Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев расмий ташриф билан Россия Федерациясида бўлиб турибди.
Давлатимиз раҳбари расмий ташриф дастурининг иккинчи кунида Москва шаҳрининг Александр боғидаги Номаълум аскар қабрига гулчамбар қўйди.
Кремль деворлари ёнида жойлашган ушбу ёдгорлик Иккинчи жаҳон урушида Ватан ҳимоясида мардларча жанг қилган ва ҳалок бўлган миллионлаб аскарлар хотирасига бағишлаб барпо этилган, аждодларимиз жасорати ва матонати рамзидир.
Ўзбекистон Президенти инсониятнинг тинч келажаги йўлида жонини фидо қилган қаҳрамонлар хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Кремлда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида Шавкат Мирзиёев Владимир Путинга ҳар доимгидек самимий қабул ва меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг бугунги ҳолатини юксак баҳолади.
Томонлар Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг жадал суръатини мамнуният билан қайд этдилар.
Ушбу олий даражадаги ташрифга тайёргарлик доирасида бир қатор тадбирлар, шу жумладан, Ҳукумат раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиянинг тўртинчи йиғилиши, тиббиёт, ректорлар ва ҳудудлар форумлари муваффақиятли ўтказилгани таъкидланди.
Саноат кооперацияси жадал ривожланмоқда. Ўзбекистонда Россия инвестициялари ҳажми ошиб бормоқда.
Президентлар ҳудудлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳим эканини қайд этдилар. 4 октябрь куни Қозон шаҳрида ўтган учинчи Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми якунида 3,5 миллиард долларлик битим ва шартномалар имзоланди.
Ҳудудлар кесимида саноат кооперацияси бўйича йил бўйи ўзаро ташрифлар режа-жадвалини ўз ичига олган “йўл харитаси”ни тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.
Учрашув чоғида Россияда меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон фуқаролари учун ижтимоий кафолатларни таъминлаш масалалари ҳам батафсил кўриб чиқилди.
Куни кеча Бутунроссия кўргазма марказида Ўзбекистоннинг янгиланган павильони очилди.
Президентлар тадбирларга бой ва серқирра маданий-гуманитар ҳамкорликни юқори баҳоладилар. Муҳим маданий воқеалар: Москвада “Лазги” миллий балети премьераси, Ўзбекистон маданияти кунлари, мамлакатимизда эса “Россия фасллари” лойиҳаси доирасидаги тадбирлар бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари 2024-2025 йилларга мўлжалланган Маданий ҳамкорлик дастурини қабул қилишга келишиб олдилар.
Томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Самимий ва дўстона ўтган учрашув якунида томонлар кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш борасидаги интилиш қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.
Икки давлат етакчилари тор доирадаги учрашувдан сўнг музокараларни расмий делегациялар аъзолари иштирокида кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон – Россия муносабатларининг барча йўналишлари бўйича ҳамкорлик изчил кенгайиб бораётгани ва салмоқли даражада юксалаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларидаги аниқ йўналтирилган биргаликдаги фаолият натижалари юқори баҳоланди, улар сифат жиҳатидан ўзгаргани таъкидланди.
Саноат кооперациясини, энг аввало, машинасозлик, металлургия, энергетика, қайта ишлаш, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати ва бошқа тармоқларда кенгайтириш бўйича доимий фаолият юритувчи қўшма гуруҳ тузилган.
Музокараларда маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган бир қатор бошқа келишувларга эришилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин Кенг кўламли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини чуқурлаштириш тўғрисида қўшма баёнот қабул қилдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида икки мамлакат ҳукуматлари ва вазирликлари томонидан имзоланган 10 та ҳужжат алмашилди. Самарқанд шаҳрида Россия Федерациясининг бош консулхонасини таъсис этиш, ваколатли иқтисодий оператор институтларини ўзаро тан олиш, “Агроэкспресс” тезкор темир йўл ташувларини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги битимлар, Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2024-2025 йиллар учун ҳамкорлик дастури, шунингдек, транспорт, илм-фан, таълим ва маданият соҳаларида ҳамкорлик бўйича ҳужжатлар шулар жумласидан.
Ушбу келишувлар Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳамкорликни бир қатор истиқболли йўналишларда янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Президенти Владимир Путин музокаралардан сўнг оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказдилар.
Етакчилар сермазмун музокара ўтказганлари, уларда Ўзбекистон – Россия муносабатларининг барча йўналишлари батафсил муҳокама қилингани, ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболлари белгилаб олинганини таъкидладилар. Икки томонлама кўп қиррали ҳамкорлик юқори суръатда эканини, барча соҳаларда салмоқли натижаларга эришилаётганини қайд этдилар.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш ва уни янги марраларга етказиш борасидаги интилиш қатъий экани тасдиқланди.
Ўзбекистон Президенти мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликда нафақат миқдорий кўрсаткичлар барқарор ўсиб бораётгани, балки сифат жиҳатидан ўзгаришлар рўй берганига эътибор қаратди. Хусусан, илгари ўзаро товар айирбошлаш таркибининг аксариятини хомашё ташкил этган бўлса, бугунги кунда савдонинг 70 фоизи юқори қўшилган қийматли маҳсулотларга тўғри келмоқда.
Инвестиция соҳасида ҳам енгил ва кимё саноати, автомобилсозлик ва машинасозлик, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика тармоқларида инновацион лойиҳалар салмоғи ортиб бораётгани кузатилмоқда.
Россия фуқаролари орасида Ўзбекистоннинг туристик жозибадорлиги ошаётгани қайд этилди. Россиялик сайёҳлар оқими йил бошидан буён 20 фоизга ошгани кўрсатиб ўтилди.
Томонлар 2024-2025 йилларда Маданият, санъат ва адабиёт кунларини ўзаро ташкил этишга келишиб олдилар.
Маданият, таълим ва тиббиёт соҳаларида икки томонлама алоқаларни янада кенгайтириш муҳимлиги айтилди.
Президентлар анъанавий ва янги таҳдид ҳамда хатарларга, энг аввало, терроризм, экстремизм, уюшган жиноятчилик ва наркотрафикка қарши курашиш масалалари диққат марказида қолаётганини таъкидладилар.
Томонлар эришилган келишувлар ва имзоланган ҳужжатлар стратегик шериклик ва иттифоқчиликни янада ривожлантиришга, Ўзбекистон ва Россия халқлари ўртасидаги дўстлик алоқаларини мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.
Ўзбекистон Президенти Россия Федерацияси Ҳукумати Раиси Михаил Мишустин билан музокара ўтказди.
Учрашув Россия Ҳукуматининг Мувофиқлаштириш марказида бўлиб ўтди.
Икки томонлама иқтисодий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Товар айирбошлаш суръатини сақлаб қолиш ва кооперация алоқаларини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Саноат кооперациясини чуқурлаштириш бўйича ишларни самарали мувофиқлаштириш учун қўшма Ишчи гуруҳи тузилган.
Рақамлаштириш, соғлиқни сақлаш, таълим соҳаларида ҳамда Ўзбекистонда электрон савдони жорий қилиш бўйича лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Икки мамлакат ҳудудларининг амалий шериклигини янада ривожлантириш ва уни аниқ лойиҳалар билан бойитиш учун кенг имкониятлар борлиги қайд этилди.
Шаҳарсозлик, уй-жой фондини реновация қилиш соҳаларида тажриба алмашишни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Музокаралар якунида Президентимиз Россия Ҳукумати Раисини расмий ташриф билан мамлакатимизга келишга таклиф этди.
Сўнг Ўзбекистон делегацияси Россия Ҳукуматининг Мувофиқлаштириш маркази билан танишди. Михаил Мишустин давлатимиз раҳбарига ижро ҳокимияти органларининг тезкор ва келишилган ҳаракатларини таъминлаш мақсадида ташкил этилган ушбу доимий фаолият юритувчи идора фаолияти тўғрисида батафсил ахборот берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с официальным визитом пребывает в Российской Федерации.
Глава государства в начале второго дня программы официального визита возложил венок к Могиле Неизвестного Солдата в Александровском саду города Москвы.
Памятник у Кремлевских стен создан в честь миллионов воинов, храбро сражавшихся и погибших в боях при защите Родины в годы Второй мировой войны. Мемориал символизирует героизм и подвиг наших предков.
Президент Узбекистана отдал дань уважения героям, пожертвовавшим своими жизнями во имя мирного будущего человечества.
В Кремле состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина в узком формате.
В начале встречи Шавкат Мирзиёев поблагодарил Владимира Путина за оказываемые традиционно теплый прием и гостеприимство, а также дал высокую оценку нынешнему состоянию двусторонних отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Стороны с удовлетворением отметили динамику многопланового узбекско-российского сотрудничества.
Подчеркнуто, что в рамках подготовки к текущему визиту на высшем уровне успешно проведен целый ряд мероприятий, в том числе четвертое заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств, медицинский форум, форумы ректоров и регионов.
Динамично развивается промышленная кооперация, растут объемы российских инвестиций в Узбекистане.
Президенты заявили о важности дальнейшего развития взаимодействия между регионами. По итогам прошедшего 4 октября в городе Казани третьего Форума межрегионального сотрудничества подписаны соглашения и контракты на 3,5 миллиарда долларов. Достигнута договоренность о подготовке отдельной «дорожной карты» промышленной кооперации в разрезе регионов с графиком организации взаимных визитов за год.
Также в ходе встречи были подробно рассмотрены вопросы обеспечения социальных гарантий для наших граждан, осуществляющих трудовую деятельность в России.
Накануне во Всероссийском выставочном центре также состоялось открытие обновленного павильона Узбекистана.
Президенты дали высокую оценку насыщенному и разноплановому культурно-гуманитарному сотрудничеству. Организованы важные культурные мероприятия: премьера национального балета «Лазги» в Москве, Дни узбекского кино, мероприятия проекта «Русские сезоны» в нашей стране.
Лидеры двух государств условились принять насыщенную Программу культурного сотрудничества на 2024 – 2025 годы.
В завершение встречи, прошедшей в искренней и дружественной атмосфере, стороны вновь подтвердили приверженность дальнейшему укреплению отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
После встречи в узком формате лидеры двух стран продолжили переговоры в расширенном составе с участием членов официальных делегаций.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил последовательное расширение и значительный прогресс по всем направлениям узбекско-российских отношений.
Высоко оценены результаты целенаправленной совместной деятельности в торгово-экономической и инвестиционной сферах, подчеркнуто их качественное изменение.
Создана постоянно действующая совместная группа по расширению промышленной кооперации, в первую очередь в сферах машиностроения, металлургии, энергетики, перерабатывающей, текстильной, пищевой промышленности и других отраслях.
В ходе переговоров достигнут целый ряд других договоренностей, направленных на укрепление культурно-гуманитарных связей.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин приняли Совместное заявление об углублении отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
В присутствии глав государств состоялся обмен 10 документами, принятыми между правительствами и министерствами двух стран. В их числе соглашения об учреждении генерального консульства Российской Федерации в городе Самарканде, взаимном признании соответствующих институтов уполномоченного экономического оператора, реализации проекта организации скоростных железнодорожных перевозок «Агроэкспресс», Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2024 – 2025 годы, а также ряд документов по сотрудничеству в сферах транспорта, науки, образования и культуры.
Данные соглашения будут способствовать углублению практического партнерства по ряду перспективных направлений взаимодействия между Узбекистаном и Россией.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент России Владимир Путин после переговоров провели брифинг для представителей средств массовой информации.
Лидеры сообщили, что состоялись обстоятельные переговоры, детально обсужден весь спектр узбекско-российских отношений, намечены новые горизонты взаимовыгодного сотрудничества. Президенты отметили высокую динамику и значительный прогресс по всем направлениям двустороннего многопланового партнерства.
Подтверждена приверженность курсу на дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества и вывода его на новые рубежи.
Президент Узбекистана обратил внимание на то, что наблюдается не только устойчивый рост количественных показателей торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Россией, но и произошли качественные сдвиги. В частности, если ранее львиную долю структуры двустороннего товарооборота составляло сырье, то теперь 70 процентов приходятся на продукцию с высокой добавленной стоимостью.
В инвестиционной сфере также наблюдается увеличение инновационных проектов в легкой и химической промышленности, автомобиле- и машиностроении, здравоохранении и фармацевтике.
Подчеркнут рост туристической привлекательности Узбекистана для граждан России. Констатировано, что приток российских туристов с начала года вырос на 20 процентов.
Стороны договорились организовать в 2024 – 2025 годах взаимные Дни культуры, искусства и литературы.
Отмечена важность дальнейшего расширения двусторонних связей в области культуры, образования и медицины.
Президенты подчеркнули, что в центре внимания остаются вопросы противодействия традиционным и новым вызовам и угрозам, прежде всего терроризму, экстремизму, организованной преступности и наркотрафику.
Стороны выразили уверенность, что достигнутые договоренности и подписанные документы будут способствовать дальнейшему развитию стратегического партнерства и союзничества, укреплению дружеских связей между народами Узбекистана и России.
Президент Узбекистана также провел переговоры с Председателем Правительства Российской Федерации Михаилом Мишустиным.
Встреча состоялась в Координационном центре Правительства России.
Особое внимание уделено сохранению динамики товарооборота и расширению кооперационных связей. Для эффективной координации работы по углублению промышленной кооперации создана совместная Рабочая группа.
Обсуждены вопросы совместной реализации проектов в сфере цифровизации здравоохранения, образования, а также внедрения электронной торговли в Узбекистане.
Отмечены широкие возможности для дальнейшего развития практического партнерства регионов двух стран и насыщения его конкретными проектами.
Достигнута договоренность об организации обмена опытом в сфере градостроительства, реновации жилищного фонда.
В завершение переговоров Президент нашей страны пригласил Председателя Правительства России посетить Узбекистан с официальным визитом.
Далее делегация Узбекистана ознакомилась с работой Координационного центра Правительства России. Михаил Мишустин подробно проинформировал главу нашего государства о деятельности этого постоянно действующего органа, созданного для обеспечения оперативных и согласованных действий структур исполнительной власти.