Aholiga tez va shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatishni yanada yaxshilash va yaqinlashtirish, shuningdek, 2022 yil 18 mart kuni o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sog‘liqni saqlash sohasi vakillari bilan “Tibbiyotdagi islohotlar – inson qadri uchun” mavzusidagi ochiq muloqoti doirasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. Respublika tez tibbiy yordam markazi (keyingi o‘rinlarda – Markaz) va uning 14 ta hududiy filiali tez tibbiy yordam xizmati hamda tibbiy avtoxo‘jaliklar negizida tashkil qilinsin va tez tibbiy yordamning yagona vertikal boshqaruv tizimi yo‘lga qo‘yilsin.
Markaz Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlardagi tez tibbiy yordam faoliyatini respublika bo‘yicha muvofiqlashtiradi va nazorat qiladi;
tez tibbiy yordam xizmati xodimlari hamda maxsus avtotransport vositalari (ehtiyot qismlar, yoqilg‘i-moylash materiallari va boshqalar), dori vositalari va sarflash materiallari, tibbiy jihozlar ta’minoti Markazning hududiy filiallariga o‘tkaziladi;
Markaz va uning hududiy filiallarida situatsion muvofiqlashtiruvchi bo‘limlar tashkil etilib, tuman (shahar) va hududlardagi tez tibbiy yordam tizimi faoliyatini tahlillar asosida boshqaradi va takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritadi;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi avtoxo‘jaliklar tarkibidagi tez tibbiy yordam avtotransport vositalari Markazning hududiy filiallari tarkibiga o‘tkaziladi hamda avtotransport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatish autsorsing shartnomalari asosida amalga oshiriladi;
tez tibbiy yordam avtotransport vositalarida yoqilg‘i-moylash materiallarining sarfi elektron dastur orqali nazorat qilinadi.
3. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) bir oy muddatda Markaz va uning hududiy filiallari ustavlari va tuzilmalarini tasdiqlasin. Bunda, Markaz direktoriga, zarur hollarda, tasdiqlangan tuzilmalarga xodimlarning cheklangan umumiy soni va ish haqi fondi doirasida o‘zgartirishlar kiritish huquqi berilsin.
4. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Moliya vazirligi (T.Ishmetov), Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) bilan birgalikda sog‘liqni saqlash tizimi xodimlarining belgilangan umumiy cheklangan soni hamda davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘lar doirasida Markaz va uning hududiy filiallari, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi va uning hududiy filiallari, markaziy tuman (shahar) shifoxonalari hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi avtoxo‘jaliklarning yangilangan shtat normativlarini ishlab chiqsin va 2022 yil 1 sentyabrga qadar tasdiqlasin.
Tez tibbiy yordam sifatini yaxshilash va aholiga yanada yaqinlashtirishga oid chora-tadbirlar dasturi (keyingi o‘rinlarda – Dastur) 1-ilovaga muvofiq;
Tez tibbiy yordam xizmatini isloh qilishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha ishchi guruh (keyingi o‘rinlarda – Ishchi guruh) tarkibi 2-ilovaga muvofiq;
Tez tibbiy yordam tizimida mavjud avtotransport vositalari parkini bosqichma-bosqich yangilash rejasi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. Ishchi guruh (O.Fazilkarimov):
Dasturda belgilangan chora-tadbirlar ijrosining tahlil qilinishini;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida maqbullashtiriladigan bo‘lim va tashkilotlarning belgilanishini hamda mulkiy, moliyaviy va mehnat munosabatlari belgilangan tartibda hal etilishini;
tez tibbiy yordam xizmati bo‘yicha aholiga qulay va sifatli xizmat ko‘rsatilishi borasida chora-tadbirlarning amalga oshirilishini ta’minlasin.
7. Sog‘liqni saqlash vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Moliya vazirligining tez tibbiy yordam bo‘yicha elektron avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimini Toshkent shahri tajribasi asosida respublikaning boshqa hududlarida 2023 yil 1 sentyabrga qadar to‘liq joriy qilish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Bunda, 2022 yil 1 dekabrga qadar Andijon, Jizzax, Samarqand va Surxondaryo viloyatlari, 2023 yil 1 sentyabrga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Sirdaryo, Toshkent, Farg‘ona va Xorazm viloyatlari tuman (shahar)laridagi dispetcherlik xizmatlari tugatilib, Toshkent shahri tajribasi asosida Markazning hududiy filiallarida yagona “Call-markaz”lar faoliyati yo‘lga qo‘yilsin.
Belgilansinki, tez tibbiy yordam bo‘yicha elektron avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimini joriy etish Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, Toshkent shahri va viloyatlar hokimlari – “Call-markaz”larni tashkil etish, jihozlash va ularning infratuzilmasini yaratish (elektr, suv, yuqori tezlikdagi Internet, telefon, ratsiya aloqasi va boshqalar) hamda atrofni obodonlashtirishga;
sog‘liqni saqlash vaziri B.A.Musayev – “Call-markaz”larni jihozlash talablarini belgilash, ularning xizmat ko‘rsatish hajmi va yuqori sifatini ta’minlashga shaxsan mas’ul etib belgilansin.
9. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq “Call-markaz”larda:
chaqiruvlarni qabul qiluvchi xodimlar bilan birga shifokor xodimlardan iborat maxsus tibbiy maslahat xizmati faoliyati tashkil etiladi;
rahbar lavozimlariga IT-parklardagi iqtidorli yoshlar orasidan munosib nomzodlar tayinlanadi;
saralash orqali bemor ahvoli, kasallik turi va og‘irlik darajasiga qarab chaqiruvlarga tegishli tibbiy brigadalarni yo‘naltirish tizimi joriy etiladi;
tez tibbiy yordamning tuman (shahar) yoki hudud chegarasidan qat’i nazar bemorgacha masofaning yaqinligiga qarab tibbiy brigadani yo‘naltirish yo‘lga qo‘yiladi.
10. Ishchi guruh (O.Fazilkarimov) joylarda tez va shoshilinch tibbiy yordam xizmati faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutuvchi chora-tadbirlar dasturi amalga oshirilishini ta’minlasin:
a) Markaz va uning hududiy filiallarini 4-ilovaga muvofiq joylashtirish, ularni zamonaviy bino va inshootlar bilan ta’minlash;
b) Markazning hududiy filiallari va “Call-markaz”larni jihozlash, infratuzilmasini yaratish (suv, elektr, aloqa, Internet, lokal tarmoq va boshqalar);
v) tez tibbiy yordam xizmati xodimlarini hamda avtotransport vositalari, ehtiyot qismlar, yoqilg‘i-moylash va boshqa materiallar, dori vositalari, sarflash materiallari va tibbiy jihozlar ta’minotini hududiy filiallarga o‘tkazish;
g) markaziy tuman (shahar) shifoxonalari qabulxonalarini shoshilinch xizmat ko‘rsatishga va yuqori texnologik tibbiy jihozlarni o‘rnatishga moslashtirish;
d) tez tibbiy yordam avtotransport vositalariga radioaloqa vositalari va GPS-trekerlar o‘rnatish;
ye) tez tibbiy yordam brigadalarini planshetlar bilan ta’minlash;
j) Markazning hududiy filiallarida elektron avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimini Toshkent shahri tajribasi asosida joriy etish;
z) tez tibbiy yordam avtotransport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatish, ularni yoqilg‘i-moylash materiallari bilan ta’minlashni autsorsingga o‘tkazish hamda elektron tizim orqali nazorat qilishni tashkillashtirish.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga mazkur bandda nazarda tutilgan chora-tadbirlar natijadorligi yuzasidan 2022 yil 1 dekabrga qadar hamda 2023 yil 1 sentyabrga qadar mutasaddi rahbarlar hisobotini eshitish tavsiya etilsin.
11. Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Respublika shoshilinch tibbiy yordam o‘quv-mashg‘ulot markazi Respublika tez tibbiy yordam markazi xodimlarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash maktabi (keyingi o‘rinlarda – Maktab) etib qayta tashkil etilsin va Markaz tasarrufiga o‘tkazilsin.
Belgilansinki, Maktab tez tibbiy yordam xizmati xodimlarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash uchun ajratilgan Davlat byudjeti mablag‘lari va qonunchilik bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladi.
12. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Kadastr agentligi (F.Pulatov) bilan birgalikda 2022 yil yakuniga qadar 10 mingta ko‘chaga nom berish ishlarini yakunlasin.
13. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.Shermatov) tez tibbiy yordam xizmatini tashkil etish va raqamlashtirish uchun Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kamida 85 milliard so‘m miqdordagi mablag‘larni Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Tez tibbiy yordamni rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltirsin.
14. Sog‘liqni saqlash vazirligining Jahon banki shoshilinch xizmatlarni rivojlantirish loyihasi doirasida 5 million AQSH dollari miqdoridagi mablag‘larni tez va shoshilinch tibbiy yordamni raqamlashtirish tadbirlariga yo‘naltirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
15. Sog‘liqni saqlash muassasalarining eskirgan va foydalanilmayotgan avtotransport vositalarini kimoshdi savdolarida sotishdan tushgan mablag‘lar tez tibbiy yordam xizmati avtoparkini yangilash maqsadlari uchun Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Tez tibbiy yordamni rivojlantirish jamg‘armasi hisobraqamiga yo‘naltirilsin.
16. Sog‘liqni saqlash vazirligiga tez tibbiy yordam bo‘yicha elektron avtomatlashtirilgan boshqaruv hamda yagona qo‘ng‘iroqlarni qabul qilish tizimlarini respublikaning barcha hududlarida bosqichma-bosqich joriy etish uchun Toshkent shahrida mazkur tizimlarni joriy qilishga jalb qilingan tizim integratori bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma tuzishga ruxsat berilsin. Bunda, ko‘rsatilgan xizmat tariflari Moliya vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bilan kelishilgan holda Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlanadi.
17. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) 2022 yil yakuniga qadar mavjud o‘rinlar va shtat birliklari doirasida:
markaziy tuman (shahar) shifoxonalarining shoshilinch tibbiy yordam bo‘limlaridagi o‘rinlari pediatriya, terapiya va xirurgiya bo‘limlari tarkibiga o‘tkazilib, bemorlarni kasallikning og‘irlik darajasi bo‘yicha saralaydigan (triaj) tunu-kun ishlaydigan shoshilinch qabul bo‘limlarini;
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, uning hududiy filiallari hamda barcha tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarida shoshilinch qabul bo‘limlarini;
Toshkent shahri Shayxontohur tumanidagi 1-son, Yashnobod tumanidagi 4-son, Yunusobod tumanidagi 7-son shahar klinik shifoxonalari hamda Uchtepa tumanidagi Toshkent shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasi tarkibida alohida yuridik maqomga ega bo‘lmagan tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarini tashkil etsin.
18. Markaz va Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, ularning hududiy filiallari hamda tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarida davlat tomonidan kafolatlangan bepul tibbiy xizmat turlaridan tashqari xizmatlarni pullik asosda tashkil etishga ruxsat berilsin.
19. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (Sh.Vafayev), Moliya vazirligi (T.Ishmetov), Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) yangi tashkil etilayotgan tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarini jihozlash uchun Jahon bankining “O‘zbekistonda COVID-19 koronavirusi infeksiyasiga qarshi kurashish bo‘yicha shoshilinch choralarni ko‘rish” loyihasi doirasida iqtisod qilingan mablag‘larni yo‘naltirsin.
20. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev):
Moliya vazirligi (T.Ishmetov), Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) bilan birgalikda 2022 yil 1 sentyabrga qadar shoshilinch qabul bo‘limlarining yangilangan shtat normativlarini tasdiqlasin;
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bilan birgalikda 2022 yil 1 dekabrga qadar markaziy tuman (shahar) shifoxonalarining o‘rinlar fondini aholi soni va kasalliklar yo‘nalishlaridan kelib chiqib qayta ko‘rib chiqsin.
21. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 5-ilovaga muvofiq qo‘shimcha va o‘zgartirish kiritilsin.
22. Sog‘liqni saqlash vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
23. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri B.A.Musayev belgilansin.
24. Qarorning o‘z vaqtida va samarali ijro etilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N.To‘ychiyev zimmasiga yuklansin.

О совершенствовании системы оказания населению скорой медицинской помощи
В целях дальнейшего приближения и улучшения оказания населению скорой и экстренной медицинской помощи, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках проведенного 18 марта 2022 года открытого диалога Президента Республики Узбекистан с представителями сферы здравоохранения на тему «Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства»:
1. Создать Республиканский центр скорой медицинской помощи (далее – Центр) и 14 его региональных филиалов на базе службы скорой медицинской помощи и медицинских автохозяйств и внедрить единую вертикальную систему управления скорой медицинской помощи.
Центр по республике осуществляет координацию и контроль за деятельностью скорой медицинской помощи в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
работники службы скорой медицинской помощи, специальные автотранспортные средства (запасные части, горюче-смазочные материалы и другие), а также обеспечение лекарственными средствами, расходными материалами и медицинским оборудованием передаются региональным филиалам Центра;
в Центре и его региональных филиалах создаются отделы ситуационной координации, которые на основе анализа осуществляют управление деятельностью системы скорой медицинской помощи в районах (городах) и регионах и вносят предложения по ее совершенствованию;
автотранспортные средства скорой медицинской помощи в составе автохозяйств системы Министерства здравоохранения передаются в состав региональных филиалов Центра, а также техническое обслуживание данных автотранспортных средств осуществляется на основе договоров аутсорсинга;
контроль за расходом горюче-смазочных материалов автотранспортных средств скорой медицинской помощи осуществляется посредством электронной программы.
3. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) в месячный срок утвердить уставы и структуры Центра и его региональных филиалов. При этом предоставить директору Центра право вносить, при необходимости, изменения в утвержденные структуры в рамках общей предельной численности работников и фонда оплаты труда.
4. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в рамках определенной общей предельной численности работников системы здравоохранения и средств, выделенных из государственного бюджета, разработать и до 1 сентября 2022 года утвердить обновленные штатные нормативы Центра и его региональных филиалов, Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи и его региональных филиалов, центральных районных (городских) больниц и автохозяйств системы Министерства здравоохранения.
Программу мер по улучшению качества и дальнейшему приближению к населению скорой медицинской помощи (далее – Программа) согласно приложению № 1;
Состав Рабочей группы по реализации мер, направленных на реформирование службы скорой медицинской помощи (далее – Рабочая группа), согласно приложению № 2;
План поэтапного обновления действующего парка автотранспортных средств системы скорой медицинской помощи согласно приложению № 3.
6. Рабочей группе (Фазилкаримов О.) обеспечить:
проведение анализа исполнения мер, определенных Программой;
определение отделов и организаций, подлежащих оптимизации в системе Министерства здравоохранения, а также решение вопросов, связанных с имущественными, финансовыми и трудовыми отношениями, в установленном порядке;
осуществление мер по оказанию населению доступных и качественных услуг службы скорой медицинской помощи.
7. Одобрить предложение Министерства здравоохранения, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства финансов о полном внедрении в срок до 1 сентября 2023 года Электронной автоматизированной системы управления скорой медицинской помощи в других регионах республики на основе опыта города Ташкента.
При этом упразднить диспетчерские службы районов (городов) Андижанской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей – до 1 декабря 2022 года, Республики Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областей – до 1 сентября 2023 года, организовать в региональных филиалах Центра деятельность единых сall-центров на основе опыта города Ташкента.
Определить, что внедрение электронной автоматизированной системы управления скорой медицинской помощи осуществляется за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за создание, оснащение и подведение инфраструктуры сall-центров (электроэнергии, питьевой воды, высокоскоростного интернета, телефонной связи, связи по рации
и других), а также благоустройство прилегающей территории;
министра здравоохранения Мусаева Б.А. – за установление требований к оснащению сall-центров, а также обеспечение ими объема и высокого качества оказания услуг.
9. Установить порядок, в соответствии с которым в сall-центрах:
наряду с операторами, принимающими вызовы, организуется деятельность службы специальных медицинских консультаций, состоящей из врачей;
на руководящие должности назначаются достойные кандидаты из числа талантливой молодежи IT-парков;
внедряется система направления по вызову соответствующих медицинских бригад посредством распределения в зависимости от состояния пациента, вида и степени тяжести болезни;
внедряется практика направления медицинских бригад независимо от границы района (города) либо области в зависимости от близости расстояния до больного.
10. Рабочей группе (Фазилкаримов О.) обеспечить реализацию Программы мер по совершенствованию деятельности службы скорой
и экстренной медицинской помощи на местах, предусматривающей:
а) размещение Центра и его региональных филиалов, обеспечение их современными зданиями и сооружениями согласно приложению
№ 4;
б) оснащение и создание инфраструктуры региональных филиалов Центра и сall-центров (вода, электроэнергия, связь, интернет, локальная сеть и другие);
в) передачу региональным филиалам работников службы скорой медицинской помощи, автотранспортных средств, запасных частей, горюче-смазочных и других материалов, а также обеспечение лекарственными средствами, расходными материалами и медицинским оборудованием;
г) профилирование приемных центральных районных (городских) больниц на оказание экстренной помощи и установку высокотехнологичного медицинского оборудования;
д) установку на автотранспортные средства скорой медицинской помощи средств радиосвязи и GPS-трекеров;
е) обеспечение бригад скорой медицинской помощи планшетами;
ж) внедрение в региональных филиалах Центра электронной автоматизированной системы управления на основе опыта города Ташкента;
з) организацию перевода на аутсорсинг технического обслуживания автотранспортных средств скорой медицинской помощи, обеспечения их горюче-смазочными материалами и контроля посредством электронной системы.
Рекомендовать Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей и города Ташкента в срок до 1 декабря 2022 года и 1 сентября 2023 года заслушивать отчеты ответственных руководителей о результативности мер, предусмотренных настоящим пунктом.
11. Реорганизовать Республиканский учебно-тренировочный центр неотложной медицинской помощи при Министерстве здравоохранения
в Школу повышения квалификации и переподготовки работников Республиканского центра скорой медицинской помощи (далее – Школа) и передать ее в ведение Центра.
Установить, что финансирование Школы осуществляется за счет средств государственного бюджета, выделенных для повышения квалификации и переподготовки работников службы скорой медицинской помощи, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
12. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Агентством по кадастру (Пулатов Ф.) до конца 2022 года завершить работы по присвоению наименований 10 тысячам улиц.
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.) перечислить Фонду развития скорой медицинской помощи при Министерстве здравоохранения средства в размере не менее 85 миллиардов сумов в целях организации
и цифровизации службы скорой медицинской помощи за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий.
14. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения о направлении средств в размере 5 миллионов долларов США на мероприятия по цифровизации скорой и экстренной медицинской помощи в рамках проекта Всемирного банка по развитию экстренных служб.
15. Перечислить на расчетный счет Фонда развития скорой медицинской помощи при Министерстве здравоохранения средства, поступившие от реализации на аукционных торгах устаревших и неэксплуатируемых автотранспортных средств учреждений здравоохранения, на цели обновления автопарка службы скорой медицинской помощи.
16. Разрешить Министерству здравоохранения заключать прямые договора с интегратором системы, привлеченным к внедрению в городе Ташкенте электронной автоматизированной системы управления скорой медицинской помощи и Единой системы приема вызовов, в целях поэтапного внедрения данных систем во всех регионах республики. При этом тарифы за указанные услуги утверждаются Министерством здравоохранения по согласованию с Министерством финансов, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Антимонопольным комитетом.
17. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) в рамках имеющихся койко-мест и штатных единиц в срок до конца 2022 года создать:
круглосуточные экстренные приемные отделения по распределению (триаж) больных в зависимости от степени тяжести заболевания в центральных районных (городских) больницах с передачей койко-мест в отделениях экстренной медицинской помощи в состав педиатрических, терапевтических и хирургических отделений;
экстренные приемные отделения в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи и его региональных филиалах, во всех межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний;
межрайонные центры сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний без статуса юридического лица в Городской клинической больнице № 1 Шайхантахурского района, Городской клинической больнице № 4 Яшнабадского района, Городской клинической больнице № 7 Юнусабадского района и Городской больнице скорой медицинской помощи в Учтепинском районе города Ташкента.
18. Разрешить организацию в Центре, Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи, их региональных филиалах
и межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний оказание услуг на платной основе за исключением гарантированных государством видов бесплатных медицинских услуг.
19. Министерству инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.), Министерству финансов (Ишметов Т.), Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) направить средства, сэкономленные в рамках проекта Всемирного банка «Принятие неотложных мер по противодействию коронавирусной инфекции COVID-19 в Узбекистане», на оснащение создаваемых новых межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний.
20. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.):
совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в срок до 1 сентября 2022 года утвердить обновленные штатные нормативы экстренных приемных отделений;
совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) в срок до 1 декабря 2022 года пересмотреть фонды койко-мест центральных районных (городских) больниц исходя из численности населения и направления заболеваний.
21. Внести дополнение и изменение в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
22. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
23. Возложить на министра здравоохранения Мусаева Б.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
24. Осуществление контроля за своевременным и эффективным исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.