Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқандда ўтаётган Ўзбекистон-Франция бизнес форуми доирасида “EDF” компанияси раиси ва бош директори Люк Ремон билан учрашув ўтказди.
«EDF» дунёдаги атом электр станцияларини бошқариш бўйича энг йирик компания бўлиб, активлари қиймати 427 миллиард долларни ташкил этади. Электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тарқатиш билан шуғулланади.
Суҳбатда Президентимиз компаниянинг Сирдарё ва Сурхондарёдаги буғ-газ электр станцияларини қуришда иштирок этаётганини қўллаб-қувватлади, лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках проходящего в Самарканде узбекско-французского бизнес-форума провел встречу с председателем и генеральным директором компании «EDF» Люком Ремоном.
«EDF» – крупнейший в мире оператор атомных электростанций c активами в 427 миллиардов евро. Работает в 30 странах мира. Занимается производством, передачей и дистрибуцией электроэнергии.
В беседе Президент нашей страны поддержал участие компании в строительстве парогазовых электростанций в Сырдарье и Сурхандарье, отметил важность ускорения реализации проектов.