Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, ушбу учрашув Ўзбекистон билан Покистон ўртасида сўнгги йилларда жадал ривожланаётган, дўстлик, ҳамкорлик ва ўзаро қўллаб-қувватлаш тамойилларига, шунингдек, умумий тарих, дин, анъана ва маънавий қадриятлар муштараклигига асосланган кўп қиррали алоқаларнинг яна бир далили эканини алоҳида таъкидлади.
Турли даражадаги сиёсий мулоқотлар фаоллашгани қайд этилди. Савдо-иқтисодий ҳамкорлик кенгайиб, ўзаро савдо ҳажми ортмоқда. Икки мамлакат компаниялари ва тадбиркорлари томонидан қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, фармацевтика, тўқимачилик, кўнчилик, озиқ-овқат ва иқтисодиётнинг бошқа соҳаларида қўшма лойиҳалар тайёрланмоқда ва амалга оширилмоқда. Ўзбекистон –Покистон Ишбилармонлар кенгаши иш бошлади.
Маданий-ижтимоий ва туристик алмашинувлар, жумладан, мамлакатимизга зиёрат туризми дастури доирасидаги саёҳатлар кенгаймоқда.
Учрашувда икки томонлама ўзаро манфаатли алоқалар, жумладан, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳаларга оид ҳамкорлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Ҳарбий ва ҳарбий-техник соҳалардаги ҳамкорлик истиқболлари, минтақада хавфсизлик ва барқарорликка таҳдид солаётган замонавий хавф-хатарларга қарши курашиш, шунингдек, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш масалалари муҳокама қилинди.
Меҳмон давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдирди ва Покистон Ислом Республикаси Президенти Мамнун Ҳусайннинг саломини етказди.
Генерал Қ.Бажва Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Қуролли Кучларни модернизация қилиш ва мамлакат мудофаа салоҳиятини мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларга юқори баҳо берди.
Жорий йил март ойида Тошкентда бўлиб ўтган Афғонистон бўйича халқаро конференциянинг амалий натижалари тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Учрашув сўнггида Покистоннинг Қуруқликдаги қўшинлар қўмондони Покистон Ўзбекистон билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашга тайёр эканини яна бир бор тасдиқлади.

Приветствуя гостя, глава нашего государства особо отметил, что данная встреча является еще одним свидетельством динамично развивающихся в последние годы многоплановых отношений между Узбекистаном и Пакистаном, основанных на принципах дружбы, партнерства и взаимной поддержки, а также общности истории и религии, близости традиций и духовных ценностей.
Подчеркнута активизация политических контактов на различных уровнях. Расширилось торгово-экономическое сотрудничество: растут объемы взаимной торговли, компаниями и предпринимателями двух стран ведется подготовка и реализация совместных проектов в сфере сельхозмашиностроения, фармацевтической, текстильной, кожевенной, пищевой и других отраслях экономики. Начал работу узбекско-пакистанский Деловой совет.
Развиваются культурно-гуманитарный и туристический обмены, в том числе в рамках программы паломнического туризма в нашу страну.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам двустороннего взаимовыгодного сотрудничества, в том числе в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и других областях.
Обсуждены перспективы взаимодействия в военной и военно-технической сферах, актуальные аспекты противодействия современным вызовам и угрозам безопасности и стабильности в регионе, а также мирного урегулирования ситуации в Афганистане.
Гость выразил глубокую благодарность главе нашего государства за теплый прием и передал искренние приветствия от имени Президента Пакистана Мамнуна Хуссейна.
Генерал К.Баджва высоко оценил проводимые Президентом Республики Узбекистан реформы по модернизации Вооруженных Сил и укреплению обороноспособности страны.
Выражена полная поддержка практических итогов Международной конференции по Афганистану, проведенной в городе Ташкенте в марте этого года.
В завершение встречи командующий Сухопутными войсками Пакистана вновь подтвердил готовность пакистанской стороны к дальнейшему расширению и укреплению полномасштабного сотрудничества с Узбекистаном.