Президент Шавкат Мирзиёев 6 май куни электр техникаси саноатини ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Охирги беш йилда ушбу тармоқда 465 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиб, 163 та янги лойиҳа ишга туширилган. Ишлаб чиқариш ҳажми 4 баробар, экспорт эса 3 баробарга ошган. Энг муҳими, иш ўринлари сони 2 баробар кўпайиб, 32 мингтага етган.
Шу билан бирга, бу соҳада тўла фойдаланилмаётган имкониятлар ҳали кўп. Тараққиёт стратегиясида 2026 йилга қадар электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини яна 2 баробарга, экспортни 3 баробарга ошириш мақсади белгиланган.
Йиғилишда шу борадаги муҳим вазифалар муҳокама қилинди.
Хусусан, жорий йилда 250 миллион долларлик 86 та лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари аҳоли талаби ва импорт таркибини ўрганиб, шунга мос маҳсулотлар ишлаб чиқариш, вилоятлар кесимида янги лойиҳаларни шакллантириш зарурлигини таъкидлади.
Юртимизда янги конлар топилиб, мис захираси кенгайтирилмоқда. Келгуси йилларда мис ишлаб чиқариш ҳажмини 2 баробар ошириш ҳисоб-китоб қилинган. Бунга асосланиб, Оҳангарон туманидаги янги мис кластерида 168 миллион долларлик 12 та лойиҳа доирасида 90 минг тонна мисни қайта ишлаш қуввати яратилади. Бу кластерга аъзо корхоналарга мисни узоқ муддатли контракт асосида, биржа нархларидан чегирмалар билан харид қилиш имкони берилади.
Президентимиз ушбу кластернинг ташкилий, молиявий жиҳатлари бўйича кўрсатмалар берди.
Маълумки, мамлакатимизда муқобил энергетика ривожлантирилмоқда. Бу соҳадаги янги лойиҳаларда камида 1 миллиард долларлик бутловчи қисмларга талаб бор. Бундан фойдаланиб, маҳаллийлаштиришни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Ижтимоий муассасаларда муқобил энергияда ишлайдиган сув иситиш тизимлари ҳамда кўчаларда қуёшдан қувват оладиган ёритиш мосламаларини ўрнатиш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Электр техникаси соҳасида экспорт имкониятлари ҳам катта. Масалан, бизга қўшни давлатлар ҳар йили кўп миллиард долларлик электротехника маҳсулотлари харид қилади. Лекин бунда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган товарлар улуши катта эмас.
Бу тармоқда экспорт ҳажмини жорий йилда 700 миллион долларга, келгуси йилда эса 1 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди. Шу мақсадда маиший техника мисолида божхона ҳудудида қайта ишлаш тизимини йўлга қўйиш топшириғи берилди.
Соҳага инновацияларни жорий этиш ҳамда экспортни кенгайтириш учун Электротехника жамғармасига 20 миллиард сўм ажратилиши белгиланди.
Мутасадди идораларга ички бозорга сифатсиз маҳсулотлар кириб келишининг олдини олиш, маиший техникалар маркировкаси тизимини жорий этиш муҳимлиги таъкидланди.
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси ҳузурида Лойиҳалаш ва инжиниринг маркази, “Электроаппарат”, “Технопарк”, “Артел”, “Узкабель” корхоналари негизида изланиш ва ривожлантириш марказлари (Research and development) ташкил этиб, уларга малакали хорижий ва маҳаллий мутахассисларни жалб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам эътибор қаратилди. Келгуси уч йилда тармоқ учун 4 минг нафар олий ва 14 минг нафар ўрта маълумотли мутахассислар зарурлиги қайд этилди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига электротехника бўйича ўқув дастурларини қайта кўриб чиқиб, такомиллаштириш вазифаси қўйилди. Тошкент шаҳридаги Радиотехника коллежи, Самарқанд ва Чирчиқ хизмат кўрсатиш техникумлари, Фарғона электротехника коллежи “Ўзэлтехсаноат” уюшмасига бириктирилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 мая провел совещание по вопросам развития электротехнической промышленности.
За последние пять лет в отрасль было инвестировано 465 миллионов долларов и запущено 163 новых проекта. Производство увеличилось в 4 раза, экспорт — в 3 раза. Самое главное, количество рабочих мест удвоилось и достигло 32тысяч.
Вместе с тем в сфере имеется много неиспользованных возможностей. В Стратегии развития Нового Узбекистана поставлена цель удвоить производство электротехнической продукции и утроить экспорт к 2026 году.
На совещании обсуждены важные задачи в этом направлении.
В частности, в текущем году планируется запустить 86 проектов на сумму 250 миллионов долларов. Глава государства подчеркнул необходимость изучения потребности населения и состава импорта, выпуска соответствующей продукции, формирования новых проектов в регионах.
В нашей стране открываются новые месторождения, расширяются запасы меди. По расчетам, производство меди в ближайшие годы увеличится в 2 раза. В соответствии с этим, в новом медном кластере в Ахангаранском районе будут созданы мощности по переработке 90 тысяч тонн меди в рамках 12 проектов стоимостью 168 миллионов долларов. Предприятиям-участникам этого кластера будет предоставлена возможность закупать медь по долгосрочным контрактам со скидкой к биржевым ценам.
Президент дал указания по организационным и финансовым аспектам работы данного кластера.
Как известно, в нашей стране развивается альтернативная энергетика. Новые проекты в этой области требуют компонентов не менее чем на 1 миллиард долларов. С учетом этого необходимо расширять локализацию комплектующих, отмечалось на совещании.
Поставлена задача разработать специальную программу по установке систем нагревания воды в социальных учреждениях и уличного освещения на основе альтернативных источников энергии.
Отрасль имеет большой экспортный потенциал. Так, соседние страны ежегодно закупают электротехническую продукцию на миллиарды долларов. Однако в их импорте доля товаров, произведенных в Узбекистане, невелика.
Отмечалось, что экспорт отрасли может быть доведена до 700 миллионов долларов в нынешнем и до 1 миллиарда долларов в следующем году. С этой целью поручено наладить систему переработки на таможенной территории на примере бытовой техники.
Для внедрения инноваций в отрасль и расширения экспорта планируется выделить 20 миллиардов сумов в Электротехнический фонд.
Ответственным ведомствам указано на важность недопущения попадания на внутренний рынок некачественной продукции, а также внедрения системы маркировки бытовой техники.
Даны указания по организации Центра проектирования и инжиниринга при ассоциации «Узэлтехсаноат», а также центров исследования и развития (Research and development) на базе предприятий «Электроаппарат», «Технопарк», «Артель» и «Узкабель», привлечению к ним квалифицированных иностранных и местных специалистов.
На совещании затронуты вопросы подготовки кадров. В ближайшие три года в отрасли потребуются 4 тысячи специалистов с высшим и 14 тысяч работников со средним образованием.
Министерству высшего и среднего специального образования поручено пересмотреть и усовершенствовать учебные программы по электротехнике. Решено закрепить за ассоциацией «Узэлтехсаноат» Ташкентский радиотехнический колледж, Самаркандский и Чирчикский техникумы обслуживания, Ферганский электротехнический колледж.