Шу мақсадда 31 март куни эрта тонгда Франциянинг Париж шаҳридаги туристик компаниялар ассоциацияси (Ilе de Franc) аъзолари “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясининг махсус рейси орқали Самарқандга келди.
Жорий йил 22 февраль куни Президентимиз раислигида мамлакатимизда туризмни ривожлантириш масалаларига бағишлаб ўтказилган видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар ижроси доирасида Ўзбекистон Республикасининг Франциядаги элчихонаси Париждаги туристик компаниялар ассоциацияси билан ҳамкорликда ассоциациянинг навбатдаги йиллик йиғилишини Самарқанд шаҳрида ўтказиш бўйича келишувга эришган эди. Ушбу келишув асосида Париждаги туристик компанияларнинг 100 нафардан ортиқ раҳбар ва масъул ходимларининг юртимизга ташрифи уюштирилди.
Самарқанд халқаро аэропортида меҳмонларни Самарқанд шаҳар ҳокими Ф.Раҳимов бошчилигидаги расмийлар тантанали кутиб олди.
Шаҳар ҳокими меҳмонларни юртимизга ташрифи билан қутлаб, ассоциациянинг навбатдаги йиғилиши Самарқандда ўтказилишини қўллаб-қувватлаши ва бунинг учун барча имкониятлар яратилганини таъкидлади. Самарқанд шаҳар ҳокимлиги ва шаҳардаги сайёҳлик фирмалари Париж шаҳри билан туризм соҳасида ҳамкорлик қилишга тайёр эканини билдирди.
Ilе de Franc ассоциацияси президенти Лионел де Робие Франциядаги сайёҳлик компанияларининг Ўзбекистонга мазкур ташрифи давлатларимиз ўртасида туризм соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш ва бу борада янги истиқболлар очишга хизмат қилишини таъкидлади. Кутиб олиш маросимининг юқори савияда ташкил этилгани учун миннатдорлик билдирди.
–Самарқанд қадимий Буюк ипак йўлининг маркази, мўъжизавий шаҳар, – деди Лионел де Робие. – Бу шаҳарга келиш ва унинг гўзаллигидан баҳраманд бўлиш ҳар бир французнинг орзуси ҳисобланади. Шунинг учун бугун Самарқандга Франциядаги энг йирик сайёҳлик компаниялари вакиллари ташриф буюриб, бу ердаги туризм индустрияси иштирокчилари билан ҳамкорлик қилиш ниятида. Ассоциациямизнинг навбатдаги йиғилишини ушбу тарихий шаҳарда ўтказиш эса, биз учун улкан шараф.
Ташриф давомида ассоциациянинг йиғилиши ўтказилиши борабарида Самарқанд шаҳридаги туристик объектларга саёҳат, Самарқанд ва Жиззах вилоятларининг туризм имкониятлари бўйича тақдимотлари, маҳаллий туристик фирма ва компаниялар вакилларининг француз ҳамкасблари билан учрашувларини ташкил этиш кўзда тутилган.

В этой связи 31 марта члены Ассоциации туристических компаний Парижского региона («Les Entreprises du Voyage Ile de France») специальным рейсом Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” прибыли в Самарканд.
В рамках реализации задач, предусмотренных на прошедшем под председательством Президента страны видеоселекторном совещании, посвященном вопросам развития туризма в стране между посольством Республики Узбекистан во Франции и Ассоциацией туристических компаний Парижского региона была достигнута договоренность о проведении в Самарканде очередной ежегодной конференции. В соответствии с этим соглашением, организован визит свыше 100 руководителей и ответственных работников туристических компаний Парижа в нашу страну.
В Самаркандском международном аэропорту гостей торжественно встретили официальные лица во главе с хокимом города Самарканд Ф.Рахимовым.
Тепло приветствуя гостей на благодатной узбекской земле, хоким города отметил, что полностью поддерживает проведение в Самарканде очередной конференции ассоциации, для этого созданы все необходимые условия. Хокимият Самарканда и местные туристические фирмы выразили готовность к сотрудничеству с Парижем в сфере туризма.
Президент ассоциации Ile de France Лионел де Робие отметил, что данный визит туристических компаний Франции в Узбекистан будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества в сфере туризма между двумя государствами и откроет новые перспективы в данном направлении. Он также поблагодарил за проведение встречи на высоком организационном уровне.
– Самарканд является центром древнего Великого шелкового пути, сказочным городом, – говорит Лионел де Робие. – Посетить этот город и насладиться его красотой — мечта каждого француза. Поэтому сегодня в Самарканд прибыли представители крупнейших туристических компаний Франции, которые намерены развивать сотрудничество. Проведение очередной конференции нашей ассоциации в этом историческом городе является для нас огромной честью.
В ходе визита наряду с проведением конференции ассоциации, также предусмотрены организация экскурсии по туристическим объектам Самарканда, презентаций туристических возможностей города и Джизакской области, встреч представителей местных туристических фирм и компаний с французскими коллегами.