Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон 29 апрель куни давлат ташрифи билан мамлакатимизга келди.
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғонни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов кутиб олди.
Тантанали кутиб олиш маросимидан сўнг Туркия делегацияси ўзи учун ажратилган қароргоҳга йўл олди.
Аввал хабар берилганидек, олий даражадаги сиёсий мулоқотда кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш йўллари, икки томонлама муносабатларнинг янги истиқболларини белгилаш ва ривожлантириш масалаларини муҳокама қилиш режалаштирилган. Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик, жумладан, глобал ва минтақавий хатар ва таҳдидларга қарши курашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Шунингдек, ташриф доирасида Туркия Президенти Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг қўшма мажлисида сўзга чиқиши, Ўзбекистон ва Туркиянинг етакчи банклари, компания ва фирмалари вакиллари иштирокидаги бизнес форумида қатнашиши кўзда тутилган.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Турция Реджеп Тайип Эрдоган 29 апреля с государственным визитом прибыл в нашу страну.
В Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев (Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов).
После торжественной встречи делегация Турции направилась в отведенную для нее резиденцию.
Как сообщалось ранее, в ходе диалога на высшем уровне планируется обсуждение вопросов дальнейшего укрепления многогранного сотрудничества, определение и развитие новых перспектив двусторонних отношений. Особое внимание будет уделено вопросам борьбы с глобальными угрозами регионального и международного значения.
В рамках визита предусмотрено выступление Президента Турции на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан и участие в бизнес-форуме представителей ведущих банков, компаний и фирм Узбекистана и Турции.