O‘zbekiston Prezidenti Moskva va Butun Rus Patriarxini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-sentabr kuni Moskva va Butun Rus Patriarxi Kirillni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari yuqori martabali mehmonni qutlar ekan, Rus pravoslav cherkovi rahbarining O‘zbekistonga tashrifi mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy yaqin va do‘stona aloqalarni mustahkamlashda muhim voqea ekanini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi oliy va yuqori darajadagi faol muloqot barcha yo‘nalishlardagi amaliy hamkorlikka jadal sur’at bag‘ishlagani, ikki tomonlama aloqalarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘targani alohida ta’kidlandi.
Patriarx Kirillning tashrifi mamlakatlarimizda millatlararo va konfessiyalararo totuvlik, diniy bag‘rikenglikni yanada mustahkamlashda muhim o‘rin tutishiga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 130 dan ortiq millat va elat, 16 konfessiya vakillari bir oiladek ahil-inoq yashamoqda. Ularning o‘z madaniyati, an’ana va urf-odatlarini rivojlantirishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Mamlakatimizda 138 milliy madaniy markaz faoliyat yuritmoqda, Toshkentda Do‘stlik uyi va bog‘i barpo etilgan. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi tashkil etilgan.
Yoshlar o‘rtasida diniy ta’lim va ma’rifat ishlariga alohida ahamiyat berilmoqda. Toshkent islom universiteti va instituti, 9 madrasa, pravoslav va protestant seminariyalari faoliyat yuritmoqda. Samarqand shahrida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Toshkent shahrida Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida barchaning ta’lim olish huquqini ta’minlash, savodsizlik va jaholatga barham berish maqsadida “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” deb nomlangan maxsus rezolutsiya qabul qilish tashabbusini ilgari surgani qayd etildi.
Uchrashuvda ekstremizm, terrorizm va radikalizm kabi global xavf-xatarlarga qarshi kurashish maqsadida konfessiyalararo muloqotni yanada mustahkamlash, jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, yosh avlodga ta’lim va ma’naviy-ahloqiy tarbiya berish masalalari muhokama qilindi.
Moskva va Butun Rus Patriarxi Kirill millatlararo tinchlik-totuvlik, turli din vakillari o‘rtasida do‘stlik va mehr-oqibatni mustahkamlash borasida mamlakatimizda olib borilayotgan siyosat hamda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida yangi bosqichda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarga yuksak baho berdi.
O‘zbekistonda Rus pravoslav cherkovi faoliyatiga ko‘rsatilayotgan e’tibor va ko‘mak, xristian diniga e’tiqod qiluvchilarning to‘laqonli ma’naviy hayoti yo‘lida yaratilgan sharoitlardan g‘oyat xursand bo‘lganini ta’kidladi.
Patriarx Kirill Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul hamda O‘zbekistonga tashrif tadbirlarga boy dastur asosida tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Rus pravoslav cherkovi O‘zbekiston – Rossiya munosabatlarini mustahkamlashda bundan buyon ham faol ishtirok etish, ma’naviy qadriyatlarimizni boyitish, xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga ko‘maklashishga tayyor ekani qayd etildi.

Президент Узбекистана принял Патриарха Московского и Всея Руси
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 сентября принял Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла.
Глава нашего государства, тепло приветствуя высокого гостя, с глубоким удовлетворением отметил, что прибытие Предстоятеля Русской православной церкви в Узбекистан является важным событием в укреплении традиционно тесных и дружественных связей между двумя странами и народами.
Было подчеркнуто, что интенсивный узбекско-российский диалог на высшем и высоком уровнях придал необходимую динамику практическому взаимодействию по всем направлениям и вывел двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень.
Особое внимание уделено значимости визита Патриарха Кирилла для дальнейшего обеспечения межнационального и межконфессионального согласия, а также религиозной толерантности в наших странах.
Сегодня в Узбекистане единой семьей живут представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий. Для них созданы все условия для развития своей национальной культуры, традиций и обычаев.
В нашей стране действуют 138 национальных культурных центров, в Ташкенте созданы Дом и Парк дружбы. При Кабинете Министров Республики Узбекистан образован Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами.
Большое значение придается религиозному образованию и просвещению молодежи. Функционируют Ташкентский исламский университет и институт, 9 медресе, православная и протестантская семинарии. Создаются Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари в Самарканде и Центр исламской цивилизации в Ташкенте.
Было отмечено, что в целях обеспечения всеобщего доступа к образованию, ликвидации безграмотности и невежества Президент Республики Узбекистан на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выступил с инициативой о принятии специальной резолюции «Просвещение и религиозная толерантность».
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления межконфессионального диалога, обеспечения межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе, а также образования и нравственного воспитания молодого поколения с целью противодействия таким глобальным вызовам и угрозам, как экстремизм, терроризм и радикализм.
Патриарх Московский и Всея Руси Кирилл высоко оценил проводимую в нашей стране политику по обеспечению межнационального мира и согласия, укреплению дружбы и взаимопонимания между людьми разного вероисповедания, а также осуществляемый новый этап социально-экономических реформ в рамках принятой Стратегии действий по развитию Узбекистана.
Была выражена признательность за уделяемое внимание и поддержку деятельности Русской православной церкви в Узбекистане, созданные условия для полноценной духовной жизни верующих.
Патриарх Кирилл поблагодарил Президента нашей страны Шавката Мирзиёева за радушный прием и организацию насыщенной программы пребывания в Узбекистане.
Было подчеркнуто, что Русская православная церковь намерена и далее активно участвовать в укреплении узбекско-российских отношений, способствовать приумножению духовных традиций и дальнейшему сближению народов двух стран.