Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangiariq tumanidagi “Global Food Impeks” masʼuliyati cheklangan jamiyat tomonidan tashkil etilgan zamonaviy issiqxonani koʻzdan kechirdi.
Mamlakatimizda qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash va eksport qilishga keng sharoit yaratilmoqda. Joylarda gidroponika usulida issiqxonalar qurilmoqda. Bu sifatli poliz mahsulotlari yetishtirish, koʻplab ish oʻrinlari yaratish imkonini berayotir.
“Global Food Impeks” masʼuliyati cheklangan jamiyat uchun ajratilgan maydon 23 gektardan ziyod. Birinchi bosqichda 10 gektar yerda issiqxona qurilgan. 140 kishi ish bilan taʼminlangan.
Ahamiyatlisi shundaki, ilgari bu joy shoʻr bosgan, qarovsiz yer edi. Endi shu zaminning har gektaridan yiliga 300-400 ming dollar miqdorida daromad olinadi.
Masalan, pomidor va bodring koʻchatlari shu yil yanvarda hosilga kirdi. Oʻtgan qisqa vaqtda 480 ming dollarlik eksport qilindi. Yil oxirigacha 4-5 million dollarlik mahsulot sotish moʻljallangan.
Joriy yilda 13 gektar maydonda issiqxonaning ikkinchi bosqichini amalga oshirish hamda avgust oyida ishga tushirish moʻljallangan. Korxona toʻliq quvvatda ishlaganda yiliga 4 ming tonna pomidor va bodring, shuningdek, qulupnay, gullar va boshqa mahsulotlar yetishtiriladi, jami 280 ta ish oʻrni tashkil etiladi. Mahsulotlarning 80 foizini qoʻshni davlatlar, Rossiya va Turkiyaga eksport qilish rejalashtirilgan.
– Qishloq xoʻjaligida ilm, yangicha dunyoqarash paydo boʻldi. Mana, ishning koʻzini bilsa, katta daromad olish mumkinligiga misol. Xorazmda yer shoʻrlangan. Shunday joylarda zamonaviy issiqxonalarni koʻpaytirish, 100-200 gektarga yetkazish kerak. Ham odamlarga ishchi joy, ham eksport boʻladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Issiqxona detallarini mahalliylashtirish, bozor talabidan kelib chiqib qayta ishlashni yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Shu yerda viloyatda meva-sabzavotchilik, tomorqachilik, chorvachilik, baliqchilikni rivojlantirishga oid loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел современную теплицу общества с ограниченной ответственностью “Global Food Impeks” Янгиарыкского района.
В нашей стране создаются широкие условия для переработки и экспорта сельскохозяйственной продукции. На местах строятся теплицы на основе гидропоники. Это способствует выращиванию качественной продукции и созданию множества рабочих мест.
Для ООО “Global Food Impeks” было выделено более 23 гектаров площадей. На первом этапе создана теплица на 10 гектарах. Работой обеспечено 140 человек.
Прежде здесь была бесхозная земля с засоленной почвой. А теперь каждый гектар будет приносить в год 300-400 тысяч долларов дохода.
Так, уже в январе поспел урожай помидоров и огурцов. За минувшее короткое время экспорт компании составил 480 тысяч долларов. До конца года намечено реализовать продукцию на 4-5 миллионов долларов.
В августе нынешнего года намечено ввести в строй второй этап проекта с созданием теплицы на 13 гектарах площадей. Выйдя на полную мощность, предприятие будет способно заготавливать в год 4 тысяч тонн помидоров и огурцов, а также выращивать клубнику, цветы и другую продукцию. Будет создано в общей сложности 280 рабочих мест. Восемьдесят процентов продукции намечено экспортировать в соседние страны, Россию и Турцию.
— В сельском хозяйстве сформировался научный подход, новаторское видение. Это пример того как, работая по уму, можно получить большой доход. Необходимо увеличивать число таких современных теплиц, расширять их площадь до 100-200 гектаров. Появятся рабочие места, наладится экспорт, — отметил глава государства.
Даны поручения по локализации производства тепличных конструкций, налаживанию переработки продукции с учетом рыночного спроса.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию плодоовощеводства, приусадебного хозяйства, животноводства и рыбоводства в Хорезмской области.