Oʻzbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidenti bilan uchrashuv oʻtkazdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Dushanbe shahriga yetib kelgach, Millat saroyida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashdi.
Davlat rahbarlari Oʻzbekiston-Tojikiston doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlari jadal surʼat bilan rivojlanib, tobora mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Oʻzaro siyosiy iroda va birgalikdagi saʼy-harakatlar tufayli strategik sheriklik tamoyillari amalda roʻyobga chiqarilayotgani qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, qoʻshma kooperatsiya loyihalari va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlari ilgari surilmoqda. Hududlar darajasida faol muloqot yoʻlga qoʻyilgan.
Uchrashuvda qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi keng koʻlamli hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi hamda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar koʻrib chiqildi.

Президент Узбекистана встретился с Президентом Таджикистана
Сразу по прибытии в Душанбе Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев провел встречу с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном во Дворце нации.
Лидеры двух стран с глубоким удовлетворением отметили высокую динамику развития и укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и многопланового сотрудничества.
Подчеркнуто, что благодаря взаимной политической воле и совместным усилиям на практике реализуются принципы стратегического партнерства. Растут объемы товарооборота, продвигаются совместные проекты кооперации и программы культурно-гуманитарного обмена. Налажен интенсивный диалог на уровне регионов.
На встрече обсуждены перспективы расширения всестороннего сотрудничества между нашими братскими странами, а также рассмотрены актуальные вопросы региональной и международной повестки.
Глава нашего государства пожелал Президенту Таджикистана успешного проведения предстоящих мероприятий саммита СВМДА.