Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 январь куни расмий ташриф билан Германия Федератив Республикасига жўнаб кетди.
Аввал хабар қилинганидек, давлатимиз раҳбари Берлин шаҳрида Федерал Президент Франк-Вальтер Штайнмайер, Федерал канцлер Ангела Меркель ва Бундестаг Раиси Вольфганг Шойбле билан музокаралар ўтказади.
Мюнхен шаҳрида Бавария Бош вазири Маркус Зёдер, шунингдек, Германиянинг етакчи ишбилармон ва молиявий доиралари вакиллари билан учрашувлар режалаштирилган.
Бу учрашувларда сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий ҳамкорликни ривожлантириш, қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш, маданий-гуманитар, фан-таълим ва туризм соҳаларидаги алоқаларни фаоллаштириш каби масалалар муҳокама этилади. Шунингдек, халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилади.
Ташриф доирасида иқтисодиёт, молия, инвестиция, инновация, илм-фан, техника, таълим ва маданият соҳаларида ҳамкорликка оид икки томонлама қатор ҳужжатлар имзоланиши кўзда тутилган.
Бу Президентимизнинг Европа Иттифоқи давлатларига иккинчи ташрифидир. 2018 йил октябрь ойида Шавкат Мирзиёев расмий ташриф билан Францияда бўлган эди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 января отбыл с официальным визитом в Федеративную Республику Германия.
Как сообщалось ранее, в Берлине глава нашего государства проведет переговоры с Федеральным Президентом Франком-Вальтером Штайнмайером, Федеральным канцлером Ангелой Меркель и Председателем Бундестага ФРГ Вольфгангом Шойбле.
В Мюнхене запланированы встречи с Премьер-министром Баварии Маркусом Зёдером, а также представителями ведущих немецких деловых и финансовых кругов..
В повестке дня вопросы дальнейшего углубления политического диалога, расширения торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества, реализации совместных программ и проектов, активизации культурно-гуманитарных, научно-образовательных и туристских обменов. Состоится также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики.
В рамках визита планируется подписание пакета двусторонних документов о сотрудничестве в сферах экономики, финансов, инноваций и инвестиций, науки, техники, образования и культуры.
Это второй визит Президента Узбекистана в страны Европейского союза. В октябре 2018 года Шавкат Мирзиёев посетил с официальным визитом Францию.