Transport sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Respublika transport sohasi uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlash tizimini ilgʻor xorijiy tajriba va xalqaro standartlar asosida tubdan takomillashtirish, oʻquv jarayoniga oʻqitishning innovatsion shakl va metodlari hamda zamonaviy pedagogik va axborot texnologiyalarini keng joriy etish, shuningdek, tarmoq taʼlim muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash va ilmiy salohiyatini yana-da oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda “Oʻzbekiston temir yoʻllari” aksiyadorlik jamiyatining Toshkent temir yoʻl muhandislari instituti, Toshkent avtomobil yoʻllarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi instituti hamda Toshkent davlat texnika universitetining aviakosmik texnologiyalari fakulteti negizida Toshkent davlat transport universitetini (keyingi oʻrinlarda – Universitet) tashkil etish toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin.
2. Belgilab qoʻyilsinki, Universitet:
transport sohasi uchun oliy maʼlumotli mutaxassislar va ilmiy kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish boʻyicha tayanch oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi;
ilgʻor xalqaro taʼlim standartlari hamda oʻquv dasturlariga muvofiq 2020/2021 oʻquv yilidan boshlab taʼlimning kredit-modul tizimini bosqichma-bosqich joriy etadi;
Toshkent avtomobil yoʻllarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi instituti hamda Toshkent temir yoʻl muhandislari institutining barcha huquq va majburiyatlari hamda Toshkent davlat texnika universitetining aviakosmik texnologiyalari fakultetiga oid huquq va majburiyatlar boʻyicha huquqiy voris hisoblanadi;
Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligiga idoraviy jihatdan boʻysunadi.
Universitet hamda Toshkent avtomobil yoʻllarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi instituti huzuridagi Belorus davlat texnika universiteti bilan birgalikda tashkil etilgan qoʻshma Oʻzbekiston – Belorus fakulteti Toshkent shahar, Mirobod tumani, Adilxodjayev koʻchasi, 1-uy manzili boʻyicha tekin foydalanish huquqi asosida joylashtirilsin.
3. Quyidagilar Universitetning asosiy vazifalari va faoliyati yoʻnalishlari etib belgilansin:
transport sohasi ehtiyojlaridan kelib chiqib, mehnat bozoridagi raqobatbardosh oliy maʼlumotli mutaxassislar va ilmiy-pedagogik kadrlarni, shuningdek, ommaviy kasb mutaxassislarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish;
transport sohasini rivojlantirishning dolzarb masalalari boʻyicha fundamental, amaliy va innovatsion izlanish va tadqiqotlar olib borish, ularning natijalarini, shu jumladan, raqamli va boshqa zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
qoʻshma taʼlim dasturlari va ilmiy loyihalarni amalga oshirish, Universitet professor-oʻqituvchilarining malakasini oshirishni hamda bitiruvchilarni chet elda magistratura va doktorantura dasturlari boʻyicha tahsil olishlarini tashkil etish maqsadida yetakchi xorijiy oliy taʼlim va ilmiy muassasalar bilan hamkorlikni rivojlantirish;
transport sohasi uchun kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimini yaratish, tizimdagi akademik litsey hamda sohaning professional taʼlim muassasalari taʼlim dasturlarining uzluksizligi va uzviyligini taʼminlash;
oʻquv jarayonida nazariy tayyorgarlikning amaliyot bilan uzviy bogʻliqligini taʼminlash maqsadida transport sohasidagi tashkilotlar bilan birgalikda talabalarning amaliyotlarini tegishli soha tashkilotlarida tashkil etish, bitiruvchilarni ish bilan taʼminlash boʻyicha maqsadli hamkorlikni yoʻlga qoʻyish.
4. Belgilansinki, Universitetda oʻquv jarayoni 2020/2021 oʻquv yilidan boshlanadi hamda talabalarni qabul qilish soni har yili tasdiqlanadigan respublika oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlaridan kelib chiqqan holda aniqlanadi.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi ikki oy muddatda Universitetni strategik rivojlantirish masalalari boʻyicha rektorning birinchi oʻrinbosari lavozimiga malakali xorijiy mutaxassis tayinlanishini taʼminlasin.
2020-2023 yillarda Toshkent davlat transport universitetida kadrlar tayyorlash tizimini tashkil etish hamda ilmiy salohiyatni rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi 1-ilovaga muvofiq;
Toshkent davlat transport universitetiga operativ boshqaruv huquqi asosida tekin beriladigan hamda tegishli kommunal va foydalanish xarajatlarini qoplagan holda “nol” stavkadagi ijara toʻlovi asosida beriladigan obyektlar roʻyxati 2 va 3-ilovalarga muvofiq;
Toshkent temir yoʻl muhandislari institutidan Toshkent davlat texnika universitetiga koʻchiriladigan taʼlim yoʻnalishlari roʻyxati 4-ilovaga muvofiq;
Toshkent davlat transport universitetining Vasiylik kengashi tarkibi 5-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
7. Toshkent shahri, Mirobod tumani, Mehrjon koʻchasi, 12-uyda joylashgan Yoshlar markazining binosi (sobiq Toshkent temir yoʻl muhandislari instituti qoshidagi 2-son akademik litsey) Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligiga operativ boshqaruv huquqi asosida tekin berilsin.
8. Universitet Vasiylik kengashining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
Universitetning moddiy-texnika bazasini rivojlantirish va samarali faoliyatini taʼminlash uchun moliyaviy yordam tashkil etish, byudjetdan tashqari mablagʻlarni jalb etish;
bitiruvchilarning kasbiy tayyorgarligini oshirish va ish bilan taʼminlash boʻyicha kadrlar buyurtmachilari bilan samarali hamkorlikni yoʻlga qoʻyish;
taʼlim va ilm sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va amalga oshirishda koʻmaklashish;
oliy taʼlimni rivojlantirishga qaratilgan yangi shakl va dasturlarni qoʻllab-quvvatlash va ilmiy-tadqiqot ishlari natijalarini amaliyotga joriy etishni rivojlantirish;
binolarni qurish-taʼmirlash va jihozlash ishlarini amalga oshirish uchun zarur moliyaviy mablagʻlar jalb etilishini, zamonaviy oʻquv-laboratoriya jihozlari, kompyuter va boshqa tashkiliy texnika, kutubxona fondi bilan jihozlanishini taʼminlash.
9. Universitetga quyidagi huquqlar berilsin:
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda Transport vazirligi bilan kelishilgan holda taʼlim yoʻnalishlariga oʻzgartirish kiritish;
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan kelishilgan holda, oʻquv rejalari va dasturlarini, bitiruvchilarga qoʻyiladigan malaka talablarini oʻquv jarayonining transport sohasini rivojlantirish boʻyicha ustuvor yoʻnalishlar bilan uzluksiz bogʻliqligi taʼminlanishini hisobga olgan holda, mustaqil ishlab chiqish va tasdiqlash;
kredit-modul tizimini oʻquv jarayoniga joriy etish borasida professor-oʻqituvchilar oʻquv yuklamasini mustaqil meʼyorlashtirish, shuningdek, pedagog xodimlar tomonidan oʻquv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot ishlari, “ustoz-shogird” tizimi boʻyicha ishlarning bajarilishini ragʻbatlantirib borish;
Universitet professor-oʻqituvchilarining Scopus va Web of Science kabi maʼlumotlar bazasiga kirgan xalqaro ilmiy jurnallarda ilmiy maqolalar chop etish sarf-xarajatlarini moliyalashtirish;
Universitet faoliyati yoʻnalishlari boʻyicha maslahat va ekspert-tahliliy xizmatlarni shartnoma asosida koʻrsatish, shuningdek, Vasiylik kengashi bilan kelishilgan holda taqdim etiladigan xizmatlarni samarali amalga oshirish maqsadida ilmiy-tadqiqot va innovatsion xizmatlar tuzilmalarini shakllantirish;
bakalavriat, magistratura va doktorantura yoʻnalishlari boʻyicha yetakchi xorijiy oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikdagi qoʻshma taʼlim dasturlari asosida kadrlar tayyorlashni tashkil etish;
ish beruvchilar talablarini inobatga olgan holda oʻquv rejalaridagi nazariy taʼlim ulushini qisqartirish hisobiga amaliy mashgʻulotlar hajmini oshirish, haftada bir kunlik amaliyot tajribasini qoʻllash;
xorijiy mutaxassislarni konsultant, maslahatchi va oʻqituvchilar sifatida jalb qilish va ularga mehnat bozorining amaldagi konyunkturasini hisobga olgan holda Universitetning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan oylik maosh hamda boshqa toʻlovlarni belgilash va toʻlash;
Universitetda besh yil davomida ishlab berish sharti bilan iqtidorli talabalar va yetakchi professor-oʻqituvchilarning xorijiy oliy taʼlim muassasalarida oʻqishi va stajirovka oʻtashi bilan bogʻliq xarajatlarni Universitetning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan qoplash;
Universitet hududida joylashgan bino va inshootlarni ijaraga berish va undan tushadigan mablagʻlarni elektron savdo maydonchasi operatoriga toʻlangan toʻlov chegirilgandan keyin Universitetning byudjetdan tashqari jamgʻarmasiga toʻliq yoʻnaltirish.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Toshkent temir yoʻl muhandislari institutidan Toshkent davlat texnika universitetiga koʻchirilayotgan 4-ilovadagi taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha tahsil olayotgan talabalarning oʻqishi Universitet yoki Toshkent davlat texnika universitetining mos yoxud turdosh taʼlim yoʻnalishlariga 2019/2020 oʻquv yili yakunlangandan soʻng belgilangan tartibda koʻchirilishini taʼminlasin.
11. Quyidagilar Universitet faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
a) joriy saqlash bilan bogʻliq qismi boʻyicha:
toʻlov-kontrakt asosida oʻqitishdan tushadigan mablagʻlar;
xoʻjalik faoliyati va shartnoma asosida xizmatlar koʻrsatishdan tushgan tushumlar;
b) qurilish ishlari qismi boʻyicha har yilgi Investitsiya dasturida belgilangan tartibda yoʻnaltiriladigan mablagʻlar.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligining Universitet joylashgan hududda 2020-2022 yillarda yangi oʻquv binosi, talabalar turar joyi va axborot-resurs markazi binolarini (keyingi oʻrinlarda – Universitet binolari) qurish toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda:
a) joriy yilda Universitet binolari loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish va qurish ishlarini boshlash uchun:
2020-yilgi Investitsiya dasturi doirasida Toshkent avtomobil yoʻllarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi instituti uchun nazarda tutilgan mablagʻlar institutda joriy yilning 1-yanvar holatiga koʻra bajarilgan qurilish-taʼmirlash ishlari boʻyicha yakuniy hisob-kitoblar amalga oshirilgandan soʻng yoʻnaltirilishini taʼminlasin;
qoʻshimcha talab etiladigan mablagʻlar boʻyicha 2020-yilgi Investitsiya dasturi doirasida markazlashgan kapital qoʻyilmalarning iqtisod qilingan qismini qayta taqsimlash yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin;
b) 2021-yil va kelgusi yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturini shakllantirishda ishlab chiqilgan loyiha-smeta hujjatlariga asosan Universitet binolarini qurish ishlari uchun markazlashgan kapital qoʻyilmalar limitlari ajratilishini taʼminlasin.
13. Universitet binolarini qurish ishlari boʻyicha:
Toshkent shahar hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi – buyurtmachi etib belgilansin;
bosh loyihachi va bosh pudratchi tashkilotlar qonunchilikda belgilangan tartibda tender (tanlov) savdolari orqali aniqlansin.
14. Belgilab qoʻyilsinki, Universitet faoliyatini Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan moliyalashtirish 2020-yilda Oʻzbekiston Respublikasining respublika byudjetidan birinchi darajali byudjet mablagʻlarini taqsimlovchi sifatida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi va Transport vazirligiga ajratiladigan mablagʻlar doirasida, 2021-yildan boshlab esa Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutiladi.
15. Toshkent temir yoʻl muhandislari instituti hamda Toshkent avtomobil yoʻllarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi institutining akademik litseylari negizida Toshkent davlat transport universitetining akademik litseyi tashkil etilsin.
Belgilansinki, Akademik litsey:
Toshkent shahar, Chilonzor tumani, Guliston mavzesi, 21a-uy manzilida tekin foydalanish huquqi asosida joylashtiriladi;
faoliyati Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hisobidan moliyalashtiriladi.
16. Kelgusida mehnat faoliyati xususiyatlari va oʻquv amaliyoti, transport vositasi harakati hamda insonlar hayoti xavfsizligini taʼminlash bilan bogʻliq boʻlgan taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha Universitetga oʻqishga hujjat topshirishdan oldin abituriyent va talabalarni temir yoʻl transporti yoʻnalishi boʻyicha “Oʻzbekiston temir yoʻllari” aksiyadorlik jamiyatining hududlardagi temir yoʻl poliklinikalarida tashkil etilgan ixtisoslashtirilgan tibbiyot komissiyasida, shuningdek, havodagi harakatni boshqarish yoʻnalishi boʻyicha “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyati tibbiy-sanitariya boʻlimining vrachlik-uchuvchilik ekspert komissiyasida koʻrikdan oʻtkazish tartibi saqlab qolinsin.
17. Universitet xodimlarining tashabbuskorligi va moddiy manfaatdorligini oshirish maqsadida Universitetda yuridik shaxs maqomiga ega boʻlmagan byudjetdan tashqari jamgʻarma (keyingi oʻrinlarda – Jamgʻarma) tashkil etilsin.
18. Belgilansinki:
a) Jamgʻarma mablagʻlari toʻlov-kontrakt asosida oʻqitishdan tushadigan mablagʻlar, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi va Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yoʻllari qoʻmitasining byudjetdan tashqari mablagʻlari hamda “Oʻzbekiston temir yoʻllari”, “Uzbekistan Airways” va “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyatlarining homiylik xayriyalari hisobidan shakllantiriladi;
b) Jamgʻarma mablagʻlari Universitet professor-oʻqituvchilari, shu jumladan, oʻrindoshlik asosida ishlovchi professor-oʻqituvchilari, boshqaruv, ilmiy, oʻquv-yordamchi, texnik va xizmat koʻrsatuvchi xodimlariga ularning mehnatiga haq toʻlash fondining 200 foizigacha miqdorida har oylik ustamalarni toʻlashga yoʻnaltiriladi;
v) Jamgʻarma mablagʻlarini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibi, shu jumladan, har oylik ustamalarni belgilash mezonlari Vasiylik kengashi bilan kelishilgan holda Universitet rektori tomonidan belgilanadi;
g) Universitetning boshqaruv, professor-oʻqituvchilari, ilmiy, oʻquv-yordamchi, texnik va xizmat koʻrsatuvchi xodimlariga Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hisobidan koʻp yillik mehnati uchun ragʻbatlantirish koeffitsiyentini hisobga olgan holda, lavozim maoshiga belgilangan koeffitsiyentlarda quyidagi hajmlarda har oyda qoʻshimcha pul toʻlanadi:
3 yildan 5 yilgacha – 0,15;
5 yildan 10 yilgacha – 0,2;
10 yildan 15 yilgacha – 0,3;
15 yildan ortiq – 0,4.
19. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi hamda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
20. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi oʻrinbosari A.J.Ramatov va Oʻzbekiston Respublikasi transport vaziri E.M.Ganiyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по кардинальному совершенствованию системы подготовки кадров в сфере транспорта
В целях кардинального совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров для сферы транспорта республики на основе передового зарубежного опыта и международных стандартов, широкого внедрения инновационных форм и методов обучения, современных педагогических и информационных технологий в учебный процесс, а также укрепления материально-технической базы и дальнейшего повышения научного потенциала отраслевых образовательных учреждений:
1. Одобрить предложение Министерства транспорта, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» об образовании Ташкентского государственного транспортного университета (далее – Университет) на базе Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта, Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог и факультета авиакосмических технологий Ташкентского государственного технического университета.
2. Установить, что Университет:
является базовым высшим образовательным учреждением по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов с высшим образованием и научных кадров для сферы транспорта;
является правопреемником по всем правам и обязательствам Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог и Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта, а также по правам и обязательствам факультета авиакосмических технологий Ташкентского государственного технического университета;
находится в ведомственном подчинении Министерства транспорта Республики Узбекистан.
Разместить Университет и совместный Узбекско-Белорусский факультет при Ташкентском институте по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог, образованный совместно с Белорусским государственным техническим университетом, по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Адылходжаева, 1 на основе права безвозмездного пользования.
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности Университета:
подготовку, переподготовку и повышение квалификации конкурентоспособных на рынке труда специалистов с высшим образованием и научно-педагогических кадров, а также специалистов массовых профессий исходя из потребности сферы транспорта;
проведение фундаментальных, прикладных и инновационных изысканий и исследований об актуальных вопросах развития сферы транспорта, разработку предложений о широком внедрении их результатов, в том числе цифровых и других современных технологий;
развитие сотрудничества с ведущими зарубежными высшими образовательными и научными учреждениями в целях реализации совместных образовательных программ и научных проектов, организации повышения квалификации профессоров-преподавателей и обучения выпускников Университета по программам магистратуры и докторантуры за рубежом;
создание непрерывной системы подготовки кадров для сферы транспорта, обеспечение непрерывности и преемственности образовательных программ академических лицеев и профессиональных образовательных учреждений данной сферы;
в целях обеспечения тесной связи теоретической подготовки и практики в учебном процессе организацию совместно с предприятиями сферы транспорта прохождения студентами практики в учреждениях соответствующей сферы с налаживанием целевого сотрудничества по трудоустройству выпускников.
4. Установить, что учебный процесс в Университете начинается с 2020/2021 учебного года, квота приема студентов на учебу определяется исходя из ежегодно утверждаемых параметров государственного заказа по приему в высшие образовательные учреждения республики.
5. Министерству транспорта Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить назначение квалифицированного зарубежного специалиста на должность первого заместителя ректора по вопросам стратегического развития Университета.
перечень объектов, безвозмездно передаваемых Ташкентскому государственному транспортному университету на основе права оперативного управления, а также Перечень объектов, передаваемых Ташкентскому государственному транспортному университету на основе арендной платы по «нулевой» ставке с покрытием соответствующих коммунальных и эксплуатационных расходов, согласно приложениям №№ 2 и 3;
перечень направлений образования, переходящих из Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта в Ташкентский государственный технический университет, согласно приложению № 4;
состав Попечительского совета Ташкентского государственного транспортного университета согласно приложению №5.
7. Безвозмездно передать на основе права оперативного управления Министерству народного образования Республики Узбекистан здание Молодежного центра (бывшего 2-го академического лицея при Ташкентском институте инженеров железнодорожного транспорта), расположенного по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Мехржон, 12.
8. Определить основными задачами Попечительского совета Университета:
организацию финансовой помощи для развития материально-технической базы и обеспечения эффективной деятельности Университета, привлечение внебюджетных средств;
организацию эффективного сотрудничества с заказчиками кадров для повышения профессиональной подготовки и трудоустройства выпускников;
оказание содействия в развитии и осуществлении международного сотрудничества в области образования и науки;
поддержку новых форм и программ, направленных на развитие высшего образования, а также совершенствование внедрения в практику результатов научно-исследовательских работ;
9. Предоставить Университету право:
вносить изменения в направления образования по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством транспорта Республики Узбекистан;
самостоятельно разрабатывать и утверждать учебные планы, программы и квалификационные требования, предъявляемые к выпускникам, по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, учитывая необходимость обеспечения непрерывной связи учебного процесса с приоритетными направлениями развития сферы транспорта;
осуществлять самостоятельное нормирование учебной нагрузки профессоров-преподавателей в процессе внедрения кредитно-модульной системы в учебный процесс, стимулирование выполнения педагогическими работниками учебно-методических и научно-исследовательских работ, а также работ по системе «устоз – шогирд»;
осуществлять финансирование расходов по опубликованию научных статей профессоров-преподавателей Университета в международных научных журналах, вошедших в такие базы данных, как Scopus и Web of Science;
оказывать консультационные и экспертно-аналитические услуги по направлениям деятельности Университета на договорной основе, формировать структуры научно-исследовательских и инновационных служб по согласованию с Попечительским советом в целях эффективного оказания предоставляемых услуг;
организовывать подготовку кадров по направлениям бакалавриата, магистратуры и докторантуры на основе совместных образовательных программ в сотрудничестве с ведущими зарубежными высшими образовательными учреждениями;
увеличивать объем практических занятий за счет сокращения доли теоретического образования в учебных планах, применения опыта «один день практики в неделю», принимая во внимание требования работодателей;
привлекать зарубежных специалистов в качестве консультантов, советников и преподавателей с установлением и выплатой им месячной заработной платы и других выплат за счет внебюджетных средств Университета, учитывая действующую конъюнктуру рынка труда;
возмещать расходы, связанные с обучением и прохождением стажировки одаренных студентов и ведущих профессоров-преподавателей Университета в зарубежных высших образовательных учреждениях, за счет внебюджетных средств с условием отработки в Университете в течение пяти лет;
предоставлять в аренду здания и сооружения, расположенные на территории Университета, с полным направлением поступивших средств во внебюджетный фонд Университета за вычетом вознаграждения, выплаченного оператору электронной торговой площадки.
11. Определить источниками финансирования деятельности Университета:
а) в части, связанной с текущим содержанием:
12. Одобрить предложение Министерства транспорта и Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан о строительстве в 2020–2022 годах на территории Университета нового учебного здания, зданий места проживания студентов и информационно-ресурсного центра (далее – здания Университета).
Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан:
а) для разработки проектно-сметной документации и начала строительных работ в зданиях Университета в текущем году:
обеспечить направление средств, предусмотренных для Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог в рамках Инвестиционной программы на 2020 год, после осуществления итогового расчета за выполненные строительно-ремонтные работы по состоянию на 1 января текущего года;
внести в Кабинет Министров предложение о перераспределении сэкономленной части централизованных капитальных вложений в рамках Инвестиционной программы на 2020 год по дополнительно требуемым средствам;
13. Для строительства зданий Университета определить:
заказчиком – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» хокимията города Ташкента;
генеральную проектную и генеральную подрядную организации – путем тендерных (конкурсных) торгов в порядке, установленном законодательством.
14. Установить, что финансирование деятельности Университета предусматривается в рамках средств, выделяемых Министерству высшего и среднего специального образования и Министерству транспорта Республики Узбекистан из республиканского бюджета Республики Узбекистан в качестве распределителей бюджетных средств первого уровня на 2020 год за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, начиная с 2021 года – в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
15. Образовать Академический лицей Ташкентского государственного транспортного университета на базе академических лицеев Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта и Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог.
Установить, что Академический лицей:
размещается по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, массив Гулистан, 21-а на основе права безвозмездного пользования;
финансируется за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан.
17. В целях повышения инициативности и материальной заинтересованности работников Университета создать в Университете Внебюджетный фонд (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
а) средства Фонда формируются за счет средств, поступающих от обучения на платно-контрактной основе, внебюджетных средств Министерства транспорта и Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Республики Узбекистан, благотворительных пожертвований акционерных обществ «Узбекистон темир йуллари», «Uzbekistan Airways», «Uzbekistan Airports»;
б) средства Фонда направляются на выплату ежемесячной надбавки в размере до 200 процентов фонда оплаты труда профессоров-преподавателей, в том числе профессоров-преподавателей, работающих по совместительству, а также управленческого, технического и обслуживающего персонала, научных и учебно-вспомогательных работников Университета;
г) профессорам – преподавателям, управленческому, техническому и обслуживающему персоналу, научным и учебно-вспомогательным работникам Университета выплачивается ежемесячная надбавка за выслугу лет за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан в коэффициентах к должностному окладу с учетом коэффициента стимулирования:
от 3 до 5 лет – 0,15;
от 5 до 10 лет – 0,2;
от 10 до 15 лет – 0,3;
свыше 15 лет – 0,4.
19. Министерству транспорта, Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж. и министра транспорта Республики Узбекистан Ганиева Э.М.