Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 ноябрь куни Қатар Давлатининг собиқ Бош вазири, ушбу мамлакатдаги қатор йирик инвестиция ва саноат холдинглари асосчиси Ҳамад бин Жассим Ол Сонийни қабул қилди.
Қатар делегацияси олий даражадаги келишувлар доирасида юртимизда бўлиб турибди.
Ўзбекистонда истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Бухоро шаҳрида замонавий меҳмонхона мажмуаси, Тошкент шаҳрида йирик логистика маркази, савдо ва турар-жой мажмуасини қуриш, юқори тезликда ҳаракатланишга мўлжалланган автомобиль ва темир йўллар инфратузилмасини барпо этиш, аэропортларни модернизация қилиш, шунингдек, энергетика, металлургия, тўқимачилик саноати, чорвачилик, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш ва бошқа лойиҳалар шулар жумласидан.
Ушбу лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш учун қўшма фонд ташкил этиш режалари ҳам муҳокама қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 ноября принял бывшего Премьер-министра Государства Катар, основателя ряда крупных инвестиционных и индустриальных холдингов страны Хамада бин Джассима Аль Тани.
Делегация Катара прибыла в нашу страну в развитие договоренностей на высшем уровне.
Были рассмотрены вопросы реализации перспективных инвестиционных проектов в Узбекистане.
Среди них – строительство современного гостиничного комплекса в городе Бухаре, крупного логистического центра, торгового и жилого комплекса в городе Ташкенте, создание скоростной автомобильной и железнодорожной инфраструктуры, модернизация аэропортов, а также проекты в сфере энергетики, металлургии, текстильной промышленности, животноводства, производства строительных материалов и другие.
Также обсуждены планы по созданию совместного фонда для финансовой поддержки вышеуказанных проектов.