Ўзбек Миллий академик драма театрида «Ёш сухандонлар» I республика кўрик-танлови ғолибларини тақдирлашга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Мазкур танловдан кўзланган асосий мақсад – ёшларнинг она тилимизга бўлган ҳурмати ва эътиборини янада кучайтириш, сухандонлик санъатини ривожлантириш, бу борада изланаётган ёшларнинг ижодий салоҳияти ва маҳоратини юксалтиришдан иборат. Унинг якуний босқичида 70 дан ортиқ ёш ижодкор қатнашди.
– Танловда иштирок этиб, янада кўпроқ ўқиб-изланишим кераклигини англадим, – дейди Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети талабаси Шаҳзода Бозорбоева. – Сухандон, телебошловчи бўлиш истагида бўлган ёшлар ўз устида тинимсиз ишлаши, кўпроқ китоб ўқиши, зеҳни, фикрини доимий чархлаб бориши кераклигига яна бир бор ишонч ҳосил қилдим.
Ижодий лойиҳа давомида иштирокчиларнинг саҳнада ўзини тутиши, нутқи, овоз имкониятлари, талаффузи, китобхонлиги каби жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилди. Қорақалпоғистонлик ижодкор Алима Раметуллаева ҳамда Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти талабаси Исфандиёр Ҳомидов биринчи ўринга сазовор бўлди.

Награждены самые талантливые
В Узбекском Национальном академическом драматическом театре состоялось мероприятие, посвященное награждению победителей I Республиканского смотра-конкурса молодых дикторов.
Главная цель данного конкурса заключается в дальнейшем укреплении уважения и внимания молодежи к родному языку, развитии дикторского искусства, повышении творческого потенциала и мастерства молодежи в данном направлении. В его заключительном этапе участвовали свыше 70 молодых творческих деятелей.
– Участвуя в конкурсе, я убедилась, что мне еще предстоит много работать над собой, – говорит студентка Узбекского государственного университета мировых языков Шахзода Бозорбоева. – Молодые люди, желающие стать диктором, телеведущим, должны усердно работать над собой, много читать, постоянно оттачивать свой ум и развивать мышление.
В ходе творческого проекта особое внимание уделялось таким качествам, как поведение участников на сцене, дикция, голосовые возможности, интонация, культура чтения. Первого места удостоились Алима Раметуллаева из Каракалпакстана и студент Государственного института искусств и культуры Узбекистана Исфандиёр Хомидов.