Ўзбекистон Президенти Ҳиндистонга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модининг таклифига биноан 17 январь куни амалий ташриф билан Ҳиндистоннинг Аҳмадобод шаҳрига келди.
Давлатимиз раҳбарини Аҳмадобод халқаро аэропортида Ҳиндистон Республикаси расмий доиралари вакиллари кутиб олди.
Президентимиз 18 январь куни Гужарат штати маркази Гандинагар шаҳрида «Жўшқин Гужарат – 2019» IX халқаро инвестиция саммитида иштирок этади.
Аввал хабар қилинганидек, Президентимиз саммит ялпи сессиясида нутқ сўзлайди. Шунингдек, Бош вазир Нарендра Моди билан Ўзбекистон – Ҳиндистон ҳамкорлиги, халқаро ва минтақавий сиёсатга доир долзарб масалалар юзасидан музокаралар ўтказади.
Бош вазир Нарендра Моди ташаббуси билан Гандинагар шаҳрида 2003 йилдан буён ўтказиб келинаётган «Жўшқин Гужарат» саммити минтақадаги энг йирик халқаро форум ҳисобланади. Унда давлат ва ҳукумат раҳбарлари, вазирлар, халқаро ташкилот ва трансмиллий корпорациялар раҳбарлари, етакчи таҳлилчилар, экспертлар қатнашади.
Президент Шавкат Мирзиёев “Жўшқин Гужарат – 2019” халқаро инвестиция саммитида Марказий Осиё мамлакатларидан асосий меҳмон сифатида иштирок этади.
Анъанага кўра, глобал иқтисодиётни ривожлантириш, савдо соҳасидаги шерикликни кенгайтириш, инвестициялар жалб қилиш, илғор технологиялар ва билимлар алмашишга доир долзарб масалалар форум иштирокчилари диққат марказида бўлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди 17 января прибыл с рабочим визитом в город Ахмадабад штата Гуджарат.
В международном аэропорту “Ахмадабад” главу нашего государства встретили представители официальных кругов Республики Индия.
Президент нашей страны 18 января примет участие в IX международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат — 2019», который пройдет в центре штата Гуджарат – Гандинагаре.
Как сообщалось ранее, Президент Узбекистана выступит с речью на пленарной сессии саммита, а также проведет переговоры с Премьер-министром Нарендрой Моди по актуальным вопросам узбекско-индийского сотрудничества, международной и региональной политики.
Саммит «Динамичный Гуджарат», проводимый в городе Гандинагаре по инициативе Премьер-министра Нарендры Моди с 2003 года, является крупнейшим международным форумом в регионе. Его участники – это главы государств и правительств, министры, руководители международных организаций и транснациональных корпораций, ведущие аналитики и эксперты.
Президент Шавкат Мирзиёев примет участие в международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат-2019» в качестве главного гостя из стран Центральной Азии.