Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан 24 июль куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотида икки томонлама муносабатлар кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида Россия етакчиси давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, Ўзбекистоннинг барқарор тараққиёти ва равнақи йўлидаги фаолиятида муваффақиятлар тилади.
Давлат раҳбарлари ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш, товар айирбошлаш суръатини таъминлаш ва саноат кооперацияси бўйича муҳим лойиҳаларни илгари суриш масалаларини муҳокама қилдилар.

В ходе состоявшегося 24 июля телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки.
В начале разговора лидер России сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и успехов в государственной деятельности во имя устойчивого развития и процветания Узбекистана.
Главы двух государств обсудили вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, поддержания динамики товарооборота и продвижения значимых проектов промышленной кооперации.
Была также отмечена важность продолжения плодотворных контактов и обменов на межрегиональном уровне.