Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммитида барча иштирокчиларни самимий қутлашдан мамнунман.
Ҳиндистон Республикаси Бош вазири жаноб Нарендра Модига бугунги учрашувимизни ташкил этгани учун билдирилган барча миннатдорлик сўзларига қўшиламан. Ҳиндистоннинг ШҲТга биринчи раислиги муваффақиятли бўлганини қайд этамиз.
Самарқанд саммитида эришилган келишувларга мувофиқ кўп қиррали ҳамкорлигимиз жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидлаб ўтмоқчиман. Биз ташкилотимизни янада кенгайтириш ва ислоҳ қилиш бўйича қабул қилинган қарорларни амалга оширишни бошладик.
Фурсатдан фойдаланиб, Эрон Ислом Республикасининг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига кириши билан боғлиқ барча тартиб-таомил жараёнлари якунига етгани ва ушбу давлатнинг ташкилотга аъзо бўлгани билан Эрон Президенти Иброҳим Раисийга билдирилган табрикларга қўшиламан.
Ўзбекистон, шунингдек, ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш мақсадида Беларусь Республикасининг мажбуриятлари тўғрисида қабул қилинаётган қарорни ҳам тўлиқ қўллаб-қувватлайди.
Ҳурматли мажлис иштирокчилари!
Барчамиз халқаро муносабатлар тизимида давом этаётган туб ўзгаришларнинг гувоҳи бўлиб турибмиз.
Афсуски, геосиёсий кескинлик ва можароларнинг кучайиши кузатилмоқда, глобал хавфсизлик ва барқарор ривожланишга нисбатан янги таҳдид ва хавф-хатарлар пайдо бўлмоқда, экология, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги соҳаларида таҳдидлар авж олмоқда. Шу муносабат билан конструктив ва ишончли мулоқотни йўлга қўйиш ўткир заруратга айланиб бораётгани ўз-ўзидан аёндир.
Ўзбекистон баҳс ва можароларни ҳал этиш, тинчлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича мақбул ечимларни излаш ва қарорларни қабул қилишда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти марказий ўрин эгаллаши керак, деган принципиал позицияга риоя қилади.
Таъкидлаш жоизки, ўзаро мулоқот ва ишонч борасидаги чора-тадбирларни мустаҳкамлаш мақсадида ўтган йили умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлидаги бирдамлик бўйича Самарқанд ташаббусини илгари сурган эдик.
Глобал миқёсда кун тартибида турган энг долзарб муаммоларни муҳокама қилиш, уларнинг бепоён минтақамизга таъсирини баҳолаш ва ўзаро ҳамкорликда таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида биз БМТ, бошқа нуфузли халқаро шериклар билан биргаликда мазкур Ташаббуснинг доимий платформасини йўлга қўйишни режалаштирмоқдамиз.
Қадрли ҳамкасблар!
ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш йўлидан борар эканмиз, бугун биз ташкилотимизнинг муваффақияти унинг асосий тамойилларига қатъий риоя этиш асосида таъминланишини яхши тушунамиз. Булар – ташкилотнинг блокдан ташқари мақоми, очиқликка қатъий содиқлик, тенг ҳуқуқлилик ва қарорларни консенсус асосида қабул қилиш тамойилларидир.
Энг муҳими, бизнинг ҳамкорлигимиз турли манфаатлар, ёндашувлар, қарашлар ва ташкилотга аъзо давлатлар ўртасидаги маданий тафовутларни ўзаро ҳурмат қилиш ва конструктив идрок этишга асосланади.
ШҲТни ривожлантиришнинг ҳозирги босқичида биз унинг минтақавий кун тартибидаги энг долзарб масалаларни ҳал қилишда самарали халқаро тузилма сифатидаги етакчилик ролини сақлаб қолиш ва кучайтириш жуда муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан ташкилот доирасида қабул қилинган келишув ва қарорларни инвентаризация қилиш, ҳамкорлик институт ва механизмлари фаолиятини аудитдан ўтказиш, ташкилотимизни модернизация қилиш бўйича келишувларнинг амалга оширилишини жадаллаштиришни мақсадга мувофиқ, деб биламиз.
Миллий таҳлил марказларини бирлаштирган Экспертлар форуми доирасида ШҲТ истиқболлари бўйича қўшма тадқиқот лойиҳасини амалга оширишни ҳам таклиф этамиз.
Бундай ишлар натижаларини навбатдаги саммитимиз давомида кўриб чиқишимиз мумкин.
Бугунги учрашувимиз кун тартибидан келиб чиқиб, ШҲТ доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича аниқ таклифларимизни қайд этиб ўтмоқчиман.
Биринчи. Биз “Шанхай руҳи”га мувофиқ, ташкилот доирасида ўзаро ҳамжиҳатлик ва англашувни мустаҳкамлашни ҳал қилувчи вазифа деб биламиз.
Биз ШҲТнинг яхши қўшничилик, ишонч ва трансчегаравий шериклик кодексини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурмоқдамиз. Ушбу ҳужжатнинг қабул қилиниши янги шароитларда устувор вазифаларни белгилаб олиш, кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича умумий ёндашувлар ва комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш имконини беради.
Иккинчи. ШҲТ минтақаси – бу улкан иқтисодий имкониятлар майдони, ташкилотимизга аъзо барча мамлакатлар узоқ муддат давомида барқарор ривожланиши учун платформа ва ресурс базасидир.
Харид қобилияти паритети бўйича жаҳон ялпи маҳсулотининг учдан бир қисми, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларнинг қарийб 27 фоизи ва жаҳондаги савдо ҳажмининг 20 фоизи ШҲТ улушига тўғри келади.
Ташкилотимизга аъзо давлатлар саноат ва инновацион тараққиёт кўрсаткичлари бўйича етакчилик қилади, улкан интеллектуал салоҳиятга, энергетика ва аграр соҳада бой ресурсларга эга.
Шу муносабат билан бугунги кунда ички, яъни, минтақавий савдо ва саноат-технологик кооперацияни ривожлантириш учун умумий маконни шакллантириш бўйича ташаббусни илгари суриш ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир.
Ҳукуматларимиз ва мутасадди идораларимизга ШҲТнинг инновацион тараққиёт, рақамлаштириш ва роботлаштириш, сунъий интеллект, биотехнология, фармацевтика ва саноатнинг бошқа истиқболли тармоқларини қамраб олувчи Янги иқтисодий мулоқот дастурини қабул қилиш масаласини кўриб чиқиш бўйича топшириқ беришни таклиф қиламан.
Бундай лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Ўзбекистонда ШҲТга аъзо давлатлар минтақаларининг инновацион шериклиги ҳафталигини, юқори технологияларнинг қўшма кўргазмаси билан биргаликда ўтказиш ниятидамиз.
Учинчи. ШҲТ маконида транспорт-коммуникациявий боғлиқликни кучайтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни қабул қилиш муҳимдир.
Ҳозирги вақтда биз Шимол–Жануб ва Шарқ–Ғарб магистрал йўлларини ривожлантириш бўйича бир қатор стратегик лойиҳаларни фаол илгари сурмоқдамиз. Шу борада Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича амалий ишлар бошланганини айтиб ўтмоқчимиз. Биз ушбу йўналиш бўйлаб, шунингдек, Афғонистон орқали Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ бозорларига олиб чиқадиган Эрон ва Покистон портлари томон мультимодал ташувларни ривожлантирмоқдамиз.
Таҳлилчиларнинг маълумотига кўра, ушбу лойиҳаларни амалга ошириш юк ташиш ҳажмини бир неча баробар ошириш, шунингдек, транспорт харажатларини учдан бир қисмга камайтириш имконини беради.
ШҲТ давлатларининг транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлигига доир ягона харитани ишлаб чиқишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз. Бу мавжуд “тўсиқлар” ва “бўшлиқлар”ни аниқлаш, умумий, ўзаро интеграциялашган транспорт-транзит тизимини шакллантириш учун устувор чора-тадбирлар ва лойиҳаларни белгилаб олиш имконини беради.
Ушбу масалаларни мамлакатларимиз транспорт вазирларининг навбатдаги кенгайтирилган йиғилишида йирик транспорт-логистика компаниялари, операторлар ва экспедиторлар, таҳлилчи ва ушбу соҳа мутахассисларини кенг жалб этган ҳолда батафсил кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Биз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида Ўзбекистонда Минтақалараро ўзаро боғлиқлик марказини ташкил этиш бўйича ташаббусимизни ҳам ҳамкорларимиз қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.
Тўртинчи. “Яшил” кун тартибига оид масалаларга алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Бугунги кунда барча мамлакатларимиз бу борада кўп ишларни олиб бормоқда. Бироқ ШҲТ майдонида иқлим ўзгаришига мослашиш, декарбонизация ва “тоза” технологияларни жорий этиш, “ақлли” қишлоқ хўжалиги ва сувдан тежамкорлик билан фойдаланишни ривожлантириш масалалари бўйича янада яқин мувофиқлаштириш ва амалий ҳамкорлик зарур.
Биз ташкилотимиз маконида кейинги йил – Экология йили деб эълон қилинишини қўллаб-қувватлаймиз.
“Яшил белбоғ” дастури доирасида Минтақавий экологик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва “яшил” технологияларни жорий этиш бўйича қўшма ҳаракатлар режасини тайёрлашни таклиф қиламиз. Ушбу ишни Ўзбекистонда ташкил этилаётган Марказий Осиё атроф-муҳитни ўрганиш ва иқлим ўзгариши университети негизида ташкил этиш мумкин.
Бешинчи. Озиқ-овқат хавфсизлиги билан боғлиқ хатарлар ортиб бораётгани муносабати билан Озиқ овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти билан биргаликда жорий йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистонда мазкур масала бўйича халқаро конференция ўтказишни режалаштирмоқдамиз.
Ушбу тадбирнинг алоҳида сессияси мазкур масалани глобал даражада ҳал этишга амалий ҳисса қўшиш учун умумий тамойил ва ёндашувларни ишлаб чиқиш мақсадида ШҲТ давлатлари ҳамкорлигига бағишланади.
Ушбу конференцияда сизнинг мамлакатларингиз делегацияларини фаол иштирок этишга таклиф қиламиз.
Олтинчи. Туризм соҳасидаги ҳамкорлик асосий устувор йўналишлардан бири ҳисобланади.
Ҳозирги вақтда сифатли ва мақбул нархлардаги умумминтақавий сайёҳлик маҳсулотлари етишмаслиги яққол сезилмоқда.
ШҲТ минтақасида Туризмни ривожлантириш йилида туризм маъмуриятлари, етакчи оператор ва авиакомпаниялар ўртасидаги алоқаларнинг фаоллашувини қўллаб-қувватлаймиз.
Самарқанд шаҳридаги «Ипак йўли» халқаро университетида шу йилнинг октябрь ойида бўлиб ўтадиган Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош ассамблеясининг юбилей сессияси доирасида ШҲТ туризм индустриясини ривожлантириш бўйича қўшма илмий-амалий конференция ўтказишни таклиф этамиз.
Еттинчи. ШҲТ мамлакатлари бой маданий-гуманитар салоҳиятга эга.
Ушбу йўналишда мувофиқлаштирилган сиёсатни амалга ошириш мамлакатларимиз ва халқларимизни янада яқинлаштиради, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан биз фаол маданий алмашинувлар бўйича йиллик тақвимларни шакллантириш амалиётини жорий этишни таклиф қиламиз. Халқларимизнинг бетакрор тарихий мероси бўйича қўшма кўргазмалар, бевосита ҳамда электрон платформалар асосидаги концертлар, театрлар гастроллари, форумлар, кинофестиваллар ва тақдимотлар ушбу тақвимдан ўрин олади.
Илмий ва таълим дастурларини кенгайтириш, ташкилотга аъзо мамлакатлар тилларида халқларимизнинг адабий меросини таржима қилиш ва нашр этиш бўйича тизимли ишларни олиб бориш муҳимдир.
Шунингдек, “ШҲТ – илғор ғоялар ва келажак ташаббуслари макони” мавзусида ёшлар ўртасида мулоқотни кенгайтириш бўйича тадбирлар дастурини тайёрлаш ташаббусини илгари сурмоқдамиз.
Саккизинчи. Мамлакатларимизнинг барқарор ривожланиши минтақада ягона ва бўлинмас хавфсизликни таъминлаш билан чамбарчас боғлиқ.
Ҳамкасбларим томонидан ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси фаолиятини фаоллаштириш бўйича ташаббуслар қўллаб-қувватланаётганини мамнуният билан қайд этмоқчиман.
Биз Минтақавий аксилтеррор тузилма кенгашининг сайёр йиғилишларини ўтказиш амалиётини давом эттиришни қўллаб-қувватлаймиз. Бу ушбу тузилманинг замонавий таҳдидларга тезкор жавоб бериш бўйича имкониятларини оширишга хизмат қилади.
Шунингдек, кўп томонлама муҳим ҳужжатлар – Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома ҳамда ШҲТ маконида экстремистик мафкурага қарши курашиш бўйича қўшма дастурни тайёрлаш ва қабул қилишни тезлаштириш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Ушбу ҳужжатларнинг ҳаётга татбиқ этилиши радикаллашув борасидаги хатарларга муносиб жавоб бўлиши, бузғунчи кучларнинг ўз мафкурасини, биринчи навбатда, ёшлар ўртасида тарқатишга бўлган уринишларини зарарсизлантириши лозим.
Кун тартибимизда турган яна бир муҳим масала – бу Афғонистонда сақланиб қолаётган мураккаб вазиятдир.
Афсуски, бу мамлакатнинг муаммоси ва афғон халқининг фожиаси халқаро кун тартибида иккинчи ўринга сурилиб қолди. Кейинги пайтларда халқаро миқёсда амалга оширилган барча ҳаракатлар кутилган натижани бермади. Афғонистон аҳолисининг тобора оғирлашиб бораётган ижтимоий аҳволи ҳам шундан далолат беради. Бунинг устига ушбу мамлакатга кўрсатилаётган гуманитар ёрдам ҳажми сезиларли даражада камайди.
Фақат Бирлашган Миллатлар ташкилоти доирасида Афғонистон ҳукумати билан конструктив мулоқот ўрнатиш орқалигина бу муаммога ечимни топиш мумкин, деб ҳисоблаймиз.
Бу кўп жиҳатдан Афғонистоннинг бевосита қўшнилари ва узоқ муддатли сиёсий ечим топилишидан энг кўп манфаатдор бўлган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти давлатларининг сиёсий иродасига боғлиқ.
Шу муносабат билан “ШҲТ – Афғонистон” мулоқот гуруҳи шаклидаги биргаликдаги ишларни ва маслаҳатлашувларни қайта тиклаш мақсадга мувофиқ, деб биламиз.
Сўзимнинг якунида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раисликни қабул қилиб олгани муносабати билан Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Кемелевич Токаевга билдирилган табрик ва тилакларга қўшиламан.
Сиз эълон қилган кенг кўламли дастурни амалга оширишда яқин ҳамкорлик қилишга тайёрмиз.
Шунингдек, Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган президентлик сайлови муносабати билан айтган илиқ сўзларингиз ва муваффақиятлар тилаганингиз учун сизлардан чин дилдан миннатдорман.
Ишончим комилки, учрашувимиз натижалари, бугун илгари сурилган ташаббуслар, қабул қилинадиган муҳим қарорлар ШҲТ маконида серқирра шерикликни янада кенгайтиришга, халқларимиз ўртасидаги ўзаро ҳамжиҳатлик ва дўстликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Искренне рад приветствовать всех участников очередного саммита Шанхайской организации сотрудничества.
Присоединяюсь к высказанным сегодня словам признательности в адрес Премьер-министра Республики Индия господина Нарендры Моди за организацию нашей встречи. Отмечаем успешное первое председательство Индии в ШОС.
С удовлетворением хотел бы подчеркнуть динамичное развитие нашего многопланового сотрудничества в соответствии с договорённостями Самаркандского саммита. Мы приступили к практической реализации принятых решений по дальнейшему расширению и реформированию нашей организации.
Пользуясь случаем, хочу присоединиться к поздравлениям в адрес Президента Ирана Ибрахима Раиси в связи с завершением всех процедурных вопросов и вступлением Исламской Республики Иран в Шанхайскую организацию сотрудничества.
Узбекистан также полностью поддерживает принимаемое решение об обязательствах Республики Беларусь в целях получения статуса государства-члена ШОС.
Все мы являемся свидетелями происходящих кардинальных изменений в системе международных отношений.
К сожалению, наблюдаются усиление геополитической напряжённости и эскалация конфликтов, возникают всё новые риски и угрозы глобальной безопасности и устойчивому развитию, нарастают вызовы в области экологии, продовольственной и энергетической безопасности. В этой связи очевидна острая необходимость в налаживании конструктивного и доверительного диалога.
Узбекистан занимает принципиальную позицию относительно центральной роли Организации Объединённых Наций в урегулировании споров и конфликтов, в поиске и принятии компромиссных решений в целях обеспечения мира и стабильности.
Следует отметить, что для укрепления диалога и доверия в прошлом году мы выдвинули Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания.
Совместно с ООН, другими авторитетными международными партнёрами планируем запустить постоянную площадку этой инициативы для обсуждения самых острых проблем глобальной повестки, оценки их влияния на наш обширный регион и выработки совместных предложений.
Развивая и укрепляя многостороннее и многоплановое сотрудничество в рамках ШОС, сегодня мы понимаем, что успех организации обеспечивается неукоснительным соблюдением её базовых принципов. Это – внеблоковый статус, твёрдая приверженность открытости, равноправие и принятие решений на основе консенсуса.
И самое главное, наше сотрудничество основано на взаимном уважении и конструктивном восприятии разных интересов, позиций, взглядов, культурных различий государств-членов.
На данном этапе развития ШОС считаем критически важным сохранить и усилить ведущую роль организации как эффективной международной структуры в решении наиболее актуальных вопросов региональной повестки.
В этой связи полагаем целесообразным провести инвентаризацию принятых соглашений и решений, аудит деятельности институтов и механизмов сотрудничества, ускорить выполнение договорённостей по модернизации нашей организации.
Предлагаем также реализовать совместный исследовательский проект по перспективам развития ШОС в рамках Экспертного форума, объединяющего национальные аналитические центры.
Результаты такой работы мы могли бы рассмотреть в ходе нашего очередного саммита.
С учётом повестки дня сегодняшней встречи хотел бы представить наши конкретные предложения по дальнейшему развитию сотрудничества в рамках ШОС.
Первое. Ключевой задачей считаем укрепление сплочённости и взаимопонимания в рамках организации в соответствии с «Шанхайским духом».
Выступаем с инициативой о разработке Кодекса добрососедства, доверия и трансграничного партнёрства ШОС. Его принятие позволит определить приоритетные задачи, выработать общие подходы и комплексные меры по дальнейшему укреплению многостороннего сотрудничества в новых условиях.
Второе. Регион ШОС – это пространство колоссальных экономических возможностей, платформа и ресурсная база для долгосрочного устойчивого развития всех стран нашего объединения.
На ШОС приходится порядка одной трети мирового валового продукта по паритету покупательной способности, около 27 процентов прямых иностранных инвестиций и до 20 процентов глобальной торговли.
Государства организации лидируют по показателям индустриального и инновационного развития, располагают огромным интеллектуальным потенциалом, богатейшими энергетическими и агроресурсами.
В этой связи сегодня как никогда актуальна инициатива о формировании общего пространства для наращивания внутри-региональной торговли и промышленно-технологической кооперации.
Предлагаю поручить нашим правительствам и ведомствам проработать вопрос принятия Программы нового экономического диалога ШОС, с охватом таких направлений, как инновационное развитие, цифровизация и роботизация, искусственный интеллект, биотехнологии, фармацевтика и другие отрасли индустрии будущего.
Для продвижения таких проектов намерены провести в Узбекистане Неделю инновационного партнёрства регионов государств-членов ШОС, с организацией совместной выставки высоких технологий.
Третье. Важно принять комплексные меры по усилению транспортно-коммуникационной взаимосвязанности на пространстве ШОС.
В настоящее время мы активно продвигаем ряд стратегических проектов по развитию магистралей Север-Юг и Восток-Запад. В данном контексте отмечаем начало практических работ по проекту строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Мы развиваем мультимодальные перевозки по этому маршруту, а также через Афганистан в направлении портов Ирана и Пакистана, с выходом на рынки Южной Азии и Ближнего Востока.
По данным экспертов, реализация этих проектов позволит в разы увеличить объёмы грузоперевозок, а также на треть сократить транспортные издержки.
Считаем целесообразным разработать Единую карту транспортной взаимосвязанности государств ШОС. Это позволит определить «узкие места» и «пробелы», наметить первоочередные меры и проекты для формирования общей, интегрированной транспортно-транзитной системы.
Предлагаем предметно рассмотреть эти вопросы на очередной расширенной встрече министров транспорта наших стран с широким привлечением к обсуждению крупных транспортно-логистических компаний, операторов и экспедиторов, аналитиков и специалистов данной отрасли.
Рассчитываем также на поддержку партнёрами нашей инициативы о создании в Узбекистане Межрегионального центра взаимосвязанности под эгидой Организации Объединённых Наций.
Четвертое. Отдельно хотел бы остановиться на вопросах «зелёной» повестки.
Сегодня все наши страны многое делают в этом направлении. Однако нужна более тесная координация и практическое взаимодействие на площадке ШОС по вопросам адаптации к изменению климата, декарбонизации и внедрения «чистых» технологий, развития «умного» сельского хозяйства
и водосбережения.
Поддерживаем объявление следующего года – Годом экологии на пространстве нашей организации.
Предлагаем в рамках Программы «Зелёного пояса» подготовить План совместных действий по поддержке региональных экологических проектов и внедрению «зелёных» технологий. Эту работу можно организовать на базе создаваемого в Узбекистане Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Пятое. В связи с возрастающими рисками продовольственной безопасности планируем совместно с ФАО провести в Узбекистане в сентябре этого года международную конференцию по данной проблематике.
Отдельная сессия этого мероприятия будет посвящена сотрудничеству государств ШОС в целях выработки общих принципов и подходов для практического вклада в решение данного вопроса на глобальном уровне.
Приглашаем делегации ваших стран принять активное участие в работе этой конференции.
Шестое. Одним из главных приоритетов является сотрудничество в сфере туризма.
Сейчас особенно ощущается нехватка качественных и доступных общерегиональных турпродуктов.
Приветствуем активизацию контактов между туристическими администрациями, ведущими операторами и авиакомпаниями в Год развития туризма в регионе ШОС.
Предлагаем на базе Международного университета «Шёлковый путь» в Самарканде провести совместную научно-практическую конференцию по развитию туриндустрии ШОС в рамках юбилейной сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации в октябре этого года.
Седьмое. Страны ШОС обладают богатейшим культурно-гуманитарным потенциалом.
Полагаем, что скоординированная политика в этом направлении позволит ещё больше сблизить наши страны и народы.
В этой связи мы предлагаем внедрить в практику формирование ежегодного Календаря интенсивного культурного обмена. В него войдёт проведение совместных выставок уникального исторического наследия наших народов, концертов, театральных гастролей, форумов, кинофестивалей и презентаций, в том числе на основе электронных платформ.
Важно расширить научно-образовательные программы, проводить системную работу по переводу и изданию литературного достояния наших народов на языках стран организации.
Выступаем также с инициативой о подготовке Программы мероприятий по расширению молодёжного обмена «ШОС – пространство креативных идей и инициатив будущего».
Восьмое. Устойчивое развитие наших стран тесно связано с обеспечением комплексной и неделимой безопасности в регионе.
С удовлетворением отмечаю поддержку моими коллегами инициатив по активизации деятельности Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Выступаем за продолжение практики выездных заседаний Совета РАТС, что позволит повысить компетентность этой структуры в вопросах оперативного реагирования на современные угрозы.
Считаем необходимым также ускорить подготовку и принятие важных многосторонних документов – это Соглашения о сотрудничестве в борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий и Совместной программы по противодействию экстремистской идеологии на пространстве ШОС.
Практическая реализация этих документов должна стать адекватным ответом на вызовы радикализации, нейтрализовать попытки деструктивных сил по распространению своей идеологии, прежде всего среди молодёжи.
В нашей повестке есть ещё один важный вопрос – это сохраняющаяся непростая ситуация в Афганистане.
К сожалению, проблема этой страны и трагедия афганского народа ушли на второй план международной повестки. Все предпринятые за последнее время шаги на международном уровне не привели к ожидаемому результату. Об этом свидетельствует ухудшающееся социальное положение населения Афганистана. При этом заметно сократились объёмы оказываемой гуманитарной помощи.
Считаем, что выход можно найти только путём налаживания конструктивного диалога с афганскими властями на площадке Организации Объединённых Наций.
И очень многое здесь зависит от политической воли государств Шанхайской организации сотрудничества, которые являются непосредственными соседями Афганистана и больше всего заинтересованы в нахождении долгосрочного политического решения.
В этой связи полагаем целесообразным возобновить совместную работу и консультации в формате Контактной группы «ШОС – Афганистан».
В завершение хочу присоединиться к поздравлениям и пожеланиям в адрес Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Кемелевича Токаева в связи с принятием миссии председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
Готовы к тесной совместной работе по реализации заявленной Вами большой программы.
Также искренне признателен Вам за тёплые слова и пожелания успехов в связи с предстоящими президентскими выборами в Узбекистане.
Убеждён, что итоги нашей встречи, выдвинутые сегодня инициативы и принимаемые важные решения послужат дальнейшему расширению многопланового партнёрства на пространстве ШОС, углублению взаимопонимания и укреплению дружбы между нашими народами.