Музокаралар очиқ ва амалий руҳда ўтди
Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтган Оролни қутқариш халқаро жамғармаси таъсисчи давлатлари раҳбарлари мажлиси якунида оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг бўлди.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президенти Матбуот хизмати хабар бермоқда.
Давлат раҳбарлари Орол фожиаси оқибатларини юмшатиш, Оролбўйидаги ижтимоий-иқтисодий вазиятни яхшилаш, сув ва экология билан боғлиқ муаммоларни биргаликда ҳал қилишга келишиб олинганини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев Орол муаммоси минтақа ҳаёти ва келажагига дахлдор долзарб масала экани, музокараларда анчадан буён тўпланиб қолган саволлар очиқ ва конструктив муҳокама қилинганини, энди қоғоздан амалий ишга ўтилишини таъкидлади.

Переговоры прошли в открытом и конструктивном духе
По итогам прошедшего в городе Туркменбаши заседания глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала прошел брифинг для представителей средств массовой информации. Об этом сообщает Пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
Главы государств отметили, что стороны договорились действовать совместно для преодоления последствий Аральской трагедии, улучшения социально-экономической ситуации в Приаралье, решения водных и экологических проблем региона.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Аральская проблема является актуальным вопросом, касающимся жизни и будущего всего региона, в ходе переговоров открыто и конструктивно обсуждены накопившиеся за долгое время вопросы, решено от слов перейти к практическим делам.