган Ўзбекистон маданияти кунларида муносиб иштирок этиб келаётгани эл-юртимизни мамнун қилади.
Албатта, бундай ютуқлар ўз-ўзидан, бўм-бўш заминда пайдо бўлган эмас.
Ўзбек бахшичилик мактаби дунёга Эргаш Жуманбулбул ўғли, Ислом шоир, Фозил Йўлдош ўғли, Пўлкан шоир, Бола бахши, Эсемурат жиров, Шерна бахши, Мардонақул Авлиёқул ўғли, Қодир бахши Раҳимов сингари машҳур намояндаларни бергани билан ҳар қанча фахрлансак арзийди. Бугунги кунда ана шу ижодий анъаналар уларнинг издошлари бўлмиш Шомурод Тоғаев, Шоберди Болтаев, Абдуназар Поёнов, Қаҳҳор ва Абдимурод Раҳимовлар, Қаландар бахши, Гулнара Аллембергенова, Ғайратдин Отемуратов, Шодмон Хўжамбердиев, Илҳом Норов каби ўнлаб истеъдодли ижрочилар томонидан янада бойитилмоқда.
Ушбу қувончли айёмда бахшилик санъатини илмий ўрганишдек муҳим ишга катта ҳисса қўшган атоқли шоир Ҳамид Олимжон, Ҳоди Зариф, Музайяна Алавия, Мансур Афзалов, Буюк Каримий, Зубайда Ҳусаинова сингари фан арбобларининг хотирасини ҳурмат билан ёд этамиз. Бугун уларнинг ишларини муносиб давом эттираётган Тўра Мирзаев, Жалғас Хушниёзов, Сафарбой Рўзимбоев, Шомирза Турдимов, Маматқул Жўраев, Тоштемир Турдиев, Жаббор Эшонқулов ва бошқа жонкуяр олимларимизнинг номларини миннатдорлик билан тилга оламиз.
Айни пайтда ўзбек миллий фольклор санъатини чуқур ўрганиб, уни дунё миқёсида кенг тарғиб этиб келаётган кореялик Инг-Ёнг О, германиялик Карл Райхил, туркиялик Фикрат Туркман, Селами Фидакор сингари хорижий олимларга самимий раҳмат айтамиз.
Қадрли фестиваль иштирокчилари!
Биз ушбу нуфузли анжуманни айнан кўҳна ва навқирон Сурхон ўлкасида ўтказаётганимиз бежиз эмас, албатта.
Сурхондарё деганда, аввало, улуғ азиз-авлиёлар, алломаларга ватан бўлган, мард ва олижаноб, ориятли эл яшайдиган табаррук замин кўз ўнгимизда намоён бўлади.
Кўҳна Зараутсой ва Тешиктош ғорлари, Боботоғ ва Бойсундаги петроглиф расмлар, Бақтрия ва Кушон каби давлатлар, Далварзинтепа, Кампиртепа, Холчаён сингари ноёб ёдгорликлар бу заминдаги қадимий цивилизация ва маданиятдан гувоҳлик беради.
Воҳанинг гўзал табиатини, Олтинсой, Сангардак, Хонжизза, Сайроб, Дарбанд каби сулув гўшаларини бир бора кўрган, бепоён қир-адирларда бахшилардан достон ва термалар тинглаган инсон бу диёрга умрбод мафтун бўлиб қолади.
Сурхондарё – азалдан бахшилар юрти сифатида ном қозонган. Мамлакатимизнинг Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё, Самарқанд, Жиззах, Хоразм вилоятлари билан бир қаторда Сурхондарё, хусусан, Шеробод достончилик мактаби бутун минтақамизда маълум ва машҳур.
Халқимизнинг фидокорона меҳнати билан Сурхондарё Ўзбекистоннинг энг обод ҳудудларидан бирига, замонавий илм-фан, маданият ва туризм масканига, мана энди халқаро бахшичилик санъати марказига айланиб бораётгани барчамизни қувонтиради.
Санъат ва мусиқани чин дилдан севадиган, ижод аҳлини юксак қадрлайдиган Сурхон эли ушбу анжуманни катта шоду хуррамлик билан кутиб олмоқда.
Бугунги даврамизда жаҳоннинг узоқ ва яқин мамлакатларидан ташриф буюрган ўнлаб машҳур бахшилар, фольклор гуруҳлари, соҳанинг жонкуяр намояндаларини кўриб турганимиздан ғоят хурсандмиз.
Келинглар, азиз дўстлар, уларни чин қалбимиздан қутлаб, барчаларига ижодий ютуқлар тилаб, ҳурмат ва олқишларимизни изҳор этайлик!
Сизларнинг иштирокингизда очилаётган ушбу фестиваль дунёдаги энг нуфузли санъат анжуманлари қаторидан мустаҳкам ўрин эгаллайди, деб ишонаман.
Бахшилар нафақат халқ ўтмишининг акс-садоси, айни пайтда бугунги куннинг ҳам жарангдор овозидир.
Гўзал юртимиз ҳаёти билан танишган сиз, азизлар ўз фикр ва туйғуларингиз ҳақида, бағрикенг ва меҳмондўст халқимиз, унинг маданияти ва бетакрор қадриятлари ҳақида янги-янги қўшиқ ва достонлар яратишингизга тилакдошмиз.
Фестиваль доирасида ўтказиладиган халқаро илмий-амалий конференция ишига ҳам муваффақиятлар тилайман.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги тантанамизда қатнашаётган хорижий давлатларнинг муҳтарам элчиларига, халқаро ташкилотларнинг вакилларига самимий миннатдорчилик билдираман.
Бугунги санъат ва нафосат байрамини баланд савияда ўтказиш учун астойдил меҳнат қилган барча-барча инсонларга, меҳмондўст ва олижаноб Сурхондарё аҳлига чин юракдан ташаккур билдиришга рухсат этгайсиз.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной открытию Mеждународного фестиваля искусства бахши
Я искренне рад приветствовать всех вас в Узбекистане, на прекрасной сурхандарьинской земле.
От всей души поздравляю вас с торжественным открытием Международного фестиваля искусства бахши.
В этом форуме, который впервые проводится в нашей стране, принимают участие более 160 представителей 74 государств мира. Отрадно, что среди них – известные деятели культуры, мастера фольклорного искусства, работники средств массовой информации.
Позвольте выразить глубокую признательность уважаемым гостям, участвующим в нашем фестивале: руководителю Азиатско-Тихоокеанского управления ЮНЕСКО Андрею Шевелеву, директору по культуре АЙСЕСКО – структуры Организации исламского сотрудничества Рхиати Салиху, руководителю Всемирного ремесленнического совета по Азиатско-Тихоокеанскому региону Гаде Риде Хижжави, советнику Президента Кыргызской Республики Султанбаю Раеву, министру культуры и спорта Республики Казахстан Арыстанбеку Мухамедиулы, министру культуры Республики Таджикистан Шамсиддину Орумбекзода, заместителю министра культуры Туркменистана Курбанмурату Мирадалиеву, хокиму провинции Балх Исламской Республики Афганистан Мухаммаду Исхаку Рахгузару и всем другим нашим зарубежным друзьям.
Мы воспринимаем вас, дорогие гости, как самых близких друзей нашего народа, почитателей нашей культуры. От имени народа Узбекистана выражаю всем вам свое глубокое уважение.
Как известно, именно фольклорное искусство является источником всех созданных человечеством бесценных сокровищ культуры. Искусство сказителей-бахши, отражающее национальную самобытность разных народов, их язык, образ жизни, обычаи и традиции, имеет особое значение как неотъемлемая часть общечеловеческой культуры.
Эти бессмертные произведения, являющиеся яркими образцами мирового культурного наследия, свидетельствуют об общности исторических корней, благородных идеалов человечества и, естественно, о стремлении всех народов к прекрасному будущему.
Вместе с тем надо отметить, что сегодня, в эпоху глобализации, когда шоу-бизнес и «массовая культура», превратившись в сферу коммерции, зачастую негативно влияют на духовное развитие общества, к сожалению, ослабевают внимание и интерес к фольклорному искусству – животворящему источнику любой национальной культуры. На самом деле, можно сказать, что фольклорное искусство – это колыбельная песнь человечества.
И такое великое, уникальное искусство в последнее время все больше рассматривается как отжившая форма культуры, а кое-где и вовсе утрачивается, поэтому остро нуждается в охране и защите. Надо признать, это стало горькой правдой наших дней. Уверен, что подобное положение дел вызывает особую озабоченность в первую очередь у вас, настоящих подвижников этого удивительного искусства.
Несомненно, сохранить и передать будущим поколениям огромное духовное богатство – классическое искусство, редчайшие образцы народного творчества – является благородной миссией для всех нас, государственных и общественных деятелей, культурной и научной интеллигенции.
В этой связи мы призваны всесторонне поддерживать народное творчество и обладателей неповторимого таланта, называемых в разных краях по-разному – бахши-шоир, жиров, акын, манасчи, ашуг, одновременно владеющих уникальным мастерством поэта, музыканта и исполнителя. Хочу подчеркнуть, что именно с этой целью мы и организовали открывающийся сегодня Международный фестиваль искусства бахши.
Мы должны объединить усилия для решения таких задач, как глубокое изучение и укрепление научно-теоретических и практических основ искусства бахши, его превращение в «визитную карточку» национальной культуры. В частности, было бы целесообразно:
возродить существовавшие ранее и развивать новые творческие школы бахши, традиции «мастер-ученик» в этой сфере, всесторонне стимулировать творческую и научную деятельность бахши-поэтов, ученых-фольклористов, преподавателей и специалистов;
создать при учреждениях культуры творческие секции по искусству бахши;
открыть широкую дорогу творчеству бахши-поэтов и поддерживать их участие в культурных и праздничных мероприятиях;
усилить международное сотрудничество в этом направлении, наладить взаимный обмен опытом;
разработать конкретные меры по эффективному использованию информационно-коммуникационных технологий, возможностей телевидения и интернета, тиражированию в аудио- и видеоформате фольклорных произведений для широкой популяризации искусства бахши.
Если мы сегодня все вместе не предпримем реальных действий для сохранения этого чудесного самобытного искусства, то завтра, к сожалению, может быть уже поздно, и история нас не простит.
В этой связи хочу коротко остановиться на работе, которая сегодня проводится в Узбекистане.
В целях сохранения и развития устного народного творчества было широко отмечено 1000-летие известного во всем мире эпоса «Алпамыш». На прекрасной площади, где мы с вами сегодня собрались, установлен величественный памятник, посвященный этому героическому эпосу. В Самарканде воздвигнут монумент в честь выдающихся бахши нашего народа. Государством учреждено почетное звание «Народный бахши Республики Узбекистан».
В созданной в Термезе школе бахши, республиканских детских школах музыки и искусства сотни детей с воодушевлением постигают секреты мастеров-сказителей. В стране издается книжная серия из 100 томов «Памятники узбекского народного творчества», и в 59-ти из них широко представлены народные дастаны. Также выпущено многотомное собрание «Каракалпакский фольклор». Это свидетельствует о том, какое важное место занимает фольклорное искусство в нашей духовной жизни.
Последовательно ведется научная работа по записи и изучению произведений, исполняемых бахши-поэтами, издаются тематические книги и альбомы, снимаются документальные фильмы, выходят в эфир телепередачи. Отрадно, что наши бахши успешно участвуют в международных смотрах-конкурсах, Днях культуры Узбекистана, проводимых в зарубежных странах.
Конечно, все это имеет под собой прочную основу.
Мы гордимся тем, что узбекская школа бахши дала миру таких известных представителей этого замечательного искусства, как Эргаш Джуманбулбул углы, Ислам-шоир, Фазил Юлдаш углы, Пулкан-шоир, Бола-бахши, Есемурат-жиров, Шерна-бахши, Мардонакул Авлиёкул углы, Кодир-бахши Рахимов. Сегодня их творческие традиции продолжают Шомурад Тогаев, Шоберды Болтаев, Абдуназар Поёнов, Каххар и Абдимурад Рахимовы, Каландар-бахши, Гулнара Аллембергенова, Гайратдин Отемуратов, Шадман Хужамбердиев, Ильхом Норов и десятки других.
Мы чтим память о выдающемся поэте Хамиде Алимджане, деятелях науки Хади Зарифе, Музайяне Алавия, Мансуре Афзалове, Буюк Карими, Зубайде Хусаиновой, внесших большой вклад в изучение творчества бахши. И благодарны продолжающим сегодня это важное дело нашим ведущим ученым-фольклористам Туре Мирзаеву, Жалгасу Хушниёзову, Сафарбаю Рузимбаеву, Шомирзе Турдимову, Маматкулу Джураеву, Таштемиру Турдиеву, Джаббару Эшанкулову и другим.
Мы выражаем искреннюю признательность зарубежным ученым, таким как Инг-Ёнг О из Южной Кореи, Карл Райхл из Германии, Фикрат Туркман и Селами Фидакор из Турции, которые изучают узбекское фольклорное искусство и популяризируют его во всем мире.
Безусловно, есть глубокий смысл в том, что этот представительный форум мы проводим на древней и вечно молодой земле Сурхандарьи.
Сурхандарьинская область – это прежде всего родина великих ученых и мыслителей, благословенный край, где живет мужественный, гордый и благородный народ.
Петроглифы на скалах Зараутсая и в пещерах Тешикташа, в горах Бабатага и Байсуна, существовавшие много веков назад государства Бактрия и Кушан, уникальные памятники Дальверзинтепа, Кампиртепа, Халчаён говорят о древней цивилизации и богатейшей культуре региона.
Каждый, кто хоть один раз увидел неповторимую природу этого оазиса, его прекрасные уголки Алтынсай, Сангардак, Ханджизза, Сайроб, Дарбанд, в бескрайних предгорьях послушал песни и дастаны в исполнении бахши, на всю жизнь будет очарован этой землей.
Сурхандарья с давних времен славится как край бахши. Наряду со школами фольклорного искусства Республики Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Самаркандской, Джизакской и Хорезмской областей широко известна и Сурхандарьинская, в частности, уникальная Шерабадская школа бахши.
Заслуживает внимания, что благодаря самоотверженному труду нашего народа Сурхандарья становится одним из самых благоустроенных регионов Узбекистана с развитой культурой, наукой, сферой туризма, а с сегодняшнего дня – и международным центром искусства бахши.
Сурхандарьинцы, искренне любящие искусство, музыку, высоко ценящие людей творчества, встречают этот форум с радостью, как большой праздник.
Нам доставляет удовольствие видеть здесь приехавших на форум из стран ближнего и дальнего зарубежья известных бахши, фольклорные коллективы, ученых и специалистов, посвятивших свою жизнь развитию народного творчества.
Давайте, дорогие друзья, поприветствуем их от чистого сердца, пожелаем всем творческих успехов и аплодисментами выразим свое уважение и восхищение!
Уверен, что открывающийся сегодня фестиваль займет прочное место в ряду самых престижных международных форумов.
Искусство бахши – это не только эхо прошлого, это и звонкий голос современности.
Мы надеемся, что знакомство с тем, как сегодня живет наша страна, наш гостеприимный и благородный народ, с его культурой и ценностями вдохновит вас, дорогие гости, на создание новых прекрасных песен и дастанов.
Желаю также успешной работы международной научно-практической конференции, которая пройдет в рамках фестиваля.
Пользуясь случаем, хочу выразить особую благодарность уважаемым послам зарубежных стран, представителям международных организаций, принимающим участие в нынешнем торжестве.
Позвольте от всего сердца поблагодарить всех, кто внес достойный вклад в подготовку и проведение этого замечательного праздника искусства на высоком уровне, всех трудолюбивых и гостеприимных жителей Сурхандарьинской области.