Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин Кенг кўламли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини чуқурлаштириш тўғрисида қўшма баёнот қабул қилдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида икки мамлакат ҳукуматлари ва вазирликлари томонидан имзоланган 10 та ҳужжат алмашилди. Самарқанд шаҳрида Россия Федерациясининг бош консулхонасини таъсис этиш, ваколатли иқтисодий оператор институтларини ўзаро тан олиш, “Агроэкспресс” тезкор темир йўл ташувларини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги битимлар, Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2024-2025 йиллар учун ҳамкорлик дастури, шунингдек, транспорт, илм-фан, таълим ва маданият соҳаларида ҳамкорлик бўйича ҳужжатлар шулар жумласидан.
Ушбу келишувлар Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳамкорликни бир қатор истиқболли йўналишларда янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

По итогам переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин приняли Совместное заявление об углублении отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
В присутствии глав государств состоялся обмен 10 документами, принятыми между правительствами и министерствами двух стран. В их числе соглашения об учреждении генерального консульства Российской Федерации в городе Самарканде, взаимном признании соответствующих институтов уполномоченного экономического оператора, реализации проекта организации скоростных железнодорожных перевозок «Агроэкспресс», Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2024-2025 годы, а также ряд документов по сотрудничеству в сферах транспорта, науки, образования и культуры.
Данные соглашения будут способствовать углублению практического сотрудничества по ряду перспективных направлений взаимодействия между Узбекистаном и Россией.