Ўзбекистон Республикаси Президенти Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 март куни Савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Туркманистон ҳукуматлараро қўшма комиссиясининг навбатдаги йиғилиши доирасида мамлакатимизга ташриф буюрган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари Байрам Аннамередовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, икки давлат ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшнилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорликка асосланган муносабатлар изчил ривожланиб, мустаҳкамланиб бораётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ўтган йили март ойидаги Туркманистонга давлат ташрифи, шунингдек, икки мамлакат раҳбарларининг мунтазам мулоқотлари Ўзбекистон – Туркманистон ҳамкорлигини стратегик шериклик даражасига кўтариб, уни сифат жиҳатдан янги амалий мазмун билан бойитгани таъкидланди.
Савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, энергетика соҳаларидаги кенг миқёсли ҳамкорлик истиқболлари, иқтисодиётнинг турли тармоқларида кооперация алоқаларини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
2017 йилда Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 177 миллион долларни ташкил қилди. Юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотларни ўзаро етказиб бериш кўрсаткичлари ҳам ошиб бормоқда.
Туркманобод – Фароб янги автомобиль ва темир йўл кўприкларининг ишга туширилиши ҳамда юкларнинг темир йўл транзитида ўзаро чегирмалар тақдим этилиши юк ташиш ҳажми ва икки мамлакат транзит салоҳиятини оширишга хизмат қилмоқда.
Чегараолди минтақалар ўртасидаги алоқалар, шунингдек, маданий-гуманитар ҳамкорлик фаоллашяпти.
Давлатимиз раҳбари эришилган келишувларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш, навбатдаги олий даражадаги учрашувга пухта тайёргарлик кўришнинг самарали механизми сифатида Ҳукуматлараро қўшма комиссия фаолиятига юксак баҳо берди.
Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдириб, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Б.Аннамередов Туркманистон томони кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантириш, икки қардош давлат ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга тайёр эканини билдирди.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 марта принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана Байрама Аннамередова, находящегося в нашей стране в рамках проведения очередного заседания Совместной межправительственной узбекско-туркменской комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил последовательное развитие и укрепление двусторонних отношений многовековой дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества.
Было подчеркнуто, что государственный визит Президента Республики Узбекистан в Туркменистан в марте прошлого года, а также регулярные контакты лидеров двух стран позволили вывести узбекско-туркменское взаимодействие на уровень стратегического партнерства, наполнив его качественно новым практическим содержанием.
Особое внимание было уделено перспективам полномасштабного сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической сферах, усилению кооперации в различных отраслях экономики.
В 2017 году объем товарооборота между Узбекистаном и Туркменистаном составил 177 миллионов долларов. При этом растут взаимные поставки продукции с высокой добавленной стоимостью.
Эксплуатация новых автомобильных и железнодорожных мостов Туркменабад-Фараб, а также предоставляемые на взаимной основе скидки на железнодорожный транзит грузов способствовали росту грузоперевозок и повышению транзитного потенциала обеих стран.
Активизировались связи между приграничными регионами, а также культурно-гуманитарный обмен.
Глава нашего государства дал высокую оценку деятельности Совместной межправительственной комиссии как эффективного механизма обеспечения своевременного выполнения достигнутых договоренностей, а также тщательной подготовки повестки дня предстоящей встречи на высшем уровне.
Заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый прием
и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Б.Аннамередов подтвердил готовность туркменской стороны к дальнейшему развитию полномасштабного сотрудничества, укреплению отношений дружбы и стратегического партнерства между двумя государствами.