Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, agrar sohaning barcha tarmoqlarini moliyalashtirish, ichki bozorda narx barqarorligini ta’minlash, yuqori qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish, agrar sohani mexanizatsiyalash, mahsulot yetishtirish, xarid qilish
va sotishda bozor tamoyillarini keng joriy etish maqsadida:
1. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligining qishloq xo‘jaligini moliyalashtirishning qo‘shimcha mexanizmlari va moliyaviy vositalarini joriy etishni kengaytirish maqsadida Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) faoliyatini yangi bosqichga ko‘tarishga doir taklifi ma’qullansin.
a) agrotexnik tadbirlarni, jumladan, kuzgi shudgorlashni va ekin maydonlariga mineral o‘g‘itlarni solishni o‘z vaqtida ta’minlash maqsadida 2022 yil hosilidan boshlab paxta xomashyosini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish tegishli moliya yilidan oldingi yilning 1 noyabridan boshlanadi;
b) paxta yig‘im-terimi uchun tijorat banklari tomonidan ajratilgan kreditlar bo‘yicha foiz stavkasining bir qismini qoplash uchun kompensatsiya to‘lash Jamg‘arma hisobidan amalga oshiriladi.
milliy valyutada ajratiladigan tijorat kreditlari bo‘yicha foiz stavkasining Markaziy bankning asosiy stavkasidan oshadigan, lekin
10 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan qismini;
xorijiy valyutada ajratiladigan kreditlar bo‘yicha tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 30 foizigacha, lekin 3 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun kompensatsiya kreditning dastlabki 9 oyi uchun to‘lanadi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi Moliya vazirligi va Markaziy bank bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur bandda nazarda tutilgan davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlarini amalga oshirish tartibini tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
3. Sabzavot yetishtirish faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2021 yilda:
sabzavotchilik klasterlari, fermer xo‘jaliklari va boshqa sabzavot yetishtiruvchilarga tijorat banklari tomonidan 9 oy muddatga yillik foiz stavkasi Markaziy bankning asosiy stavkasida (shundan, bank marjasi 2 foiz) yetishtiriladigan sabzavot qiymatining 40 foizigacha miqdorda kredit ajratiladi;
sabzavot yetishtirish xarajatlarini kreditlash uchun Jamg‘arma tomonidan 9 oy muddatga yillik foiz stavkasi Markaziy bankning asosiy stavkasidan ikki foiz punkt kamaytirgan holda tijorat banklariga joylashtiriladi;
tijorat banki tomonidan kreditlar bitimda belgilangan muddatda qaytarilmasa, kreditlarning qaytarilmagan qismiga foizlar Markaziy bankning asosiy stavkasiga 6 foiz punkt qo‘shib hisoblanadi.
2022 yil hosilidan boshlab, asosiy maydonlarda sabzavot yetishtirish uchun ajratiladigan tijorat kreditlari bo‘yicha foiz stavkasining Markaziy bankning asosiy stavkasidan oshadigan qismi uchun kompensatsiya to‘lash tizimi joriy etiladi.
4. 2021 yildan boshlab Jamg‘armaga quyidagilarni moliyalashtirish uchun O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan mablag‘ ajratilsin:
jalb qilingan chet el kreditlari bo‘yicha valyutaning ayirboshlash kursining o‘zgarishi natijasida yuzaga keladigan zarar;
paxta yig‘im-terimi uchun qishloq xo‘jaligi korxonalariga ajratiladigan tijorat kreditlari bo‘yicha foiz stavkaning bir qismini qoplash uchun to‘lanadigan kompensatsiya;
moliyaviy taqchillikni bartaraf etish uchun jalb etilgan
mablag‘lar, shu jumladan, byudjet ssudasi va tijorat banklariga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish
uchun joylashtirilgan resurslarning foiz stavkalari o‘rtasida yuzaga keladigan salbiy tafovut.
Moliya vazirligi mazkur bandda ko‘zda tutilgan maqsadlar
uchun mablag‘larni 2021 yilda O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetining qo‘shimcha manbalari hisobidan moliyalashtirsin
va 2022 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutsin.
5. Quyidagilar Jamg‘armaning asosiy vazifalari etib belgilansin:
paxta xomashyosi va bug‘doy yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish;
asosiy maydonlarda ekiladigan sabzavot mahsulotlarini yetishtirishni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash;
ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash uchun zarur bug‘doyni bozor narxlarida xarid qilish va birja savdolariga qo‘yish;
fermer xo‘jaliklari va boshqa qishloq xo‘jaligi tashkilotlariga zamonaviy, yuqori samarali qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash;
qishloq xo‘jaligini moliyalashtirish va hisob-kitob tizimiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish;
rivojlangan davlatlarning agrar sohasini moliyalashtirish
bo‘yicha tajribasini o‘rganish hamda ularni respublikada joriy qilish.
a) quyidagilar Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirishning asosiy manbalari hisoblanadi:
tijorat banklariga maqsadli hamda lizing tashkilotlariga qishloq xo‘jaligi texnikasini lizing shartlarida yetkazib berishni moliyalashtirish uchun joylashtirilgan kredit resurslari hamda qarz mablag‘larini qaytarishdan tushadigan tushumlar va ularga hisoblangan foiz to‘lovlari;
Jamg‘arma tomonidan sotib olingan bug‘doyni xarid qilish (sotib olish, saqlash, tashish va sotish xarajatlari bilan birga) va sotish narxlari o‘rtasida yuzaga kelgan ijobiy tafovut;
jalb qilingan chet el kreditlari bo‘yicha valyutaning ayirboshlash kursining o‘zgarishi natijasida yuzaga keladigan zararni qoplash uchun O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan ajratilgan mablag‘lar;
jalb etiladigan kreditlar, shu jumladan, chet el kreditlari
va investitsiyalar, xalqaro moliya institutlari grantlari va donor tashkilotlarining mablag‘lari;
Jamg‘armaning mablag‘larini tijorat banklariga depozitga joylashtirishdan tushadigan daromadlar;
qishloq xo‘jaligi texnikasi lizing yoki kredit shartlarida xarid qilinganda ularning foiz xarajatlari, shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikasini xarid qilish uchun subsidiya hamda kombaynlarni xorijda xizmat ko‘rsatishi (xizmatlar eksporti) uchun tashish transport xarajatlariga kompensatsiya to‘lashga O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan ajratilgan mablag‘lar;
paxta yig‘im-terimi uchun ajratiladigan tijorat kreditlar bo‘yicha foiz stavkaning bir qismini qoplashga kompensatsiya to‘lash uchun O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan ajratilgan mablag‘lar;
mablag‘lar, shu jumladan, byudjet ssudasi va tijorat banklariga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish uchun joylashtirilgan resurslarning foiz stavkalari o‘rtasida yuzaga keladigan salbiy tafovutni qoplash uchun O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan ajratilgan mablag‘lar;
byudjet tizimining byudjetlaridan jalb qilinadigan mablag‘lar;
b) jamg‘arma mablag‘lari quyidagi maqsadlar uchun sarflanadi:
paxta xomashyosi, bug‘doy hamda asosiy maydonlarda ekiladigan sabzavot mahsulotlarini yetishtirishni moliyalashtirish uchun tijorat banklariga resurs joylashtirish;
G‘alla yetishtirish, xarid qilish va sotishga bozor tamoyillarini keng joriy etishni muvofiqlashtiruvchi Respublika kengashi taklifiga asosan tijorat vakili bilan birgalikda ichki bozorda narx barqarorligini ta’minlash uchun xorijiy davlatlardan bug‘doy sotib olish;
jalb qilingan byudjet ssudasi, kredit va unga hisoblangan foizlarni qaytarish;
jalb qilingan chet el kreditlari bo‘yicha chet el valyutasi va so‘mdagi barcha xarajatlarni, shuningdek, valyuta kursi hamda foiz to‘lovlari bo‘yicha yuzaga keladigan zararlarni qoplash;
qishloq xo‘jaligi texnikasi lizing yoki kredit shartlarida xarid qilinganda ularning foiz xarajatlari, shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikasini xarid qilish uchun qonunchilikda belgilangan miqdorda subsidiya to‘lash;
kombaynlarning xorijda xizmat ko‘rsatishi (xizmatlar eksporti) uchun tashish transport xarajatlariga qonunchilikda belgilangan miqdorda kompensatsiya to‘lash;
paxta yig‘im-terimi uchun tijorat kreditlar bo‘yicha foiz stavkaning bir qismini qoplash uchun qonunchilikda belgilangan miqdorda kompensatsiya to‘lash;
Jamg‘arma tomonidan sotib olingan bug‘doyni xarid qilish (sotib olish, saqlash, tashish va sotish xarajatlari bilan birga) va sotish narxlari o‘rtasidagi salbiy tafovut bo‘yicha zararlarni qoplash;
Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini boshqarish departamentini saqlash xarajatlarini moliyalashtirish.
v) Jamg‘arma mablag‘laridan maqsadli foydalanishni nazorat qilish Moliya vazirligining Davlat moliyaviy nazorati departamenti tomonidan amalga oshiriladi.
Jamg‘armaning barcha hisobvaraqlariga, shu jumladan, Jamg‘arma aylanma mablag‘lari hisobidan operatsiyalar o‘tkaziladigan tegishli
bank hisobvaraqlariga nisbatan cheklov choralari qo‘llanilmasligi;
Jamg‘arma mablag‘lari belgilangan muddatlarda qaytarilmagan taqdirda, ular Jamg‘arma tomonidan inkasso topshiriqnomasi bilan undirilishi belgilab qo‘yilsin.
8. Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi kengashi tarkibi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Quyidagilar Jamg‘arma kengashining asosiy vazifalari etib belgilansin:
G‘alla yetishtirish, xarid qilish va sotishga bozor tamoyillarini keng joriy etishni muvofiqlashtiruvchi Respublika kengashiga ichki bozorda narx barqarorligini ta’minlash uchun xorijiy davlatlardan bug‘doy
sotib olishga doir taklif kiritish;
Jamg‘arma hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralarning
agrar soha tarmoqlarini moliyalashtirish va rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirayotgan ishlari natijasi to‘g‘risida hisobotlarini eshitish;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasiga Jamg‘arma faoliyatini takomillashtirishga doir takliflarni kiritish;
Jamg‘arma tomonidan tayyorlanadigan Jamg‘armaning tushumlar
va xarajatlar balansini ko‘rib chiqish va uning Vazirlar Mahkamasiga kiritilishini ta’minlash;
Moliya vazirligining Davlat moliyaviy nazorati departamentining Jamg‘arma mablag‘laridan samarali foydalanish bo‘yicha o‘tkazgan nazorat tadbirlari natijalari yuzasidan xulosalarni muhokama qilish
va kamchiliklarni bartaraf etish choralarini ko‘rish.
9. Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini boshqarish departamentining (keyingi o‘rinlarda – Departament) tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
10. Departamentga, istisno tariqasida, Jamg‘arma mablag‘larini elektron auksion o‘tkazmasdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida tijorat banklarida depozitga joylashtirish huquqi berilsin.
11. Markaziy bank bir hafta muddatda Jamg‘armaga moliyaviy operatsiyalar o‘tkazish uchun milliy va chet el valyutasida tegishli
maxsus hisobvaraqlar ochilishini ta’minlasin.
12. Moliya vazirligi:
Jamg‘armada vaqtinchalik mablag‘ taqchilligi yuzaga kelganda, joriy yilning o‘tgan davrida joylashtirilgan davlat qimmatli qog‘ozlarining o‘rtacha foiz stavkasida ikki yil muddatgacha byudjet ssudasini ajratsin;
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi
va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda ikki hafta muddatda narx barqarorligini ta’minlash uchun don sotib olish, sotish
va saqlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
13. Qishloq xo‘jaligi vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda Jamg‘arma tomonidan xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarga kompensatsiya va subsidiyalarni to‘lash tartibini soddalashtirish
va takomilashtirish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
Bunda Jamg‘arma tomonidan kompensatsiya va subsidiyalarni
to‘lash Qishloq xo‘jaligi vazirligining buyurtmalari asosida amalga oshirilishi nazarda tutilsin.
Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov ushbu Farmonning to‘liq
va o‘z vaqtida ijro etilishiga, mas’ul vazirlik va idoralarning faoliyatini samarali tashkil etishga hamda muvofiqlashtirishga, ular rahbarlarining ko‘rilgan choralar to‘g‘risidagi hisobotlarini eshitishga, aniqlangan muammo va kamchiliklarni tezkor bartaraf etishga;
moliya vaziri T.A.Ishmetov agrar sohani moliyalashtirishda yuzaga keladigan taqchillikni qoplash uchun zarur mablag‘larni byudjet tizimi byudjetlari hisobidan o‘z vaqtida ajratishga, shuningdek, byudjetdan qo‘shimcha ajratilgan mablag‘larning maqsadli sarflanishini nazorat qilishga shaxsan mas’ul va javobgar ekanligi belgilansin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
16. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlari 4-ilovaga muvofiq
o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
17. Moliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Mazkur Farmon ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

В целях развития сельского хозяйства в стране, финансирования всех направлений аграрной сферы, обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке, создания цепочки высокой добавленной стоимости, механизации аграрной сферы, а также широкого внедрения рыночных принципов в производство, закупку и реализацию продукции:
1. Одобрить предложение Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Министерства сельского хозяйства о поднятии на новый уровень деятельности Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов (далее – Фонд) в целях расширения внедрения дополнительных механизмов и финансовых средств финансирования сельского хозяйства.
а) в целях своевременного обеспечения проведения агротехнических мероприятий, в том числе подъема зяби и внесения минеральных удобрений на посевные площади, с урожая 2022 года финансирование расходов на выращивание хлопка-сырца начинается с 1 ноября года, предшествующего соответствующему финансовому году;
б) выплата компенсации на покрытие части процентной ставки по кредитам, выделенным коммерческими банками для уборки хлопка, производится за счет Фонда.
При этом компенсация выплачивается за первые 9 месяцев кредита в целях покрытия:
части процентной ставки по коммерческим кредитам, выделяемым в национальной валюте, превышающей основную ставку Центрального банка, но не более 10 процентных пунктов;
части до 30 процентов процентной ставки, установленной коммерческими банками по кредитам, выделяемым в иностранной валюте, но не более 3 процентных пунктов.
Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов и Центральным банком в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров порядок осуществления мер государственной поддержки, предусмотренных настоящим пунктом.
3. В целях поддержки деятельности по выращиванию овощей установить порядок, в соответствии с которым в 2021 году:
коммерческие банки выделяют кредиты овощеводческим кластерам, фермерским хозяйствам и другим производителям овощей на срок 9 месяцев в размере до 40 процентов стоимости выращиваемых овощей с годовой процентной ставкой по основной ставке Центрального банка (с учетом маржи банка – 2 процента);
для кредитования расходов на выращивание овощей Фонд размещает денежные средства в коммерческих банках на срок 9 месяцев с годовой процентной ставкой на два процентных пункта ниже основной ставки Центрального банка;
при невозвращении кредитов, выделенных коммерческими банками, в сроки, установленные в соглашении, проценты по невозвращенной части кредитов рассчитываются с прибавлением 6 процентных пунктов к основной ставке Центрального банка.
По коммерческим кредитам, выделяемым для выращивания овощей на основных площадях, начиная с урожая 2022 года внедряется система выплаты компенсации на часть процентной ставки, превышающую основную ставку Центрального банка.
4. Выделить с 2021 года Фонду средства из республиканского бюджета Республики Узбекистан для финансирования:
убытков вследствие изменения курса обмена валют по привлекаемым зарубежным кредитам;
компенсаций, выплачиваемых на покрытие части процентной ставки по коммерческим кредитам, выделяемым сельскохозяйственным предприятиям для уборки хлопка;
отрицательной разницы между процентными ставками средств, привлеченных для устранения финансового дефицита, включая бюджетную ссуду, и ресурсов, размещенных в коммерческих банках для финансирования расходов по производству сельскохозяйственной продукции.
Министерству финансов профинансировать средства, выделяемые на цели, предусмотренные в настоящем пункте, в 2021 году за счет дополнительных источников республиканского бюджета Республики Узбекистан, с 2022 года – предусматривать в параметрах государственного бюджета.
5. Определить основными задачами Фонда:
финансирование расходов на выращивание хлопка-сырца и зерна;
финансовую поддержку выращивания овощей, семена которых засеваются на основных площадях;
закупку по рыночной цене и выставление на биржевые торги пшеницы в объеме, необходимом для обеспечения стабильности цен на зерно и хлебную продукцию на внутреннем рынке;
государственную поддержку поставки фермерским хозяйствам и другим сельскохозяйственным организациям современной высокоэффективной сельскохозяйственной техники;
внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в систему финансирования сельского хозяйства и расчета;
изучение и внедрение в республике опыта финансирования аграрной сферы развитых государств.
а) основными источниками формирования средств Фонда являются:
поступления от возврата кредитных ресурсов, размещенных в коммерческих банках в целевом порядке и для финансирования поставки сельскохозяйственной техники лизинговым организациям на условиях лизинга, а также заемных средств и начисленные по ним процентные платежи;
положительная разница, образовавшаяся между ценой закупки (включая расходы на закупку, хранение, транспортировку и реализацию) и ценой реализации пшеницы, приобретенной Фондом;
средства, выделенные из республиканского бюджета Республики Узбекистан на покрытие убытков вследствие изменения курса обмена валют по привлеченным иностранным кредитам;
привлеченные кредиты, включая иностранные кредиты и инвестиции, гранты международных финансовых институтов и средства донорских организаций;
доходы, поступающие от размещения средств Фонда на депозиты в коммерческих банках;
процентные расходы при закупке сельскохозяйственной техники на условиях лизинга или кредита, а также средства, выделенные из республиканского бюджета Республики Узбекистан на выплату субсидий для приобретения сельскохозяйственной техники и компенсации транспортных расходов за перевозку комбайнов для оказания услуг за рубежом (экспорт услуг);
средства, выделяемые из республиканского бюджета Республики Узбекистан для выплаты компенсаций на покрытие части процентной ставки по коммерческим кредитам, выделяемым для уборки хлопка;
средства, выделяемые из республиканского бюджета Республики Узбекистан для покрытия отрицательной разницы между процентными ставками средств, привлеченных для устранения финансового дефицита, включая бюджетную ссуду, и ресурсов, размещенных в коммерческих банках для финансирования расходов по производству сельскохозяйственной продукции;
средства, привлекаемые из бюджетов бюджетной системы;
б) средства Фонда расходуются на следующие цели:
размещение в коммерческих банках ресурсов для финансирования производства хлопка-сырца, пшеницы и овощей, семена которых засеваются на основных площадях;
закупка совместно с коммерческим представителем пшеницы из зарубежных государств для обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке на основании предложения Республиканского совета по координации широкого внедрения рыночных механизмов в производство, закупку и реализацию зерна;
возврат привлеченной бюджетной ссуды, кредитов и начисленных по ним процентов;
покрытие всех расходов по привлеченным иностранным кредитам в иностранной и национальной валюте, а также убытков вследствие изменения курса валют и процентных платежей;
выплата процентных расходов при закупке сельскохозяйственной техники на условиях лизинга или кредита, а также субсидий на приобретение сельскохозяйственной техники в размере, установленном законодательством;
выплата компенсаций за транспортные расходы по перевозке комбайнов для оказания услуг за рубежом (экспорт услуг) в размере, установленном законодательством;
выплата компенсаций на покрытие части процентной ставки по коммерческим кредитам на уборку хлопка в размере, установленном законодательством;
покрытие убытков вследствие отрицательной разницы, образовавшейся между ценой закупки (включая расходы на закупку, хранение, транспортировку и реализацию) и ценой реализации пшеницы, приобретенной Фондом;
финансирование расходов на содержание Департамента по управлению Фондом государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов;
в) контроль за целевым использованием средств Фонда осуществляется Департаментом государственного финансового контроля Министерства финансов.
по отношению ко всем счетам Фонда, в том числе соответствующим банковским счетам, посредством которых проводятся операции по оборотным средствам Фонда, ограничительные меры не применяются;
при невозвращении средств Фонда в установленные сроки они взыскиваются Фондом на основании инкассового поручения.
8. Утвердить состав Совета Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов согласно приложению № 1.
Определить основными задачами Совета Фонда:
внесение в Республиканский совет по координации широкого внедрения рыночных принципов в производство, закупку и реализацию пшеницы предложений о закупке пшеницы из зарубежных государств для обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке;
заслушивание отчетов Фонда, а также других заинтересованных министерств и ведомств о результатах осуществляемых работ по финансированию и развитию направлений аграрной сферы;
представление Президенту Республики Узбекистан и в Кабинет Министров предложений о совершенствовании деятельности Фонда;
рассмотрение и обеспечение внесения в Кабинет Министров баланса доходов и расходов Фонда, подготавливаемого Фондом;
обсуждение заключений о результатах контрольных мероприятий по эффективному использованию средств Фонда, проведенных Департаментом государственного финансового контроля Министерства финансов, и принятие мер по устранению недостатков.
9. Утвердить структуру Департамента по управлению Фондом государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов (далее – Департамент) согласно приложению № 2.
10. Предоставить Департаменту в порядке исключения право на размещение средств Фонда на депозиты в коммерческих банках на основании прямых договоров без проведения электронного аукциона.
11. Центральному банку в недельный срок обеспечить открытие соответствующих специальных счетов Фонда в национальной и иностранной валюте для проведения финансовых операций.
12. Министерству финансов:
при образовании в Фонде временного дефицита средств выделить бюджетную ссуду на срок до двух лет по средней процентной ставке государственных ценных бумаг, размещенных в прошедший период;
совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Антимонопольным комитетом, Министерством сельского хозяйства и Агентством по управлению государственными активами в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров предложения о совершенствовании системы закупки, реализации и хранения зерна в целях обеспечения стабильности цен.
13. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов в месячный срок внести в Кабинет Министров предложение об упрощении и совершенствовании порядка выплаты Фондом компенсаций и субсидий субъектам, осуществляющим хозяйственную деятельность.
При этом предусмотреть выплату Фондом компенсаций и субсидий на основании заказов Министерства сельского хозяйства.
заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. – за полное и своевременное исполнение настоящего Указа, эффективную организацию и координацию деятельности ответственных министерств и ведомств, заслушивание отчетов их руководителей о принятых мерах, а также оперативное решение выявленных проблем и устранение обнаруженных недостатков;
министра финансов Ишметова Т.А. – за своевременное выделение за счет бюджетов бюджетных систем средств, необходимых для покрытия дефицита, образующегося в процессе финансирования аграрной сферы, а также осуществление контроля целевого расходования средств, дополнительно выделенных из бюджета.
15. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
16. Признать утратившими силу некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
17. Министерству финансов совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
18. Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
Вносить Президенту Республики Узбекистан информацию о результативности осуществляемых мер по итогам каждого квартала.