Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Президентимиз таклиф ва кўрсатилаётган самимий қабул учун Хитой етакчисига миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон раҳбари ХХР Раисини Хитой ташкил топган кун ҳамда “Бир макон, бир йўл” ташаббусининг ўн йиллик юбилейи билан дилдан қутлади.
– “Макон ва йўл” ташаббуси қисқа тарихий давр ичида умумий тараққиёт ва равнаққа эришиш йўлидаги ҳамкорлик учун муҳим, инклюзив ва очиқ платформага айланди.
ХХР Раисининг “Яшил ипак йўли” ташаббуси илк бор 2016 йилда Ўзбекистонда билдирилгани чуқур рамзий маънога эга, – деди мамлакатимиз етакчиси.
Ўзбекистон Хитой билан кўп қиррали муносабатларни янада чуқурлаштиришга қатъий интилиши алоҳида таъкидланди.
Ҳар томонлама стратегик шерикликни янги даврда ривожлантириш бўйича беш йиллик дастур амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил май ойидаги Хитойга давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар изчил бажарилаётгани, сиёсий мулоқот мустаҳкамланиб, асосий масалалар борасида томонлар бир-бирини қўллаб-қувватлаётгани алоҳида мамнуният билан таъкидланди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда.
Кейинги йилларда Хитой инвестициялари ҳажми беш баробар, қўшма корхоналар сони уч баробар кўпайди. Жорий йил бошидан буён ўзаро савдо ҳажми 36 фоизга ошди. Йил якунигача ушбу кўрсаткич 10 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда.
Товар айирбошлашни яқин беш йилда 20 миллиард долларга етказиш учун барча асослар борлиги ҳақида якдил фикр билдирилди.
Хитой компаниялари ва молиявий институтлари иштирокида юксак технологиялар, муқобил энергетика, кимё, машинасозлик, металлургия, электротехника тармоқларида, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа йўналишларда бир қатор йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон юқори қўшилган қийматли инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришни биргаликда ташкил этиш орқали юқори технологик лойиҳаларни кўпайтиришдан манфаатдорлиги билдирилди.
Хитойнинг етакчи банклари ва “Ипак йўли” фонди билан самарали ҳамкорликка юқори баҳо берилди.
Ҳудудлараро алоқалар фаоллашгани қайд этилди. Йил бошидан Ўзбекистонга Шинжон-Уйғур автоном ҳудуди, Шэньси, Шаньдун, Цзянсу ва Цзянси музофотлари делегациялари ташриф буюрди.
Хитойнинг камбағалликка қарши курашиш тажрибасини ўрганиш ва жорий этиш борасида самарали тажриба алмашиш ва амалий ҳамкорлик қилишга алоҳида эътибор қаратилди.
Барча келишувлар ижросининг боришини кўриб чиқиш мақсадида Ҳукуматлараро қўмитанинг навбатдаги йиғилишини ўтказиш таклиф қилинди.
Етакчилар маданият, таълим ва туризм соҳаларида қизғин ҳамкорликни юксак баҳоладилар. Хитой 2023 йилни “Марказий Осиё ва Хитой халқлари маданияти ва санъати йили” деб эълон қилиш ташаббусини қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик билдирилди.
Яқинда Ханчжоудаги Ипак миллий музейида Ўзбекистоннинг тақдимоти бўлиб ўтди. Пекиндаги “Гугун” саройи музейида “Макон ва йўл” ташаббуси доирасидаги Археологик ҳамкорлик кўргазмасида тарихий меросимиз экспозицияси ташкил этилди.
Октябрь ойи охирида Ўзбекистонда Хитой маданияти кунлари, келгуси йил баҳорида эса Хитойда Ўзбекистон маданияти кунларини ўтказиш режалаштирилган.
Ўзбекистонда, айниқса ёшлар орасида хитой тилини ўрганишга қизиқиш ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Тошкент ва Самарқанддаги Конфуций институтининг самарали фаолияти бунга катта ҳисса қўшмоқда. Хитой тилини ўқитишни ва ёш олимлар ўртасидаги алмашинувни кенгайтириш режалари белгилаб олинди.
Ўзбекистон Президенти Тошкентда Хитойнинг етакчи Цинхуа университети ва Пекин университети филиалларини очишни таклиф қилди.
Минтақавий кун тартиби ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
“Ягона Хитой” сиёсати ҳамда “уч ёвуз куч”га қарши курашиш борасидаги позиция ўзгармас экани тасдиқланди.
Учрашувда илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября провел переговоры с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
В начале встречи Президент нашей страны выразил искреннюю благодарность лидеру Китая за приглашение и оказываемый радушный прием.
Глава Узбекистана сердечно поздравил Председателя КНР с Днем образования Китая и десятилетним юбилеем инициативы «Один пояс, один путь».
– За короткий исторический период инициатива «Пояса и пути» превратилась в востребованную, инклюзивную и открытую платформу взаимодействия в целях достижения всеобщего прогресса и процветания.
Глубоко символично, что инициатива Председателя КНР «Зеленый шёлковый путь» была впервые озвучена в 2016 году в Узбекистане, — сказал лидер нашей страны.
Особо подчеркнуто, что Узбекистан привержен дальнейшему углублению многоплановых отношений с Китаем.
Реализуется пятилетняя Программа развития всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.
С особым удовлетворением отмечены последовательное выполнение договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в мае этого года, укрепление политического диалога и взаимная поддержка по ключевым вопросам.
За последние годы объемы китайских инвестиций увеличились в пять раз, количество компаний – в три раза. С начала этого года объёмы взаимной торговли выросли на 36 процентов. Ожидается, что этот показатель до конца года превысит отметку в 10 миллиардов долларов.
Выражено обоюдное согласие с тем, что есть все основания для доведения товарооборота до 20 миллиардов долларов в ближайшие пять лет.
С участием китайских компаний и финансовых институтов реализуется целый ряд крупных инвестиционных проектов в области высоких технологий, сферах альтернативной энергетики, химии, машиностроения, металлургии, электротехнической отрасли, модернизации инфраструктуры и других направлениях.
Выражена заинтересованность в расширении портфеля высокотехнологичных проектов путем совместной организации выпуска инновационной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Дана высокая оценка достигнутому уровню продуктивного партнерства с ведущими китайскими банками и Фондом «Шелковый путь».
Отмечена активизация межрегиональных контактов. С начала года Узбекистан посетили делегации Синьцзян-Уйгурского автономного района, провинций Шэньси, Шаньдун, Цзянсу и Цзянси.
Отдельное внимание уделено плодотворному обмену опытом и практическому взаимодействию в сфере изучения и внедрения китайского опыта в борьбе с бедностью.
Для рассмотрения хода реализации всех договоренностей предложено проведение очередного заседания Межправительственного комитета.
Лидеры двух стран дали высокую оценку насыщенному сотрудничеству в области культуры, образования и туризма. Выражена признательность за поддержку китайской стороной инициативы об объявлении 2023 года «Годом культуры и искусств народов Центральной Азии и Китая».
Недавно состоялась презентация Узбекистана в Национальном музее шелка в Ханчжоу. Была организована экспозиция нашего исторического наследия на выставке Археологического сотрудничества в рамках инициативы «Пояса и пути» во дворцовом музее «Гугун» в Пекине.
В конце октября запланировано проведение Дней культуры Китая в Узбекистане. Весной следующего пройдут Дни культуры Узбекистана в Китае.
С удовлетворением отмечен растущий интерес к изучению китайского языка в Узбекистане, особенно среди молодежи. Большой вклад в это вносит плодотворная деятельность Института Конфуция в Ташкенте и Самарканде. Намечены планы расширения преподавания китайского языка и обмена молодыми учеными.
Президент Узбекистана предложил открыть в Ташкенте филиалы ведущих китайских вузов – Университета Цинхуа и Пекинского университета.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и международной политики.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по реализации выдвинутых инициатив.
В завершение переговоров лидер нашей страны пригласил Председателя КНР посетить с визитом Узбекистан.