Prezident Shavkat Mirziyoyev 10 sentyabr kuni XVI Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan sportchi va murabbiylar bilan uchrashdi.
Tadbirda Milliy paralimpiya qo‘mitasi va sport federatsiyalari rahbarlari, paralimpiyachilarning ota-onalari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ham qatnashdi.
Ma’lumki, mazkur musobaqa 24 avgustdan 5 sentyabrgacha Yaponiya poytaxti Tokio shahrida bo‘lib o‘tdi. Unga yoshlarimiz 8 ta sport turi bo‘yicha 55 ta yo‘llanmani qo‘lga kiritgan edi. Bu shu paytgacha yurtimiz sportidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Paralimpiyachilarimiz yuksak matonat va mahorat ko‘rsatib, 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza medaliga sazovor bo‘lishdi. Yana bir e’tiborli tomoni, shu 19 ta medalning 11 tasini sportchi qizlarimiz qo‘lga kiritdi.
Umumiy hisobda mamlakatimiz terma jamoasi 160 dan ziyod davlatlar o‘rtasida o‘n oltinchi, Osiyo qit’asi hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida to‘rtinchi, Markaziy Osiyoda esa birinchi o‘rinni egalladi.
Marosimda Prezidentimiz barchani sportchilarimizning ana shu  ulkan g‘alabasi bilan muborakbod etdi.
Davlatimiz rahbari musobaqada g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilarni nomma-nom e’tirof etib, ularning murabbiylari va  ota-onalariga tashakkur aytdi.
– Sizlar erishgan yutuqlar tinimsiz jismoniy mashqlar bilan birga, kuchli ruhiy tayyorgarlik, mustahkam iroda va pok niyat samarasidir, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Ulug‘ mutafakkir bobomiz Hakim Termiziy aytganlaridek, “Inson biron narsani yo‘qotsa, qayg‘urmasligi kerak. Faqat niyatni yo‘qotsa, qayg‘urishi kerak. Chunki har qanday xayrli ish pok niyat bilan ijobat bo‘ladi”.
Yurtimizda sportchilarni tayyorlash va rag‘batlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Olimpiada qatori Paralimpiya o‘yinlariga ham puxta tayyorgarlik uchun barcha sharoitlar yaratildi. Unda g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilarimizga avtomashinalar va poytaxtimizdan kvartiralar ajratildi. Prezident farmoniga muvofiq, barcha ishtirokchilar va ularning murabbiylari pul mukofotlari bilan taqdirlandilar.
Prezidentimiz erishilgan natijalarni mustahkamlab, yanada ko‘proq yutuqlarni qo‘lga kiritish uchun 2024 yilda Parijda bo‘ladigan Paralimpiya o‘yinlariga hozirdanoq aniq tizim asosida tayyorgarlik ko‘rish zarurligini ta’kidladi. Bu boradagi muhim vazifalar belgilab berildi.
Jismoniy imkoniyati cheklangan fuqarolarni sportga keng jalb etib, paralimpiya harakatini rivojlantirish, iqtidorlilarni saralab, tarbiyalash, xorijdan tajribali mutaxassis va murabbiylar jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Sport ta’limi maskanlarida paralimpiya bo‘yicha bo‘limlar tashkil etilib, qo‘shimcha kvotalar ajratilishi, maxsus o‘quv dasturlari va metodika joriy qilinishi aytildi.
Kelgusi o‘quv yilidan boshlab, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi qoshida Paralimpiya sport turlari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash institutini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Paralimpiyachilarning salomatligini mustahkamlash, jismoniy va ruhiy tayyorgarligini oshirish maqsadida ularni Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markaziga biriktirish, dori-darmon bilan ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.
Bu yo‘nalishni qishki sport turlari bo‘yicha ham rivojlantirish, “Amirsoy” tog‘-chang‘i sport majmuasi hamda “Humo-Arena” muz saroyi bazalarida paralimpiyachilar uchun sharoit yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi tarkibida “Matonat maktabi” tashkil etish taklifini bildirdi.
– Afsuski, hozirgi vaqtda yoshlar orasida hayotda ozgina to‘siq yoki qiyinchilikka uchrasa, o‘zini yo‘qotib, umidsizlikka tushib qoladigan, nojo‘ya yo‘llarga kirib ketadigan yigit-qizlar ham yo‘q emas. Sizlar yoshlar bilan uchrashib, o‘z hayotingiz, mashaqqatli yo‘lingiz, qiyinchiliklarni qanday yengib o‘tayotganingiz haqida so‘zlab bersangiz, ular albatta, sizlarga ergashadi, – dedi Prezident.
Paralipiyachilarning hayotini, yutuq va zafarlarini keng targ‘ib qilish zarurligi ham aytib o‘tildi.
– Ular taqdir sinovlariga mardona bardosh berib, sabr-toqat va shukronalik ruhi bilan, hayotda o‘z munosib o‘rnini topib yashayotganining o‘zi katta jasorat va qahramonlik namunasidir. Bunday insonlarning ibratli hayoti va faoliyati haqida xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz qanchalik ko‘p xabardor bo‘lsa, ulardan o‘rnak olib yashasa, bu jamiyatimizdagi ma’naviy muhitni yanada sog‘lomlashtirishga xizmat qiladi, – deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga muvofiq, Tokio shahrida bo‘lib o‘tgan XVI yozgi Paralimpiya o‘yinlarida yuqori natijalarga erishgan sportchi va murabbiylardan bir guruhi faxriy unvonlar, orden va medallar bilan mukofotlandi.
Tadbirda ana shu yuksak mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
Sportchi va murabbiylar, ota-onalar so‘zga chiqib, davlatimiz tomonidan ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor va rag‘bat uchun minnatdorlik bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентября провел встречу со спортсменами и тренерами, выступившими на XVI Паралимпийских играх.
На мероприятии присутствовали также руководство Национального паралимпийского комитета и спортивных федераций, родители паралимпийцев, представители государственных и общественных организаций.
Паралимпийские игры проходили с 24 августа по 5 сентября в японской столице Токио. Для участия в них наша молодежь завоевала 55 лицензий по 8 видам спорта, что на сегодняшний день является лучшим результатом в отечественном паралимпийском спорте.
Наши юноши и девушки, проявив высокое мастерство и стойкость, завоевали 8 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей. Примечательно, что 11 из 19 наград завоевали девушки.
В целом сборная нашей страны заняла шестнадцатое место среди более чем 160 стран, четвертое — среди стран Азии и Содружества Независимых Государств, первое место в Центральной Азии.
На церемонии Президент поздравил всех с великим успехом наших спортсменов.
Глава государства поздравил победителей и призеров соревнований, поблагодарил их тренеров и родителей.
— Ваши достижения — результат не только неустанных тренировок, но и сильной психологической подготовки, вашей твердой воли и благородных устремлений, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Как говорил наш предок — великий мыслитель Хаким Термизи: «Не следует печалиться, если человек что-то теряет. Горевать надо тогда, когда утрачивается стремление достичь чего-то. Ибо дело, начатое с чистыми помыслами, несомненно, принесет хорошие плоды».
Подготовке и стимулированию спортсменов в нашей стране уделяется большое внимание. Созданы все условия для качественной подготовки не только к Олимпийским, но и Паралимпийским играм. Победители и призеры Паралимпиады награждены автомобилями и квартирами в столице. В соответствии с указом Президента все участники и их тренеры получили денежные вознаграждения.
Президент подчеркнул необходимость закрепить достигнутые успехи и уже сегодня начать подготовку к Паралимпийским играм 2024 года в Париже на основе четкой системы. Определены важные задачи в этом направлении.
Даны поручения по привлечению лиц с инвалидностью к занятиям спортом, развитию паралимпийского движения, отбору и обучению талантов, привлечению опытных специалистов и тренеров из-за рубежа.
Будут созданы паралимпийские отделения в спортивных образовательных учреждениях, выделены дополнительные квоты, внедрены специальные учебные программы и методики.
Поставлена задача наладить со следующего года деятельность Института по подготовке специалистов по паралимпийским видам спорта при Национальном паралимпийском комитете Узбекистана.
Отмечалось, что для укрепления здоровья, усиления физической и психологической подготовки паралимпийцев важно закрепить за ними Республиканский научно-практический центр спортивной медицины, обеспечить их лекарствами.
Поставлены задачи по развитию зимних паралимпийских видов спорта, созданию условий для паралимпийцев в базах горнолыжного курорта «Амирсой» и ледового дворца «Хумо Арена».
Глава государства предложил создать «Школу мужества» при Национальном паралимпийском комитете Узбекистана.
— К сожалению, сегодня много молодых людей, которые, столкнувшись в жизни даже с незначительным препятствием или трудностью, теряют надежду, падают духом и вступают на неверный путь. Если вы, наши уважаемые спортсмены, проведете встречи с молодежью в учебных заведениях, трудовых коллективах, особенно в махаллях, и расскажете им о своей жизни, своем нелегком пути, о том, как вы преодолеваете испытания, думаю, они обязательно последуют вашему примеру, — сказал Президент.
Также подчеркнута необходимость широкого освещения жизни, достижений и побед паралимпийцев.
— То, что они терпеливо и с чувством благодарности заняли достойное место в жизни, стойко преодолевая испытания судьбы, — это яркий пример подлинного героизма и мужества. Чем больше наш народ, особенно молодежь будут узнавать об образцовой жизни и деятельности таких людей, тем выше вероятность, что они последуют их примеру, это послужит дальнейшему оздоровлению духовной среды в нашем обществе, — сказал глава государства.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан группе спортсменов и тренеров, добившихся высоких результатов на XVI летних Паралимпийских играх в Токио, были присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями.
На церемонии состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
Выступившие спортсмены и тренеры, родители поблагодарили за высокое внимание и поддержку со стороны государства.