5 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Алихан Смаиловни қабул қилди.
Ўзбекистон-Қозоғистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Бош вазир Алихан Смаилов давлатимиз раҳбарига Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Икки томонлама алоқалар жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. 2022 йилда товар айирбошлаш 18 фоизга, жорий йил бошидан эса 12 фоизга ошди. Уч мингдан зиёд қўшма корхона фаолият юритмоқда. Юк ташиш ҳажми ортмоқда. Фаол гуманитар алмашинувлар давом этмоқда.
Ўзбекистон Президенти Ҳукуматлараро комиссия йиғилишининг сермаҳсул якунларига, энг аввало, устувор иқтисодий лойиҳаларни, шу жумладан Саноат кооперацияси халқаро марказини ташкил этишни илгари суриш бўйича келишувларга эришилганига юксак баҳо берди.
Яқин йилларда 10 миллиард доллар мақсадли кўрсаткичига эришиш учун савдони кўпайтириш ва экспорт-импорт амалиётларининг мутаносиблигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилди. Шу мақсадда ташқи савдо компанияси фаолиятини тез фурсатда ишга тушириш муҳимлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, машинасозлик, энергетика, қазиб чиқариш саноати, транспорт ва логистика, тўқимачилик, озиқ-овқат ва бошқа тармоқларда инвестиция лойиҳалари портфелини кенгайтириш устувор вазифа сифатида белгилаб олинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 мая принял Премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смаилова, находящегося в нашей стране для участия в очередном заседании совместной Межправительственной комиссии.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества.
В начале беседы Премьер-министр Алихан Смаилов передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи было с удовлетворением отмечено динамичное развитие двусторонних связей. В 2022 году товарооборот вырос на 18 процентов, с начала этого года – на 12 процентов. Действуют свыше 3 тысяч совместных предприятий. Увеличиваются объемы грузоперевозок. Продолжаются активные гуманитарные обмены.
Президент Узбекистана дал высокую оценку плодотворным итогам заседания Межправительственной комиссии, прежде всего достигнутым договоренностям по продвижению приоритетных экономических проектов, в том числе создания Международного центра промышленной кооперации.
Особое внимание было уделено наращиванию торговли и обеспечению сбалансированности показателей экспортно-импортных операций в целях достижения целевого параметра в 10 миллиардов долларов в ближайшие годы. В этих целях отмечена важность скорейшего запуска деятельности внешнеторговой компании.
Кроме того, в качестве приоритетной задачи определено расширение портфеля инвестиционных проектов в таких сферах, как машиностроение, энергетика, добывающая промышленность, транспорт и логистика, текстильная, пищевая и другие отрасли.