Икки мамлакат ўртасида, энг аввало, савдо-иқтисодий соҳадаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Вьетнам Ўзбекистоннинг Осиё-Тинч океани минтақасидаги муҳим анъанавий ҳамкоридир. Кейинги йилларда турли даражалардаги мулоқотлар фаоллашди, ўзаро савдо ҳажми ва қўшма корхоналар сони ошиб бормоқда. Қишлоқ хўжалиги ва балиқчилик соҳаларида лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Етакчи компанияларимиз нефть-газ мажмуасида, машинасозлик, электротехника, кимё, тўқимачилик, пойабзал, мебелсозлик, озиқ-овқат ва бошқа тармоқларда, шу жумладан махсус иқтисодий зоналар ва индустриал парклар доирасида кооперация қилишлари учун имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Вьетнам етакчилари маданият, таълим ва туризм соҳаларида алмашинувни ривожлантириш муҳим эканини таъкидладилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября в рамках программы мероприятий рабочего визита в Китай встретился с Президентом Социалистической Республики Вьетнам Во Ван Тхыонгом.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Следует отметить, что Вьетнам является важным традиционным партнером Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе. В последние годы активизировались контакты на разных уровнях, растут обьемы взаимной торговли и количество совместных предприятий. Реализуются проекты в области сельского хозяйства и рыбоводства.
Отмечены возможности кооперации ведущих компаний в нефтегазовом комплексе, машиностроении, электротехнике, химической, текстильной, обувной, мебельной, пищевой и других отраслях промышленности, в том числе в рамках специальных экономических зон и индустриальных парков.
Лидеры Узбекистана и Вьетнама также выступили за развитие обменов в области культуры, образования и туризма.