Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 октябрь куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажлиси Раиси Ерлан Кошановни қабул қилди.
Учрашув аввалида Қозоғистон Мажлисининг раиси давлатимиз раҳбарига Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Суҳбатда икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари ва қўшма корхоналар сони барқарор ўсиб бормоқда, автомобилсозлик, тўқимачилик, электротехника, логистика ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажлиси ўртасидаги Парламентлараро кенгашнинг бугун бўлиб ўтган биринчи йиғилишининг самарали натижалари алоҳида қайд этилди.
Олий даражадаги келишувларни сўзсиз бажариш, ҳудудлар ўртасидаги ҳамкорликни ва маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш мақсадида яқин парламентлараро алоқаларни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Қонун ижодкорлиги фаолияти соҳасида, ўз-ўзини бошқариш органларини ривожлантириш ва ёшларни қўллаб-қувватлаш борасида тажриба алмашиш, шу жумладан ёш депутатлар делегацияларининг ташрифларини ташкил этиш ҳамкорликнинг муҳим йўналиши сифатида белгилаб олинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 октября принял Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан Ерлана Кошанова, находящегося в нашей стране c визитом.
В начале встречи председатель Мажилиса Казахстана передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки. С удовлетворением подчеркнуто последовательное укрепление узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества. Устойчиво растут показатели взаимного товарооборота и количество совместных предприятий, реализуются проекты промышленной кооперации в автомобильной, текстильной, электротехнической, логистической и других отраслях.
Особо отмечены плодотворные итоги прошедшего сегодня первого заседания Межпарламентского совета между Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Мажилисом Парламента Республики Казахстан.
Отдельное внимание уделено важности дальнейшего развития тесных межпарламентских связей в целях безусловного выполнения договоренностей на высшем уровне, расширения межрегионального сотрудничества и культурно-гуманитарного обмена.
В качестве важного направления обозначено осуществление обмена опытом в сфере законотворческой деятельности, развития органов самоуправления и поддержки молодежи, включая организацию визитов делегаций молодых депутатов.